Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych Konradów

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko był człowiekiem Ducha Świętego

Niedziela świdnicka 26/2017, str. 3

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Marcin Gęsikowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego ordynariusz naszej diecezji bp Ignacy Dec wprowadził do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej na wałbrzyskim osiedlu Konradów relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Eucharystię koncelebrowali: ks. dr Zbigniew Chromy, proboszcz parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej, z której przed laty wydzielona została konradowska wspólnota oraz zasłużeni kapelani Duszpasterstwa Ludzi Pracy: ks. infułat Julian Źrałko, ks. prał. Jan Pryszczewski i ks. prał. Tadeusz Faryś, a w Mszy św. uczestniczyli m.in. minister edukacji narodowej Anna Zalewska, poseł Ireneusz Zyska, burmistrz Szczawna Marek Fedoruk, działacze tamtejszej „Solidarności” z wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu „Dolny Śląsk” NSZZ „Solidarność’ Radosławem Mechlińskim, radny Sejmiku Wojewodztwa Dolnośląskiego Julian Golak oraz prezes Fundacji „Polskie Gniazdo” Jerzy Ziomek.

Zabierając głos na początku Mszy św. proboszcz tej wspólnoty ks. dr Marek Zołoteńko wyraził przekonanie, że wstawiennictwo relikwii bł. ks. Jerzego i otrzymanych wcześniej św. Jana Pawła II oraz patronki tej parafii przyczynią się do ukończenia trwającej budowy nowej świątyni parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”. Wskazał, że to były bardzo ważne słowa, bardzo ważna modlitwa. Z perspektywy czasu widzimy, że została ona wysłuchana przez Pana Boga i że zmieniło się oblicze nie tylko polskiej ziemi. Kaznodzieja stwierdził, że te słowa rozumiemy często w wymiarze społeczno-politycznym, ale trzeba je odnieść do wymiaru moralno-religijnego, bo on jest najważniejszy. Wiemy, że wszelkie kryzysy gospodarcze, finansowe, kulturalne i ideologiczne są konsekwencją tego podstawowego, jakim może być kryzys moralno-religijny. Taki kryzys był już w Polsce i w wielu innych krajach.

Rok po tej pierwszej papieskiej pielgrzymce do Polski narodziła się „Solidarność”, powiał wiatr wolności. Próbowano go wyhamować przede wszystkim poprzez wprowadzenie stanu wojennego. Ale to przetrzymaliśmy. Potem miała miejsce bohaterska, męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszko, kapelana „Solidarności”. Widocznie była to śmierć potrzebna po to, żeby naród oprzytomniał, żeby pokazało się Polsce o co chodzi. Ks. Jerzy nigdy nie nawoływał do odwetu, ale głosił Pawłowe słowa „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Podkreślił, że ks. Jerzy pozostał w sercu Kościoła i w naszych sercach jako stróż prawdy i wartości ewangelicznych, był tak jak św. Jan Paweł II – człowiekiem Ducha Świętego.

– Budujmy życie osobiste, rodzinne, społeczne, państwowe na sprawiedliwych zasadach wartości moralnych, na dekalogu u Ewangelii, bo one się nigdy nie starzeją. Dlatego musimy się troszczyć , by nasze życie osobiste, nasz naród, nasze państwo nie zeszło ze sprawdzonej drogi, którą wytyczyli nam nasi praojcowie. Trzeba usunąć wszelką prywatę, myślenie kategoriami tylko własnej kasy, osobistego dobra, zapomnienia o narodzie, o osobach chorych, cierpiących. Otwierajmy się każdego dnia na działanie Ducha Świętego, zmieniajmy oblicze ziemi, także naszej polskiej ziemi światłem i mocą Ducha Świętego – apelował kończąc homilię bp Ignacy Dec.

W czasie uroczystości Ksiądz Biskup udzielił młodym parafianom sakramentu bierzmowania. Poświęcił również figurę bł. ks. Jerzego Popiełuszki, która po wzniesieniu nowej świątyni stanie na placu kościelnym, a proboszcz ks. dr Marek Zołoteńko odczytał specjalny list od rodziny ks. Jerzego, w którym wskazują oni, że „ks. Jerzy był blisko każdego i jednocześnie bliski wszystkim, uczył jak zło dobrem zwyciężać”. Wyrażają nadzieję, „by ten radosny dzień świętowania był również okazją nie tylko do powrotu do jego nauki, ale przede wszystkim do wspólnej modlitwy o rychła kanonizację ks. Jerzego”.

Budowę wałbrzyskiej świątyni pw. Matki Bożej Częstochowskiej można wesprzeć, przekazując środki finansowe na konto: Bank PeKaO S.A., ul. Sienkiewicza 8, 58-300 Wałbrzych, 43 1240 1952 1111 0010 3845 2436.

2017-06-22 09:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obecni pośród nas

Niedziela sosnowiecka 44/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

relikwie

uroczystość Wszystkich Świętych

relikwiarz

Ks. Tomasz Zmarzły

Relikwie świętych w kościele św. Stanisława w Czeladzi

Relikwie świętych w kościele św. Stanisława w Czeladzi

Jak zdefiniować świętych? Przez setki lat uznanie świętości zależało od spontanicznego przekonania ludu. Niekiedy znakiem uznania świętości było, za zgodą biskupa, przeniesienie szczątków z grobu do miejsca kultu – czyli dosłowne „wyniesienie na ołtarze”.

Najbardziej charakterystycznym zjawiskiem skupiającym naszą uwagę na świętych jest kult ich relikwii, który w chrześcijaństwie ma długą historię. Wyrósł on przede wszystkim z ludowej pobożności, niekiedy wbrew oficjalnemu nauczaniu Kościoła i teologii. Łacińskie słowo reliqium oznacza tyle co pozostałość, resztki, spadek, spuścizna, dziedzictwo, reszta, ojcowizna, pamiątka, dorobek przekazany następnemu pokoleniu lub potomstwo. A zatem relikwią jest pamiątka po kimś, kto odszedł już z ziemskiego życia. W naszym ujęciu są to szczątki osoby uznanej za świętą, będące przedmiotem wyjątkowego szacunku religijnego. Na temat kultu relikwii w Katechizmie Kościoła Katolickiego nie znajdziemy żadnej informacji. Przy omawianiu kultu świętych i błogosławionych szerzej ukazuje to Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii. Powołując się na postanowienia Soboru Watykańskiego II przypomina, że „zgodnie z tradycją Kościół oddaje cześć świętym oraz otacza szacunkiem ich autentyczne relikwie i wizerunki”. Wyrażenie „relikwie świętych” oznacza przede wszystkim ciała – lub ich znaczne części – tych, którzy dzięki heroicznej świętości życia, przebywając obecnie w ojczyźnie niebieskiej, byli na ziemi najwspanialszymi członkami Mistycznego Ciała Chrystusa i żywą świątynią Ducha Świętego (por. 1 Kor 3, 16; 6, 19; 2 Kor 6, 16). Relikwiami są przedmioty należące do świętych, np. sprzęty, ubrania i rękopisy. Mogą nimi być także przedmioty otarte o ciała zmarłych lub o ich groby, oleje, lniane płótna (brandea), a także czczone ich wizerunki.
CZYTAJ DALEJ

Bezimienne mogiły

Niedziela warszawska 44/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Artur Stelmasiak

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Socjalne mogiły na Cmentarzu Komunalnym Południowym

Ciała bezdomnych często chowane są w anonimowych grobach. Zmienić to postanowiła Warszawska Fundacja Kapucyńska. To pierwszy taki pomysł w kraju

Choć każdy z nas po śmierci może liczyć na takie same mieszkanie w Domu Ojca, to na ziemi panują inne zasady. Widać to doskonale na cmentarzu południowym w Antoninie, gdzie są całe kwatery, w których nie ma kamiennych pomników. Dominują skromne ziemne groby z próchniejącymi drewnianymi krzyżami. Wiele z nich zamiast imienia i nazwiska ma na tabliczce napisaną jedynie datę śmierci, numer identyfikacyjny oraz dwie litery N.N. - O tym, że przybywa takich bezimiennych mogił dowiedziałem się od przyjaciół. Wówczas postanowiliśmy rozpocząć akcję rozdawania bezdomnym nieśmiertelników, czyli blaszek podobnych do tych, które noszą wojskowi. Na każdej z nich wygrawerowane jest imię i nazwisko właściciela - mówi kapucyn br. Piotr Wardawy, inicjator akcji nieśmiertelników wśród bezdomnych. O skuteczność tej akcji przekonamy się w przyszłości. Jednak pierwsze skutki już poznaliśmy, gdy jeden z kapucyńskich „nieśmiertelnych” zmarł na Dworcu Centralnym. - Dzięki metalowym blachom na szyi policja wiedziała, jak on się nazywa oraz skontaktowali się klasztorem kapucynów przy Miodowej. Tu bowiem był jego jedyny dom - mówi Anna Niepiekło z Fundacji Kapucyńskiej. Kapucyni zorganizowali zmarłemu pogrzeb z udziałem braci, wolontariuszy oraz innych bezdomnych. Msza św. z trumną została odprawiona na Miodowej, a później pochowano go z imieniem i nazwiskiem na cmentarzu południowym w Antoninie. - Dla całej naszej społeczności była to bardzo wzruszająca uroczystość - podkreśla Niepiekło.
CZYTAJ DALEJ

Relikwie Pier Giorgia Frassatiego wystawione w rzymskiej bazylice Matki Bożej sopra Minerva

2025-07-26 09:49

[ TEMATY ]

bł. Pier Giorgio Frassati

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 24 listopada 2024 r., podczas modlitwy "Anioł Pański" Papież Franciszek podał wiadomość, na którą czekało wielu czcicieli bł. Pier Giorgio Frassatiego - datę jego kanonizacji. W Roku Jubileuszowym 2025 Franciszek pragnął kanonizować dwóch "młodych" świętych - wraz z Pier Giorgio również Carlo Acutisa, proponując dwa modele świętości i punkty odniesienia dla młodych na całym świecie.

Acutis miał zostać ogłoszony świętym podczas Jubileuszu Nastolatków, zaplanowanego na 25 - 27 kwietnia 2025 r., a Frassati podczas Jubileuszowego Spotkania Młodzieży w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2025 r. Niestety, plany te musiały zostać zmienione ze względu na śmierć Franciszka; nowe daty uroczystości kanonizacyjnych podał Papież Leon XIV na swoim pierwszym konsystorzu zwołanym na 13 czerwca w Pałacu Apostolskim. Kanonizacja Pier Giorgia została przeniesiona z sierpnia na wrzesień – Leon XIV postanowił kanonizować obu młodych świętych razem 7 września.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję