Reklama

Głos z Torunia

Toruń: VII Międzynarodowy Kongres „Katolicy i prawda”

[ TEMATY ]

kongres

Katarzyna Cegielska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prelegenci z Europy, Afryki, Azji, Australii i obu Ameryk uczestniczyli w zakończonym dziś w Toruniu VII Międzynarodowym Kongresie „Katolicy a prawda: szanse i zagrożenia”. Spotkanie, podczas którego mówiono o zagadnieniu prawdy w religii, polityce, prawie i życiu społecznym, odbyło się w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

- Życzę wszystkim, by ten Kongres pomógł każdemu z nas jeszcze bardziej zakorzenić się w prawdzie, żyć prawdą i bronić prawdy – powiedział witając zgromadzonych ks. Tadeusz Rydzyk, założyciel toruńskiej uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wykładzie otwierającym kongres kard. Zenon Grocholewski mówił o roli Kościoła w służbie prawdzie. W odtworzonym na wideo przesłaniu prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego wyraził opinię, że w dzisiejszych czasach godność człowieka jest przyznawana niektórym a odmawiana innym. Widać to choćby w sporach bioetycznych, kiedy to np. odmawia się statusu człowieczeństwa zarodkom poddanym aborcji, a jednocześnie domaga subwencji państwowych dla zarodków poczętych drogą in vitro.

- Relatywizacja i subiektywizacja godności osoby ludzkiej sprawia, że prawo, w tym także współcześnie formułowane prawa człowieka, ma charakter uznaniowy: na tyle istnieje, na ile jest uznane – powiedział kard. Grocholewski. Dodał, że często zdarza się, że prawa te nie służą obiektywnym wartościom i ich zabezpieczeniu, ale są wyrazem emocjonalnej woli stanowiących, wyrazem ich arbitralności.

- Demokracja, która winna być nie tylko respektowaniem woli większości ale także i przede wszystkim tworzenie państwa prawa, w tej perspektywie zatraca swój charakter – przestrzegł gość z Watykanu. Przypomniał, że przed ryzykiem przekształcania oderwanej od prawdy demokracji w system totalitarny wielokrotnie przestrzegał św. Jan Paweł II.

Wobec tych zagrożeń, tłumaczył watykański hierarcha, Kościół i wszyscy uczniowie Jezusa Chrystusa mają być znakami prawdy. Jest to "szansa każdego z nas, aby zachować i wyrazić własną tożsamość chrześcijańską w płynnej ponowczesności, która rezygnuje z prawdy i odpowiedzialności za nią".

Reklama

Prelegent wskazał też, że z obowiązku Kościoła bycia wiernym prawdzie w pluralistycznym i zrelatywizowanym świecie wynika też konieczność prowadzenia z nim dialogu. Dialog ten winien zaś być prowadzony w stylu, jaki najlepiej oddaje tytuł encykliki Benedykta XVI "Caritas in veritate" (Miłość w prawdzie).

Kard. Grocholewski zwrócił uwagę, że wyznawana prawda nie niesie ze sobą nigdy żadnego zagrożenia oraz że zagrożeniem może być jedynie narzucanie tej prawdy w sposób bezwzględny, naruszający wolność drugiego człowieka, w sposób fanatyczny. - Kościół jest świadom swych win w tym zakresie w przeszłości. Tym bardziej zatem współcześnie głosi i czyni prawdę w miłości – powiedział gość kongresu.

Z kolei biskup francuskiej diecezji Pontoise, Stanislas Lalanne w wystąpieniu "Prawda a mass media" ubolewał, że część francuskich biskupów unika środków masowego przekazu, zwłaszcza niekatolickich i trzeba ich do takiego wyjścia zachęcać.

Wyzwaniem dla katolików dziś jest dawanie świadectwa wierności i głoszenie prawdy – mówił członek Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Jego zdaniem należy nie tylko przekazywać prawdę przez wielkie "P", ale też uzasadniać nadzieję, która w nas jest. - Mamy obowiązek wierności przekazu Apostołów oraz czuwania, by jedyna wiara była przekazywana wszystkim. Aby to było skuteczne, musi być znaleziony odpowiedni język, więc trzeba zwracać się do Ducha Świętego o dar mówienia do ludzi w ich własnym języku i rozumienia przez nich przesłania - tłumaczył prelegent.

Przestrzegł przed dwoma pułapkami, w które mogą wpaść ludzie mediów. Jedną z przeszkód ich wiernego szukania prawdy jest presja czasu. Biskup przyznał, iż zdarzało mu się, iż musiał wyjaśnić sens celibatu w 15-20 sekund.

Reklama

Dużą trudnością w przekazywaniu prawdy o Kościele jest też coraz mniejsza liczba specjalistów, którzy znają się na wierze i rzeczywistości eklezjalnej. We Francji utrudnieniem dla ludzi mediów, zajmujących się problematyką kościelną jest powszechne kojarzenie gorącej religijności z fundamentalizmem i ekstremizmem, takie zaś osoby narażone są następnie na złe traktowanie.

W wykładzie pt. "Oddanie prawdzie a pokusa bycia jak «wszyscy inni»" ks. dr. Ralph Weimann z internetowego uniwersytetu Domuni w Brukseli zwrócił uwagę, że bycie chrześcijaninem związane jest z dawaniem świadectwa prawdzie. Nie jest to łatwe w dzisiejszym świecie, który poprzez fałszywe czarujące głosy zwodzi chrześcijan, bałamuci ich i sprawia, że odchodzą oni od Boga, tracąc swoją tożsamość.

– Historia pokazuje, że tam, gdzie chrześcijanie żyją w dobrobycie mamy do czynienia nie z dawaniem świadectwa, ale z rażącym antyświadectwem – mówił prelegent. Tymczasem chrześcijanin jest wezwany do dawania świadectwa także w czasach dobrobytu i pokoju.

Wiara dorosła, dojrzała nie idzie z nurtem nowinek, ale jest zakorzeniona w Chrystusie i polega na przyjaźni z nim. Niestety często posiadanie jasnej wiary szufladkowane jest jako fundamentalizm – powiedział ks. Weimann.

Stwierdził, że w dzisiejszym świecie panoszy się dyktatura relatywizmu, która próbuje nakłonić do rezygnacji z prawdy i jej poszukiwania. - Rezygnacja z prawdy o człowieku, o jego godności i nienaruszalności prowadzi do manipulacji człowiekiem – przestrzegł.

Prof. Diego Antonio Pineda Rivera z Papieskiego Uniwersytet Javeriana w Bogocie (Kolumbia) skoncentrował się na wyzwalającym aspekcie prawdy. Wskazywał, że dla katolika prawda jest czymś więcej niż szczerym poszukiwaniem sensu – jest objawieniem Bożym, które staje się historią w osobie Jezusa Chrystusa. Bez szczerego poszukiwania i wzajemnego zaufania zamiar poznania prawdy jest zaciemniony, a samo jej odkrycie utrudnione.

Reklama

Na przykładzie wewnętrznego konfliktu zbrojnego trwającego w Kolumbii przez ok. 50 lat prof. Pineda zaznaczył, że przyjęcie prawdy prowadzi do kształtowania prawdziwej wolności wewnętrznej, z której rodzi się wolność zewnętrzna. To dzięki prawdzie możliwe jest pojednanie, przebaczenie oraz umiejętność przyjęcia konsekwencji swoich działań.

O problemie prawdy w przekazie medialnym na przykładzie losu migrantów w azjatyckich mediach mówił prof. Chen Chun-fu z Uniwersytetu Katolickiego Fu Jen w Tajpej z Tajwanu. Na podstawie przeprowadzonych badań wykazał, że media tajwańskie są bardzo stronnicze. Przychylnie wypowiadają się na temat migrantów bogatych. Wielkim zadaniem jest przypominanie mediom prawdy o godności każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie. W tym zakresie, jak ocenił, na Tajwanie jest jeszcze wiele do zrobienia.

Podczas Kongresu dzieląc się doświadczeniem swoich krajów prelegenci wskazywali, że kwestia prawdy jest sprawą priorytetową. Kształtowanie sumień, wzbudzanie pragnienia poszukiwania prawdy jest kluczowym zadaniem nie tylko Kościoła, ale także całych społeczeństw. Bez prawdy zagrożone są bowiem podstawowe prawa człowieka.

Organizatorem kongresu byli: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katedra Filozofii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Patronatem medialnym kongres objęły: TV Trwam, Radio Maryja, „Nasz Dziennik”, tygodnik katolicki „Niedziela”, tygodnik rodzin katolickich „Źródło” i miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO
2014-11-30 13:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Silne i trwałe rodziny

Jak żyć i tworzyć szczęśliwe małżeństwa oraz rodziny zgodne z wolą Boga? Na te i inne pytania będą odpowiadać od 17 do 19 marca uczestnicy III Międzynarodowego Kongresu Rodziny, który odbędzie się na UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Ducha Świętego

[ TEMATY ]

nowenna

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Ponieważ nowenna do Ducha Świętego przypada w maju i czerwcu, dlatego łączy się ją z nabożeństwami majowymi czy też czerwcowymi w następujący sposób:

CZYTAJ DALEJ

Ks. Cisek przy grobie Jana Pawła II: wiara sprowadzona do tradycji jest zbyt słaba

Wiara letnia, sprowadzona jedynie do tradycji, do choinek, święconek i jedynie okolicznościowej wizyty w kościele jest zbyt słaba, by zwyciężyć świat - powiedział ks. prałat Krzysztof Cisek, pracownik watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary, podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Mszy św. przewodniczył pomocniczy biskup kielecki Marian Florczyk. Koncelebrował jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

Ks. prałat Krzysztof Cisek nawiązał do czytania z liturgii przypadającego tego dnia święta Patrona Polski św. Andrzeja Boboli, gdzie jest mowa o tych, którzy „zwyciężyli dzięki krwi Baranka” (Ap 12, 11). Podkreślił, że jest to „odniesienie do całej rzeszy heroicznych świadków zmartwychwstałego Pana, do ludzi, którzy odważnie głosili Bożą prawdę, nastawali w porę i nie w porę, pouczali, wykazywali błędy, a kiedy okoliczności tego wymagały, to przelewali swoją krew, bo nie mogli nie głosić tego, co widzieli, tego, co słyszeli i czego dotykały ich ręce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję