Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 8/2017, str. 8

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

Abp Salvatore Pennacchio świętuje 40. rocznicę kapłaństwa

Zadar kapłaństwa dziękował nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Jubileusz 40-lecia świętował wraz z kolegami kursowymi, z którymi studiował w Neapolu. Z tej okazji 9 lutego br. została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. – Przybyliśmy do sanktuarium niejako bliźniaczego, ponieważ jest w pobliżu Neapolu sanktuarium Matki Bożej w Pompejach – wyjaśnił abp Pennacchio. – Dlatego od początku naszego kapłaństwa Matka Boża jest wyjątkowo obecna w naszym życiu. Kolejny ważny argument naszej pielgrzymki – odwiedzić miejsca, które są związane ze św. Janem Pawłem II – kontynuował. – Na Jasnej Górze zawsze, kiedy przyjeżdżam, czuję się jak w domu – podkreślił abp Pennacchio.

Jasnogórski Wieczór Maryjny

Ofiarowanie

Reklama

W ramach cyklu „Moja Mama jest Królową” 8 lutego odbył się 4. Jasnogórski Wieczór Maryjny. Tematem spotkania było „Ofiarowanie”, a jako zaproszeni goście wystąpili: o. Samuel Pacholski, paulin – proboszcz parafii św. Józefa w Świdnicy i s. Rafała Włodarczyk, elżbietanka, która 53 lata posługiwała w Ziemi Świętej; założyła tam domy dla biednych dzieci, sierot, ofiar wojny i konfliktów, tzw. Domy Pokoju. Z rąk przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry s. Rafała otrzymała ryngraf Matki Bożej Jasnogórskiej, w dowód wdzięczności za obronę każdego życia i służenie mu w Ziemi Świętej, a także za podjęcie dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Spotkanie w Sali Rycerskiej poprowadziła Agnieszka Porzezińska, scenarzystka filmowa i dziennikarka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgodnie z ideą Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych każdego kolejnego miesiąca przybywają na nie wspólnoty paulińskie z sanktuariów w Polsce i sąsiednich krajów. Tym razem w spotkaniu uczestniczyli wierni i ojcowie paulini z parafii: pw. św. Marcina w Oporowie i sanktuarium św. Józefa w Świdnicy. Mszy św. poprzedzającej spotkanie przewodniczył o. Czesław Matras – przeor klasztoru i proboszcz parafii paulińskiej w Oporowie. Wiernych powitał o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów, organizator Jasnogórskich Wieczorów Maryjnych. Przypomniał: – Jesteśmy u Tej, która wzięła w obronę nasz naród i jako Królowa została w sposób szczególny 8 września 1717 r. ukoronowana koronami papieskimi Piusa XI. W tym roku jubileuszowym przybywamy do Niej na specjalne audiencje. Będziemy prosić, by jubileusz 300-lecia koronacji wizerunku jasnogórskiego odnowił w każdym z nas cześć i ufność wobec Boga, ale również miłość do Tej, która nam króluje.

Jasnogórskie Wieczory Maryjne odbywają się 8. dnia każdego miesiąca. Nowenna tych spotkań jest przygotowaniem do głównych obchodów jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, które odbędą się z udziałem Episkopatu Polski na Jasnej Górze 26 sierpnia 2017 r.

Zaproszenie

Przygotowania do ŚDM w Panamie

Reklama

Abp José Domingo Ulloa Mendieta, arcybiskup Panamy i przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019, przybył 9 lutego br. na Jasną Górę. Wraz z najbliższymi współpracownikami gościł on w Polsce w dniach 6-10 lutego. Celem wizyty było m.in. skorzystanie z doświadczeń polskich organizatorów spotkania młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. ŚDM w Panamie odbędą się w dniach 22-27 stycznia 2019 r. – Przybywamy tutaj, do Matki Bożej, która niesie wszystkie sprawy Kościoła, aby oddać w Jej ręce przygotowanie zbliżających się w naszym kraju Światowych Dni Młodzieży – powiedział abp Mendieta. Pierwszy raz jesteśmy w tym sanktuarium, co było naszym marzeniem. Przypomina nam ono osobę św. Jana Pawła II – podkreślił. – Nasze spotkania w ramach dzielenia się doświadczeniami organizacji ŚDM były bardzo owocne. Na pewno skorzystamy z tego wszystkiego, co było przygotowane przez Komitet Organizacyjny ŚDM w Polsce – dodał hierarcha. – Spodziewamy się też wielu Polaków w naszym kraju. Mam nadzieję, że ubogacą nas oni swoim doświadczeniem. Zapraszamy bardzo serdecznie do Panamy – powiedział arcybiskup tego kraju.

Krótko

3 lutego z wizytą na Jasną Górę przybyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek i wicewojewodowie: Jan Chrząszcz i Mariusz Trepka, a także dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Adam Ostalecki.

5 lutego przybył Pierre Lévy – ambasador Francji w Polsce. Towarzyszył mu senator Ryszard Majer – wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

• W dniach 6-9 lutego trwały rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. Nauki prowadził bp Jacek Kiciński – biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, członek Komisji ds. Duszpasterstwa KEP. W rekolekcjach uczestniczyło 35 kapłanów.

7 lutego przybyli przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej. W sanktuarium zgromadzili się: samorządowcy, burmistrzowie, wójtowie, pracownicy Starostwa Powiatowego, pracownicy Urzędu Miejskiego. Po raz 6. pielgrzymom towarzyszył bp Marek Solarczyk.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2017-02-15 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję