Reklama

Niedziela Częstochowska

Powrócił tu jako proboszcz

Nowym proboszczem parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Okólnej w Częstochowie został ks. dr Paweł Sobuś. Zastąpił na tym stanowisku przechodzącego na emeryturę ks. prał. Kazimierza Najmana. Instalacja, czyli wprowadzenie na urząd proboszcza, miała miejsce w niedzielę 16 października br. podczas Mszy św. o godz. 12.30

Niedziela częstochowska 44/2016, str. 3

[ TEMATY ]

parafia

Jolanta Marszałek

Ks. prob. Paweł Sobuś

Ks. prob. Paweł Sobuś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z upoważnienia metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo dziekan świętokrzyski ks. Adam Zyzik w obecności licznie zgromadzonych parafian wprowadził ks. Pawła Sobusia na urząd proboszcza i przekazał władzę, jaką nadaje mu prawo kościelne. Jego duszpasterskiej trosce powierzył tę wspólnotę oraz dbałość o dobra materialne, a należą do nich nie tylko kościół, ale budynki, w których mieści się katolickie gimnazjum i liceum prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Mszę św. instalacyjną sprawował ks. Paweł Sobuś. – Postawa ewangelicznej wdowy jest dla nas zachętą do wytrwałej modlitwy – mówił w homilii nowy proboszcz. – Pan Bóg jest wrażliwy na nasze błagania, wsłuchuje się w nasz głos, realizuje nasze prośby, choć nie natychmiast, nieraz jest to rozciągnięte w czasie – przypomniał. Przywołał przykład św. Moniki, matki św. Augustyna, która całe życie modliła się o nawrócenie syna. – Musimy sobie tylko odpowiedzieć na pytanie: Czy potrafimy Panu Bogu zaufać? – pytał. Następnie w obecności dziekana ks. Zyzika, wiernych parafii i przybyłych gości złożył uroczyste wyznanie wiary oraz przyrzeczenie gorliwego pełnienia swoich obowiązków w wierności Bogu i Kościołowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Paweł Sobuś pochodzi z tej parafii i tu się wychował. Od otrzymania świeceń kapłańskich pomagał dotychczasowemu proboszczowi. Nie kryje też swojej wdzięczności wobec ks. Najmana, który zostanie w parafii jako emeryt. – Osobiście jestem wdzięczny ks. Kazimierzowi Najmanowi za wielką troskę i pomoc przez wszystkie lata. Nie ukrywam, że przy podejmowaniu ważnych decyzji w moim życiu zwracałem się do Księdza Prałata, korzystając z jego doświadczenia i roztropności – powiedział ks. Sobuś.

Ks. prał. Kazimierz Najman pełnił posługę proboszcza tej parafii przez 35 lat. Włożył wiele trudu w powstanie i budowę świątyni, prowadzenie i rozwój parafii. Zanim powstała parafia akademicka, na Mszę św. o godz. 16 uczęszczało liczne grono studentów, dla których był on nieformalnym duszpasterzem. Do dziś na Msze św. przyjeżdża wiele osób spoza parafii, gdyż jak mówią – lubią się tu modlić i śpiewać pieśni. W przyszłym roku 18 czerwca ks. Kazimierz Najman będzie obchodził 50. rocznicę kapłaństwa.

Na zakończenie ks. Paweł Sobuś podziękował księżom z dekanatu, lektorom i ministrantom, organiście, Akcji Katolickiej, katechetkom i młodzieży, dyrekcji i gronu pedagogicznemu, pocztom sztandarowym Gimnazjum i Liceum Katolickiego, Gimnazjum nr 12 oraz wszystkim wiernym, którzy licznie uczestniczyli w uroczystości.

Ks. dr Paweł Sobuś święcenia kapłańskie przyjął w 1992 r. Doktorat napisał z teologii moralnej. Pracuje jako wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

2016-10-27 09:31

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia księdza Jerzego – znak zawierzenia nadziei

Niedziela rzeszowska 34/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Archiwum parafii

Wizualizacja przyszłego kościoła, widok od ulicy

Wizualizacja przyszłego kościoła, widok od ulicy

Na osiedlu Zawiszy, przy ul. Solidarności w Rzeszowie powstaje nowy kościół z myślą o tych wszystkich, którzy postanowili zamieszkać w południowej części miasta. Jesienią 2014 r. bp Jan Wątroba – ordynariusz diecezji rzeszowskiej, utworzył tu nową parafię i ustanowił przy niej Diecezjalne Duszpasterstwo Ludzi Pracy. To pierwsza świątynia w naszej diecezji, która nosić będzie wezwanie bł. ks. Jerzego Popiełuszki – kapłana męczennika, patrona ludzi pracy, którego pamięć, imię, posługa i męczeńska śmierć mają trwałe miejsce w każdym polskim sercu
Z ks. dr. Robertem Mokrzyckim, proboszczem nowo powstającej parafii w Rzeszowie, rozmawia Alina Ziętek-Salwik

ALINA ZIĘTEK-SALWIK: – Realizacja takiego projektu to wielkie wyzwanie, jakie były jego początki?
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Ostatnie przed wakacjami Rekolekcje o Eucharystii

2026-06-25 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Adobe.Stock

W najbliższy weekend (26-28 czerwca) na Jasnej Górze odbędzie się kolejny cykl rekolekcji „O uzdrawiającej mocy Eucharystii”. Spotkanie czerwcowe, to ostatnia edycja przed wakacjami.

Rekolekcje dostępne są dla wszystkich zainteresowanych. Odbywają się już od pięciu lat i wciąż widać ogromny sens ich prowadzenia - mówi rekolekcjonista ojciec Zbigniew Ptak.- Dla mnie, jako dla osoby prowadzącej jest kilka takich ważnych punktów. Pierwsze to jest to, że w większości osoby przyjeżdżające nie znają się, a mimo to podczas spotkań wytwarza się taka rodzinna atmosfera. Drugi element to jest ten, że w dniu zakończenia rekolekcji, w niedzielę mamy dzień pytań, świadectw i te pytania są coraz głębsze. Dla mnie to też bardzo mobilizujące, bo widać, że ludzie potrzebują coraz bardziej zgłębiać te tematy eucharystyczne – mówił paulin.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję