Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Deklaracja Rzymska po polsku

Jakimi drogami dochodzono do Deklaracji Rzymskiej podpisanej na szczycie Unii Europejskiej w Wiecznym Mieście – dokładnie nie wiemy. Wiemy natomiast, że w dokumencie zostały uwzględnione polskie postulaty, uzgodnione niedawno w Warszawie przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, a wspierane przez kraje nadbałtyckie. Polska postulowała zapisanie czterech kwestii: jedności Europy, niepodzielności rynku wewnętrznego UE, budowania polityki obronnej UE w ścisłej współpracy z NATO i zwiększenia roli parlamentów narodowych w procesie podejmowania decyzji w UE. Postulaty uwzględniono, z małym zastrzeżeniem dotyczącym jedności.

Jej podkreślenie było próbą zablokowania dążeń Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii do tzw. Unii dwóch prędkości. W Deklaracji znalazł się jedynie zapis łagodnie nawiązujący do ich dążeń („będziemy działać razem, w różnym tempie, z różną intensywnością, tam, gdzie jest to potrzebne, jednocześnie zmierzając w tym samym kierunku”). – Deklaracja jest dla Polski bezpieczna, nasze postulaty zostały spełnione – ocenia premier Beata Szydło. Ale przyznaje też, że Europę stać było na ambitniejszy dokument. Ten, który podpisała w pałacu na Kapitolu, gdzie 60 lat temu przyjęto Traktaty Rzymskie dające początek integracji europejskiej, jest kompromisowy, do przyjęcia dla wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

O Polakach w Londynie

Jarosław Kaczyński rozmawiał z premier Theresą May w Londynie przez godzinę, ale skutki rozmowy mogą być odczuwane przez lata. Premier May chciałaby, by polski rząd wsparł ją w negocjacjach dotyczących Brexitu, tak by warunki nie były zbyt surowe. W zamian ma gwarantować Polakom na Wyspach odpowiednie prawa i utrzymanie obecności militarnej w regionie. Jak przyznał prezes PiS, rozmowa dotyczyła m.in. przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii. Nieoficjalnie wiadomo, że wzajemne uznanie praw obywateli (w tym praw Brytyjczyków w UE) nie wywołuje kontrowersji, sporne są szczegóły – np. czy prawa nabyte będą dotyczyć także dzieci urodzonych na Wyspach po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Reklama

wd

* * *

Rodzinna energia

Nieprzypadkowo program „Rodzina 500+” znalazł się w centrum uwagi Narodowego Kongresu Rodziny, który pod hasłem „Rodzina energią dla Polski” odbył się na Stadionie Narodowym. To najważniejszy program polityki rodzinnej, a do tego przynosi efekty lepsze, niż można było się spodziewać. Rodzi się więcej dzieci. Jak mówiła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zakładano, że po wprowadzeniu programu urodzi się o 11 tys. dzieci więcej, tymczasem liczba ta osiągnęła 17 tys. Program wpływa na demografię, zmniejsza ubóstwo, ale daje też nadzieję, że nowe pokolenia będą zdrowsze i lepiej wykształcone, bo świadczenia są przeznaczane głównie na edukację i zdrowie.

wd

* * *

Praca wre

Ujawnienie pisma szefa szwajcarsko-niemieckiego koncernu Ringier Axel Springer, wydawcy m.in. „Faktu”, „Newsweeka” i Onetu, w którym zalecał dziennikarzom krytykę polskiego rządu, przyspieszyło prace nad ograniczeniem udziału obcego kapitału w polskich mediach. Wicepremier Piotr Gliński, szef resortu kultury, który przygotowuje projekt ustawy dekoncentracyjnej, zapowiedział, że powinien być on gotowy jeszcze przed wakacjami. Ma być wzorowany na rozwiązaniach francuskich i niemieckich. Nie wiadomo jeszcze, czy nowe przepisy zmuszą koncerny medialne do odsprzedaży udziałów.

wd

* * *

Skoki po medale

Zdobycie Pucharu Narodów – zespołowej nagrody Pucharu Świata, co Polakom udało się po raz pierwszy – pokazuje, że w skokach narciarskich jesteśmy silni jak nigdy dotychczas. Wcześniej sukcesy Adama Małysza nie przekładały się na siłę drużyny. Dziś mamy mocną drużynę i lidera – Kamila Stocha, który osiągnął też sukces indywidualny, zajmując w PŚ 2. miejsce (1. przegrał o włos). Możemy liczyć na sukcesy skoczków w zimowych igrzyskach olimpijskich, do których pozostał już niecały rok.

Reklama

wd

* * *

Gol w końcówce

Ważne wyjazdowe zwycięstwo polskiej reprezentacji piłkarskiej nad drużyną Czarnogóry (2:1, gole dla Polski strzelili Robert Lewandowski i Łukasz Piszczek) nie przyszło łatwo. Zwycięski gol padł dopiero w końcówce meczu. Teraz nasza drużyna wzmocniła się w tabeli grupy E eliminacji przyszłorocznych mistrzostw świata i nie powinna mieć problemów z awansem.

wd

* * *

Promocja

Dekalog

Książkowe wydanie katechez wygłoszonych w jubileuszowym roku 1050-lecia Chrztu Polski oraz płyta z utworami muzycznymi składają się na projekt „Dekalog”, z którego dochód wesprze projekty charytatywne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Książka jest zbiorem cyklu katechez abp. Stanisława Gądeckiego i abp. Marka Jędraszewskiego, które były odpowiedzią na nurtujące pytania o interpretację Dziesięciorga przykazań. – Skoro Dekalog jest fundamentem ludzkiej cywilizacji, trzeba się starać, żeby był on znany. Komentarz do niego musi być taki, aby zrozumiał go każdy człowiek – powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. – Dziś ludzie nie rozumieją Dekalogu. Mają coraz więcej pytań i wątpliwości – zauważył.

Album muzyczny zatytułowany „Decalogue” jest pomysłem polskiego przedsiębiorcy i producenta muzycznego Radosława Grabowskiego. Idea stworzenia płyty inspirowanej Dziesięciorgiem przykazań powstała 7 lat temu. W nagraniu płyty, na którą składa się 12 utworów muzycznych, wzięli udział m.in.: Paddy Kelly, Tony Melendez, Levi Sakala, o. Stan Fortuna, Adeb Chamoun, Michał Lorenc, Dariusz „Maleo” Malejonek, Józef Skrzek, Andrzej Lampert i Ryszard Rynkowski. – Staraliśmy się powiązać projekty charytatywne z poszczególnymi przykazaniami – powiedział ks. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji PKWP. – Utwór muzyczny na temat VI przykazania jest związany z pomocą dzieciom wykorzystywanym seksualnie w Zambii. Przy III przykazaniu wspieramy budowę dwufunkcyjnych ośrodków, które w tygodniu służą jako szkoły, a w niedzielę – domy modlitwy.

Reklama

Artyści, którzy wzięli udział w charytatywnym projekcie, zrezygnowali ze swoich honorariów. W tworzenie płyty zaangażowana była także „Niedziela”, której dziennikarka była 1 marca br. z twórcami płyty na Synaju, dokąd z tablicami Dekalogu dotarł podróżnik Marek Kamiński.

Książkę i płytę można nabyć w księgarniach katolickich, sklepach muzycznych, a także w oddziałach Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Więcej informacji o projekcie – na stronie www.decalogue.pl .

Artur Stelmasiak

* * *

Krótko

• Sejm odrzucił wniosek PO o wotum nieufności dla ministra środowiska prof. Jana Szyszki. Przeciw odwołaniu głosowały kluby PiS oraz Kukiz’15, za byli parlamentarzyści PO, .Nowoczesnej i PSL.

• Rząd przyjął projekt NSZZ „Solidarność” dotyczący zakazu handlu w niedziele i zarekomendował dalsze prace nad tym projektem.

• Min. Antoni Macierewicz zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przez Donalda Tuska tzw. zdrady dyplomatycznej. Chodzi o przekazanie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej Rosjanom, co zablokowało dostęp strony polskiej do badania przyczyn tragedii.

• List protestacyjny do szefa redakcji programów informacyjnych SWR wystosowały Ambasada RP w Berlinie i Konsulat Generalny RP w Monachium w związku z użyciem przez tę niemiecką stację telewizyjną 20 marca br. sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Sobibór”.

• Rząd chce bardziej efektywnego i szybszego odzyskiwania bezprawnie utraconych dóbr kultury. Projekt o restytucji narodowych dóbr kultury przeszedł już 1. czytanie w Sejmie. Po dyskusji został skierowany do dalszych prac w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

• W Sejmie można oglądać wystawę poświęconą rodzinie Ulmów, która w czasie II wojny światowej ukrywała Żydów. Ekspozycja ma związek z 73. rocznicą zamordowania tej rodziny przez Niemców.

Reklama

• W polskim budżecie pod koniec lutego br. znalazło się prawie 900 mln zł nadwyżki. W tym samym czasie ub.r. deficyt sięgał 3 mld zł.

• Chińczycy kupili Konsalnet – firmę ochroniarską w Polsce. China Security&Fire zapłaciła za nią 110 mln euro.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-03-29 10:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję