Reklama

Polska jest darem Boga

Polska jest darem, dla którego warto podjąć spór o zwycięstwo prawdy i o przyszłość – mówił abp Wacław Depo podczas jasnogórskich uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Niedziela Ogólnopolska 34/2016, str. 9

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W naszym narodowym sanktuarium centralnym punktem świętowania w dniu 15 sierpnia br. była Msza św. sprawowana na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Obecni byli: bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski; bp Piotr Jarecki z Warszawy; bp Marcellin Yao Kouadio z diecezji Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Dziedzictwo

Słowa powitania wypowiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów: – W 96. rocznicę Cudu nad Wisłą, gdy nasza ziemska Ojczyzna została zachowana od niebezpieczeństwa, spraw, Królowo Pokoju, by wszystkie ludy i narody włączyły się w modlitwę o łaskę zgody i pokoju, o łaskę przebaczenia i miłosierdzia, bo przecież „otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: «Abba, Ojcze!» (por. Rz 8, 15). To wołanie: „Abba, Ojcze” przypomina nam wielkie wydarzenie sprzed 25 lat – 6. Światowe Dni Młodzieży przeżywane tutaj, na Jasnej Górze, z Janem Pawłem II. Maryjo, Królowo Polski, Maria Regina mundi, spraw, abyśmy czerpali z tego ogromnego dziedzictwa ducha wiary, który był wtedy zapalony w naszym narodzie oraz w krajach Europy Wschodu i Zachodu, i aby on nigdy nie zgasł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spór o sprawę chrześcijańską

Reklama

W kazaniu abp Depo mówił, że trwający w różnych wymiarach spór o prawdę historyczną jest sporem o przyszłość ojczystego domu. – Polska jest darem Boga, darem ojczystego domu, kultury, wiary i języka – podkreślił Ksiądz Arcybiskup, a jego słowa zostały przyjęte oklaskami zgromadzonych pielgrzymów. – Dlatego warto i trzeba o nią się spierać, ale w takim sporze nie chodzi o kłótnie i pokonanie przeciwnika, ale o zwycięstwo prawdy i o przyszłość Ojczyzny – dodał Metropolita częstochowski, i ponownie zabrzmiały oklaski.

Wiara dodaje skrzydeł

Przez ponad tysiąc lat, w czasach spokojnych i czasach trudnych, chrześcijańska wiara dodawała nam skrzydeł, tworząc nowy, ochrzczony naród, a Bóg bogaty w miłosierdzie uczynił cudowną polską ziemię urodzajną glebą, która zrodziła duchowe owoce w postaci tylu Polaków, wyróżniających się w wyznawaniu i obronie wiary, zachowaniu nadziei i praktykowaniu miłości. To m.in. osoby św. Faustyny Kowalskiej czy św. Jana Pawła II – podkreślił abp Depo. – W tejże historii Polski nie można abstrahować od tego, co stało się w połowie sierpnia 1920 r., gdy nad Wisłą za przyczyną Maryi Królowej Polski stał się cud, bo niemożliwe po ludzku zwycięstwo stało się faktem – przypomniał. Podkreślił, że dobrze oddał to św. Jan Paweł II, który w Radzyminie 13 czerwca 1999 r. powiedział: „Noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą bolszewickim i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem”. – Tak, ten spór o prawdę historyczną, zarówno tę odległą, jak i współczesną, jest pewnego rodzaju sporem wciąż aktualnym o Polskę.

Reklama

W dalszej części rozważania, nawiązując do słów wypowiedzianych przez św. Jana Pawła II, abp Depo przestrzegał: – Idąc za Jezusem i angażując się w obronę prawdy i godności dzieci Boga, spotkacie się ze sprzeciwem i wbrew własnej woli staniecie się znakiem podziału ze względu na Chrystusa. „Świat będzie was nienawidził, bo nie należycie do świata, ale ufajcie – mówił Chrystus – Jam zwyciężył świat” (por. J 16, 33). I kolejny raz na placu przed Szczytem zabrzmiały oklaski słuchającej rzeszy.

Chrześcijaństwo i polskość idą w parze

– Wniebowzięcie Maryi, stawiając nam przed oczy Maryję walczącą przez całe ziemskie życie o prymat Boga, jest przypomnieniem, że wiara nasza jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, i dowodem tych rzeczywistości, których nie dostrzegamy oczyma ziemi. Więcej – wiara jest w nas darem i początkiem życia wiecznego. Jak ważne jest to przypomnienie, zwłaszcza w przeżywanym Roku Świętym Miłosierdzia, który przedziwnie za łaską Boga związał się z naszym dziękczynieniem za dar Chrztu sprzed 1050 lat, wówczas bowiem, jak zaznaczył w swoim powitaniu papieża Franciszka na Wawelu 27 lipca br. abp Stanisław Gądecki, Polska wyszła ze swojej dziejowej prehistorii i zaczęła istnieć historycznie, tak że odtąd chrześcijaństwo i polskość idą w parze – podkreślił abp Depo.

Na uroczystościach jasnogórskich zgromadziło się ok.100 tys. wiernych z całej Polski. Wśród nich byli pielgrzymi, którzy pieszo przybyli na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną świętem Matki Bożej Zielnej. Na zakończenie Mszy św. nastąpiło poświęcenie ziół.

2016-08-17 08:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Sięgamy głębiej, patrzymy dalej... 100 lat „Niedzieli”

2026-06-24 14:11

[ TEMATY ]

100‑lecie

100‑lecie "Niedzieli"

Niedziela TV

Tygodnik Katolicki „Niedziela” w bieżącym roku obchodzi setny jubileusz istnienia. Przypominamy najważniejsze wydarzenia i postaci związane z jego historią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję