Reklama

Niedziela w Warszawie

Duchowa inwestycja

Ponad 40 parafii z Warszawy i okolic podjęło całoroczną modlitwę w intencji swoich kapłanów

Niedziela warszawska 16/2017, str. 4

[ TEMATY ]

modlitwa

kapłani

Magdalena Kowalewska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Z tej okazji parafianie składają życzenia, wręczają kwiaty, ale o wiele ważniejszym prezentem jest ofiarowanie modlitwy w intencji kapłanów.

Gdy w 2009 r. Benedykt XVI ogłosił Rok Kapłański, zwrócił uwagę na wielką potrzebę modlitwy za księży. Daria i Oskar Styczyńscy zainspirowani papieskim apelem postanowili włączyć się w propagowanie takiej modlitwy w parafiach. – Na ogół spotykamy się z bardzo pozytywnymi reakcjami wśród wiernych, ponieważ to jest coś, co daje im duchową łączność z parafią – mówi Oskar Styczyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obecnie należą do parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie, w której wierni przez cały rok modlą się za duchownych. Daria Styczyńska jest organistką u ojców franciszkanów na Nowym Mieście. Tutaj także trzeci rok z rzędu wierni na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej losują karteczki z nazwiskami posługujących zakonników. Przez 12 miesięcy ludzie ci stają się wsparciem dla kapłana zawierzając go codziennej modlitwie „Pod Twoją obronę”. Efekt jest taki, że za każdego franciszkanina z klasztoru na Nowym Mieście modli się ok. 300 świeckich.

Reklama

– Nie mam miernika, który mógłby zmierzyć ofiarowaną modlitwę w mojej intencji, ale czuję wewnętrzne wsparcie – wyznaje o. Marek Sykuła OFMConv. – Owoców modlitwy za braci franciszkanów długo nie trzeba szukać, bo wspólnota jest bardziej rozmodlona, pogłębiają się nasze relacje, lepiej się nam współpracuje.

Wielki Czwartek, dzień w którym Pan Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa, to szczególny czas zarówno dla duchownych, jak i wiernych. – Polecam się waszej pamięci i modlitwie, której my, kapłani, potrzebujemy – mówił na zakończenie rekolekcji wielkopostnych o. Andrzej Zając OFMConv.

Między osobami, które modlą się za kapłanów oraz duchownymi tworzą się wzajemne relacje, mimo że zakonnicy na ogół nie wiedzą, kto za kogo się modli. – Można powiedzieć, że czujemy się jak potrzebni pasterze, o których zabiegają i dbają owce. Inwestując modlitewnie w nas, inwestują w siebie – tłumaczy o. Marek Sykuła. – Silniejszy pasterz oznacza bezpieczniejsze stado – dodaje Daria Styczyńska.

2017-04-11 10:22

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

A jednak modlitwa za zmarłych jest konieczna

Kiedy myślimy o „innym świecie”, o tym „innym świecie”, do którego wszyscy zmierzamy, naturalne pytania, które jako pierwsze pojawiają się na horyzoncie myślenia, są następujące: Jaki jest ten świat? Co nas tam czeka? Na te fundamentalne pytania Kościół od wieków odpowiada nauką o niebie, czyśćcu i piekle. My, ludzie, od pewnego czasu dokonujemy liftingu tej nauki. Opróżniliśmy już piekło. Trwają starania o opróżnienie czyśćca

Gdy słucham dzisiejszego przepowiadania w Kościele, odnoszę wrażenie, że na katechezie czy na ambonie o wiele częściej mówi się o niebie, czyli świętości, niż o czyśćcu, a o piekle niewiele się mówi. Tak, i ty możesz świętym być! To oczywista oczywistość. Każdy z nas jest powołany do świętości rozumianej jako pełne zjednoczenie z Bogiem. Wcale jednak nie jest oczywiste, że mamy to „na bank” zapewnione. I dlatego błędem jest, że zbyt rzadko mówi się dziś – może to pochodna tego, że w naszych czasach wszystko ma być szybko, łatwo i przyjemnie – iż do tej świętości, która jest zawsze darmowym darem Pana Boga, trzeba przejść przez oczyszczenie. Na to oczyszczenie może nie starczyć czasu ziemskiego życia i potrzebny będzie jeszcze czas po „drugiej stronie”. Kościół nazywa to czyśćcem. I najważniejsze – nie ma tam zastosowania zasada, którą często stosujemy na ziemi: Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie. W czyśćcu zostaniemy zdani zupełnie, ale to zupełnie na pomoc innych – na to, przed czym bronimy się „za życia”, nie chcąc być „ciężarem” dla innych.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Orędzie miłości

2026-06-23 10:13

Archiwum parafii

W sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II.

Papieskie Dni Rodziny w świątyni na Czubach upłynęły pod znakiem nawiedzenia obrazu i relikwii św. Małgorzaty Marii Alacoque, apostołki Najświętszego Serca Jezusowego. Towarzyszyło im hasło „Dla Ciebie wszystko, Najświętsze Serce Jezusowe!”, zaczerpnięte z osobistego aktu oddania się Bożemu Sercu przez św. Jana Pawła II. Orędzie miłości głosił sercanin ks. Krzysztof Zimończyk, dyrektor krajowy Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję