Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dąbrowa Górnicza

Centrum onkologii

W 2004 r. przy Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej powstała poradnia onkologiczna, w 2010 utworzony został Oddział szpitalny. 20 lutego br., dokładnie w 135. rocznicę powstania szpitala w Dąbrowie Górniczej, otwarte zostało i poświęcone nowoczesne Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poświęcenia nowej placówki dokonał ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Symbolicznego przecięcia wstęgi w nowym budynku, obok p.o. dyrektora szpitala Zbigniewa Grzywnowicza i Zbigniewa Podrazy – prezydenta Dąbrowy Górniczej, dokonali przedstawiciele Stowarzyszenia Amazonek „Życie”, Polskiego Towarzystwa Stomijnego „Pol-ilko”, a także Adriana Kruszewska, jedna z pacjentek szpitala. Budowa ośrodka onkologicznego w Dąbrowie Górniczej zakończyła się w 2014 r. Na wyposażeniu placówki znalazły się m.in. jedne z najnowocześniejszych w Polsce akceleratory służące prowadzeniu zaawansowanej radioterapii. Po zakończeniu inwestycji szpital przez 2 lata leczył chorych na własny koszt. Pod listem placówki do Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o przyznanie kontraktu na świadczenie usług podpisało się aż 6 tys. osób. Środki na finansowanie leczenia przyznano szpitalowi we wrześniu ubiegłego roku. Obecnie ośrodek oferuje zaawansowaną diagnostykę oraz leczenie pacjentów onkologicznych w ramach kontraktu z NFZ.

Reklama

– To dla nas wyjątkowy dzień. Gdy mija 135 lat od powstania szpitala, gościmy państwa w nowoczesnym obiekcie onkologii. W ten sposób pragniemy podziękować wszystkim osobom, dzięki którym powstało i tak dobrze funkcjonuje Zagłębiowskie Centrum Onkologii – powiedział dyr. Grzywnowicz i dodał, że wyjątkową wartością szpitala jest kadra, która podjęła trud leczenia pacjentów mimo braku kontraktu. – Dziś infrastruktura tego prezentuje się imponująco. Liczba badań, którą wykonano w placówce w ciągu 2 lat pokazuje, że decyzja o budowie i uruchomieniu Centrum Onkologii była słuszna – podkreślił Grzywnowicz. Z kolei prezydent Podraza zaznaczał, że powstanie Centrum to ogromna korzyść nie tylko dla mieszkańców miasta, ale też chorych z całego Zagłębia i Śląska: – Otwieramy długo oczekiwany ośrodek, będący uzupełnieniem luki w dostępie do opieki onkologicznej w Zagłębiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki otwarciu placówki województwo śląskie z sześcioma ośrodkami onkologicznymi stało się liderem onkologii w Polsce, co plasuje nasz region w czołówce europejskiej. Satysfakcji z funkcjonowania dąbrowskiego ośrodka nie krył prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej i dyrektor gliwickiego Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. – Bardzo się cieszę się z otwarcia tego obiektu zarówno jako lekarz, jak i dyrektor. To szósty ośrodek onkologiczny w województwie śląskim, co w kontekście poziomu opieki stawia nas na równi z krajami Europy Zachodniej. Nowy szpital oznacza nowe miejsca pracy dla lekarzy, a zakupiony sprzęt i otrzymany kontrakt pozwalają na leczenie pacjentów na najwyższym poziomie – powiedział profesor.

Dodajmy tylko, że przez ostatnie 2 lata funkcjonowania, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonano naświetlenia terapeutyczne u 1286 pacjentów, przeprowadzono 11279 badań TK, 2493 badań rezonansu magnetycznego, 756 badań PET oraz udzielono 19704 porad pacjentom onkologicznym. Ale to nie koniec rozwoju dąbrowskiego ośrodka. Szpital będzie nadal starał się o finansowanie działalności i uruchamianie kolejnych jednostek w ramach Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. A już w marcu tego roku ruszą także organizowane przez szpital „Spotkania z onkologią” – cykl bezpłatnych wykładów dla lekarzy.

2017-03-01 12:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centrum Pediatrii znów nagrodzone

Niedziela sosnowiecka 1/2019, str. II

[ TEMATY ]

szpital

Piotr Lorenc

Dr n. med. Andrzej Siwiec

Dr n. med. Andrzej Siwiec
Jak dobrze mieć taki szpital obok siebie. Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu zajęło trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu szpitali w kategorii: Sieć szpitali, pediatryczne. Plebiscyt, w którym biorą udział niemal wszystkie placówki szpitalne z całego kraju, od wielu lat organizuje „Rzeczpospolita” wspólnie z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. To duży sukces i znak, że centrum stawia na rozwój, gdyż w ubiegłym roku uplasowało się na drugim miejscu. Ciągle więc jest jednym z najlepszych w kraju, co znajduje uznanie u niezależnych ekspertów. A to wprost przekłada się na jakość usług świadczonych w szpitalu.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Raport: 388 milionów chrześcijan dotkniętych prześladowaniami

2026-06-22 20:39

[ TEMATY ]

prześladowania

chrześcijanie

388 milionów

Karol Porwich /Niedziela

Na początku 2026 roku około 388 milionów chrześcijan na całym świecie było dotkniętych prześladowaniami i dyskryminacją. Wynika to z niedawno opublikowanego Raportu Monitorującego 01/2026 dotyczącego Prześladowań Mniejszości Religijnych, za który odpowiada austriacka Kancelaria Federalna i jej Biuro ds. „Międzynarodowej Ochrony Prześladowanych Mniejszości Religijnych”. Raport szczegółowo opisuje sytuację w wybranych krajach Azji i Bliskiego Wschodu.

Według Daniela Soudka, kierownika biura, celem raportu jest podniesienie świadomości, dostarczenie analiz eksperckich i zachęcenie do dalszego zaangażowania w międzynarodową ochronę prześladowanych mniejszości religijnych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję