Reklama

Niedziela Małopolska

Tylu małych misjonarzy

– Bardzo was proszę, bądźcie radośni, czujmy się tutaj jak jedna rodzina – powiedział do uczestników IX Archidiecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci „Idźcie i głoście” ks. Tadeusz Dziedzic – wieloletni misjonarz, aktualnie dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji Krakowskiej

Niedziela małopolska 26/2017, str. 7

[ TEMATY ]

misje

Maria Fortuna-Sudor

Uczestnicy kongresu modlili się, ale też śpiewali i tańczyli

Uczestnicy kongresu modlili się, ale też śpiewali i tańczyli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Otwierając kongres, ks. Tadeusz przywitał małych misjonarzy, ich opiekunów oraz wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego i z Gimnazjum nr 48 w Krakowie. Przedstawił zebranym s. Bożenę Najbar, klaweriankę, ks. Janusza Talika, szefa Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji bielsko– żywieckiej, i Karolinę Kufel z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego.

Spotkanie

Tegoroczny Kongres Misyjny Dzieci odbył się w naszej archidiecezji po czteroletniej przerwie. Uczestniczyli w nim uczniowie (głównie ze szkół podstawowych) z parafii diecezji krakowskiej i z bielsko-żywieckiej. W sobotę 10 czerwca dzieci i młodzież przybywali od rana do Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata” przy ul. Tynieckiej 39.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W gronie ponad 1100 uczestników wyróżniała się m.in. dwudziestoosobowa grupa, która przyjechała z parafii św. Katarzyny ze Spytkowic, pod opieką s. Sylwii. Sercanka poinformowała: – Nasza grupa na co dzień zajmuje się pomaganiem misjom na różne sposoby. W sposób szczególny wspieramy dzieci z Tanzanii. Małe misjonarki ze Spytkowic: Natalia, Zuzia i Julka przyznały, że bardzo się cieszą z udziału w spotkaniu. – Staramy się pomagać biednym dzieciom, sprawiać im radość, a także modlimy się w ich intencji – opowiada Natalia. Zuzia dodaje: – Jadąc tu, pomyślałyśmy, że spotkamy inne osoby, które są podobne do nas i też niosą pomoc krajom misyjnym. I widzimy, jak nas jest dużo. Julka przyznaje, że bardzo się jej podoba miejsce, gdzie odbywa się kongres. I zapewnia: – Dobrze się bawimy. Szczególnie spodobała nam się prowadzona przez kleryka Artura nauka tańca.

Owoce

Małe misjonarki ze Spytkowic, podobnie jak inni uczestnicy kongresu, przywiozły ze sobą „owoce dobrych uczynków na misje” . – To są kartoniki w kształcie owoców, gdzie dzieci wpisywały, co zrobiły dla misji – wyjaśnia s. Sylwia. Przed Mszą św. „owoce” zostały zebrane do wiklinowego koszyka, a następnie złożone jako jeden z darów ofiarnych. Gdy dopytuję dziewczynki ze Spytkowic, co im daje pomaganie, one jednym głosem odpowiadają, że radość. Istotnie, uśmiech nie znikał z twarzy uczestników, a radość udzielała się wszystkim – dzieciom i dorosłym.

Zebrani modlili się w czasie Eucharystii, brali udział w warsztatach edukacyjnych na temat misji. Wysłuchali świadectw misjonarzy – ks. Wojciecha Kościelniaka i ks. Krzysztofa Kasprzaka. Poznali także klawerianki z Nigerii – s. Antonię i s. Cynthię. – Kościół jest z natury misyjny – wyjaśnia s. Bożena Najbar, gdy pytam, co sprawia, że już dzieciom są przybliżane założenia misji. I dodaje: – Ta misyjność jest wpisana w nasze chrześcijaństwo. Zauważa, że jeśli dziecko usłyszy już w dzieciństwie o misjach i zrozumie, iż wiarą, ale też chlebem należy się dzielić, to ta świadomość pozostanie z nim na całe życie. I wyznaje: – Może właśnie w sercach tych dzieci zrodzi się powołanie do służby na misjach...

Konkursy

Reklama

Upowszechnianiu misji Chrystusa służyły także konkursy. W plastycznym dzieci z klas od 0 do 3 miały w formie rysunkowej opowiedzieć, jak pomagają misjom. – Tych najlepszych prac, przysłanych do komisji oceniającej, było 100 – informuje s. B. Najbar. Dodaje, że zwyciężyła praca Natana Makucha ze SP nr 1 w Proszowicach. II miejsce zdobyła Gabriela Gądek ze SP w Szarowie, a dzieło Aliny Maliny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baczynie – III miejsce. Ponadto w tym konkursie przyznano 23 wyróżnienia.

Z kolei w konkursie wiedzy o bł. Marii Teresie Ledóchowskiej, patronce misyjnych dzieł w Polsce, uczestniczyli uczniowie z 23 szkół podstawowych, z klas IV– VI. Do finału, który odbył się Krakowie, zakwalifikowało się 51 uczniów. – Czytając odpowiedzi na konkursowe pytania, byłyśmy zaskoczone i zbudowane wiedzą, którą wykazali się finaliści – przyznaje s. Bożena Najbar. I wymienia laureatów: – I miejsce zdobyła Patrycja Dębowska z Zespołu Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej, II – Julia Dyrek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Krakowie, a trzecie Natalia Stybak ze Szkoły Podstawowej we Frydrychowicach.

Wsparcie

S. Bożena nie kryła radości i satysfakcji, gdy już po kongresie zapytałam o wrażenia. Zauważyła: – W czasie tego niezwykłego spotkania jego uczestnicy uświadomili sobie, jak istotne jest wsparcie modlitewne, które zapewniają naszym kapłanom, siostrom zakonnym. Bo chociaż oni są gdzieś tam na misjach sami, to jednak tu, w Polsce mają „zaplecze modlitewne”, tylu małych misjonarzy. I

Więcej zdjęć z kongresu znajduje się na stronie www.niedziela.pl w zakładce Niedzieli Małopolskiej

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misje warto kochać

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2016, str. 5

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

misjonarz

PB

Spotkanie grup misyjnych w Aleksandrowicach

Spotkanie grup misyjnych w Aleksandrowicach
Misjonarz to nie jest osoba bohaterska. Ma po prostu powołanie misyjne i może je realizować dzięki naszym modlitwom i naszej pomocy materialnej. Proszę byście nie zapomnieli o misjonarzach – mówił w bielskiej parafii św. Maksymiliana o. Luca Bovio ze Zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia, sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej. Kapłan na co dzień pracujący w Warszawie gościł w Bielsku-Białej, aby przybliżyć wiernym tematykę misji i wziąć udział w spotkaniu grup misyjnych z naszej diecezji. Podczas niedzielnych kazań o. Luca odwołując się do hasła tegorocznego Tygodnia Misyjnego „Ochrzczony znaczy posłany” przypomniał, że Polska zawdzięcza swoją1050-letnią historię działaniu misjonarzy. – Mieszko I przyjął chrzest ponieważ misjonarze przybyli tutaj, głosili Ewangelię – powiedział pochodzący z Mediolanu kapłan. Podziękował także za modlitewne i materialne wsparcie misyjnych działań w Kościele. Oprócz głoszonego w aleksandrowickiej świątyni słowa, o misjach przypomniał także misyjny kiermasz. Parafianie mogli wesprzeć misjonarzy nabywając różańce misyjne, kalendarze, książki, wśród których był także świeżo wydany biograficzny album o męczenniku z Pariacoto bł. Michale Tomaszku z podżywieckiej Łękawicy. Ponadto przez cały dzień młodzież kwestowała na cele misyjne. W przeddzień Misyjnej Niedzieli w Aleksandrowicach spotkali się przedstawiciele kół misyjnych naszej diecezji. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Jarosz z Żywca, a homilię wygłosił o. Luca. – Dziękuję wam za to, że kochacie misje. Bo misje kochać warto – powiedział do uczestników spotkania kapłan z Mediolanu. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się do parafialnej kawiarenki Emaus, by omówić bieżące sprawy związane z działalnością parafialnych kół misyjnych. Misyjną działalność wspierano w wielu innych parafiach. W parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu gościł ks. Don Bosco z Indii, który obecnie posługuje w Belgii. Jak podkreślił ks. proboszcz Józef Niedźwiedzki – misjonarz głosił słowo Boże, dzieląc się radością Dobrej Nowiny, a równocześnie ukazując złożoność sytuacji, w jakiej znajdują się chrześcijanie w różnych stronach świata, np. w Indiach. Zaś 1 listopada Zespół Misyjny rozprowadzał kalendarze na nowy rok. W ostatnim czasie wiele parafii wspierało misyjną działalność Kościoła. W konkatedrze kazania głosił ks. Dariusz Komadowski, posługujący w gruzińskiej Arali, prosząc też o ofiarę na pomoc tamtejszemu Kościołowi. Nieco wcześniej żywiecką parafię odwiedziła s. Bonawentura Barcik pracująca w Boliwii. W październiku misjonarz z Tanzanii ks. Krzysztof Dybał gościł w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Także Siostry Pasterzanki – Służebnice Matki Dobrego Pasterza odwiedziły diecezję, o swojej działalności opowiadając w parafii Imienia NMP w Cieszynie-Bobrku.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję