Reklama

Niedziela Sandomierska

Radosny śpiew najmłodszych

Niedziela sandomierska 5/2017, str. 6

[ TEMATY ]

kolędowanie

Ks. Adam Stachowicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Już po raz czwarty dyrekcje sandomierskich placówek: Przedszkola nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 2 oraz parafia św. Józefa w Sandomierzu organizują wspólne kolędowanie najmłodszych mieszkańców miasta. 20 stycznia w kościele św. Józefa na Dziecięcym Przeglądzie Polskich Kolęd i Pastorałek zgromadziło się ok. 180 młodych artystów z siedmiu przedszkoli w mieście oraz 4 szkół podstawowych. – Impreza integruje środowisko szkół podstawowych oraz przedszkoli i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodziców oraz dziadków małych artystów. W przeglądzie uczestniczą dzieci od 5 do 7 lat. Przygotowanie tego wydarzenia wymaga zaangażowania nie tylko ze strony szkół, przedszkoli i parafii, ale przede wszystkim samych dzieci i ich rodzin. Aby mali kolędnicy prezentowali się na scenie odpowiednio do wykonywanych przez siebie kolęd i pastorałek, rodzice i dziadkowie przygotowują dla nich wspaniałe stroje i rekwizyty. Mali artyści w kostiumach pastuszków, aniołków z prawdziwym zaangażowaniem wykonują przygotowany repertuar. Dawne kolędy i współczesne pastorałki nabierają w ich interpretacji szczególnej mocy i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Wspólne kolędowanie kilku pokoleń jest także doskonałą formą kultywowania tradycji bożonarodzeniowych, upowszechnia znajomość polskich kolęd i pastorałek wśród najmłodszych, jednocześnie kształtuje u dzieci umiejętności sceniczne i rozwija talenty muzyczne – mówi współorganizator przeglądu Elżbieta Sobolewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.

Świątynię szczelnie wypełnili rodzice wykonawców i mieszkańcy miasta. Licznie obecni byli dziadkowie i babcie maluchów, jako że przegląd organizowany jest w przeddzień ich święta. Przybyli także przedstawiciele władz miejskich i edukacyjnych. Wszystkich zebranych powitał gospodarz miejsca, ks. Jerzy Dąbek. Organizatorzy zadbali o to, aby wykonywane utwory nie powtarzały się. Uczestnicząca w śpiewaniu Amelka Tarkowska z Przedszkola nr 3 mówiła: – Bardzo lubię śpiewać kolędy. W tym roku drugi raz występowałem z moją grupą „Słoneczka”. Śpiewaliśmy kolędę „Z narodzenia Pana”. Przygotowywała nas pani Ania i włożyła w to wiele serca. Kolędy to radosne piosenki o narodzeniu Pana Jezusa, więc je chętnie śpiewam. Bardzo mi się podobał przegląd: zobaczyłam dużo dzieci, które podobnie jak ja, radośnie śpiewają – mówi z zapałem sześcioletnia uczestniczka. – Cieszymy się, że uczestniczyliśmy w przeglądzie, bo wspólne kolędowanie bardzo jednoczy wszystkich. Byliśmy zadziwieni taką ilością uczestników, którzy w pięknych strojach z wielkim zaangażowaniem prezentowali przygotowane przez siebie utwory. Dzieci z naszej szkoły z klasy I wspólnie wybrały ulubioną pastorałkę i bardzo były podekscytowane, że mogą ją zaprezentować tak szerokiej publiczności – zaznacza Elżbieta Trębacz, nauczyciel katecheta ze Szkoły Podstawowej nr 4.

Dla wszystkich uczestników przewidziane były nagrody i dyplomy. Dziecięcy Przegląd Kolęd i Pastorałek objęty został honorowym patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IX Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek

[ TEMATY ]

festiwal

kolędowanie

Ilona Gniatkowska-Cudak

Marysia Markiewicz z wójtem gminy

Marysia Markiewicz z wójtem gminy
Kolędy to niezwykłe utwory. O tym, że kryją one w sobie piękno i wyjątkową moc, wiedzą laureaci IX Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Gidlach. Młodych artystów można było usłyszeć 25 stycznia br. w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienie Chorych w Gidlach. Serca widzów uradowali swymi wspaniałymi głosami zdobywcy I, II i III miejsca w trzech kategoriach: klas I-III, klas IV-VI, gimnazjum. Wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Gidlach, Publicznego Gimnazjum w Gidlach, Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Pławnie oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Gidlach. Ważnym punktem koncertu był występ młodziutkiej, niezwykle utalentowanej mieszkanki Gidel – Marii Markiewicz, która kształci się pod okiem pani Violetty Ojrzyńskiej (dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i instruktora w Studio Piosenki). Ze względu na treść wykonywanych przez nią utworów („Cicha Noc”,” Nie było miejsca dla Ciebie”, „Mizerna cicha”, „Gdy śliczna Panna”, „Jadą Kolędnicy”) oraz niespotykany sposób przekazu, występ wywarł na słuchaczach niezapomniane wrażenia.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję