Reklama

Aspekty

Ferie w „Radosnej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 6 do 10 lutego w Świetlicy „Radosna” im. św. Jana Bosko w Jeninie został zorganizowany zimowy wypoczynek dla najmłodszych. Pośród różnego rodzaju zajęć i atrakcji dzieci dowiedziały się m.in., jak bezpiecznie spędzić ten wolny od szkoły czas odpoczynku.

Bezpieczne ferie

Reklama

Pierwszego dnia dzieci spotkały się z dzielnicowymi gminy Bogdaniec, od których dowiedziały się kilku podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa, które należy zachować nie tylko podczas ferii, ale także na co dzień. Mł. asp. Ewa Szymczak oraz mł. asp. Karol Wasilewski przestrzegali najmłodszych, aby unikali tzw. dzikich lodowisk – zamarzniętych akwenów wodnych, jezior i stawów, gdyż poruszanie się po tego typu miejscach grozi utratą życia i zdrowia. Policjanci przestrzegali również, aby dzieci unikały kontaktu z obcymi osobami oraz sprawdzili wiedzę najmłodszych dotyczącą telefonów alarmowych. Funkcjonariusze opowiedzieli też, jak bezpiecznie zjeżdżać na sankach, jak prawidłowo przechodzić przez drogę w przypadku, gdy jest i nie ma sygnalizacji świetlnej, oraz w jakie elementy odblaskowe powinien być wyposażony rower, którym poruszają się po drodze. Dzieci poznały też podstawowe wyposażenie policjanta oraz miały możliwość obejrzenia radiowozu. Spotkanie zakończył test wiedzy z przekazanych przez policjantów wiadomości. Wszyscy uczestnicy otrzymali od prowadzących odblaskowe elementy, z kolei dzieci nagrodziły funkcjonariuszy odznakami z napisem: „Przyjaciel Caritasu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bal, sport i wycieczka

W kolejnych dniach dzieci ręcznie wykonywały kotyliony oraz różnego rodzaju dekoracje sali na bal karnawałowy. Oprócz zajęć manualnych dla najmłodszych zostały przygotowane zajęcia sportowe – turniej szachowy, zawody w piłkarzyki, tenis stołowy oraz gry dydaktyczne i zręcznościowe. Na ostatni dzień ferii w „Radosnej” został także zaplanowany wyjazd do Poznania do muzeum prezentującego początki państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. – Gdyby nie dzieci i świetlica, to pewnie już by mnie w Caritas nie było. Dla mnie praca z młodzieżą, niesienie pomocy są świetną formą ofiarowania siebie drugiemu człowiekowi, tym bardziej że mamy kilkoro dzieci, które wymagają wsparcia i dodatkowej pomocy. Mamy w świetlicy różne sekcje, są różne zajęcia, a dzieci naprawdę chętnie przychodzą – mówi Janina Cytlak, kierownik świetlicy „Radosna”, organizatorka ferii. – Nam, wolontariuszom, chyba do końca życia będzie się chciało im pomagać, z nimi działać, bo skoro Pan Bóg dał człowiekowi talenty, a trochę ich mamy, bo przecież wolontariusze grają, śpiewają i malują, to chcemy się nimi dzielić i służyć najmłodszym. Bardzo kocham swoją działalność. Każdy z nas, zarówno dzieci, jak i wolontariusze, wnosi tutaj coś dobrego. Dobro rodzi dobro i jak ludzie to widzą, to także się włączają – dodaje Cytlak.

Bardzo ciekawe zajęcia

W feriach uczestniczyło 30 dzieci w wieku od 5 do 14 lat z Jenina, Chwałowic, Łupowa i Lubczyna. – Dzisiaj najbardziej podobał mi się pokaz broni i wyposażenia, bo nie wiedziałem, że policja ma też takie duże tarcze. Podobał mi się też pokaz radiowozu, a najbardziej syrena – mówi Emil z Jenina. – Zapamiętałem, że jak nie ma sygnalizacji świetlnej, to najpierw trzeba się rozejrzeć w lewo, w prawo i znowu w lewo. Wtedy dopiero można przejść. Tak samo, jak jest sygnalizacja świetlna. Zapamiętałem też, żeby na rowerze i na kurtce mieć elementy odblaskowe i żeby nie wchodzić na zamarznięty lód – dzieli się chłopiec. Na ferie do „Radosnej” przyszła także Jagoda. – Były to bardzo ciekawe zajęcia. Uważam, że powinny się takie częściej odbywać, ponieważ dzieci muszą się też uczyć zasad bezpieczeństwa. Dowiedziałam się, gdzie mamy powiatowe i wojewódzkie komendy, zapamiętałam, że nie należy zjeżdżać na sankach w pobliżu ruchliwej ulicy oraz że trzeba się zawsze rozglądać przed przejściem dla pieszych – dodaje dziewczynka.

2017-02-15 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z Bogiem zdobywa Bieszczady

Niedziela sandomierska 6/2013, str. 1

[ TEMATY ]

ferie

Archiwum organizatorów

Uczestnicy I turnusu

Uczestnicy I turnusu
Miały już miejsce dwie tury wyjazdów naszej młodzieży do bieszczadzkiej Ropienki. Pierwsza grupa odpoczywała tam od 21 do 24 stycznia. Wyjazd zorganizowali ks. Grzegorz Gawęda i ks. Marian Zaręba, a uczestniczyły w nim dzieci i młodzież z parafii Baćkowice, Staszów (św. Bartłomieja) i Bardo. Przez kilka dni uczestnicy mogli pojeździć na nartach pod opieką instruktorów, poszaleć na sankach i „jabłuszkach”. Odbywały się też mecze piłki siatkowej i koszykowej, wieczory z tańcami integracyjnymi, rozgrywki w tenisie stołowym oraz konkurs „Kocham Cię, Polsko”. Jednego dnia młodzi poszli na wycieczkę w góry, innego zwiedzali Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Dużą atrakcją tego zimowiska okazała się też wspólna jazda na łyżwach na lodowisku w Rzeszowie. Oprócz tego młodzież wysłuchała konferencji na temat abstynencji, kultury życia, szacunku do rodziców i miłości do drugiego człowieka. Opiekę nad uczestnikami sprawowały również: Marzena Krawczyk, Jolanta Szemraj i Ewa Stępień.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję