Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Premier wiedział, nie powiedział

Ujawnienie notatki dotyczącej Amber Gold, którą w maju 2012 r. od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymał ówczesny premier Donald Tusk, może stanowić przełom w naszej wiedzy na temat afery i w pracach badającej ją sejmowej komisji śledczej. Z tajnej notatki podpisanej przez szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka wynika wprost, że były premier i szef PO wiedział o przestępczym charakterze biznesu Marcina P. i o tym, jakim jest on zagrożeniem. „Działalność Amber Gold może być prowadzona nie tylko z naruszeniem prawa bankowego, ale także może być ukierunkowana na wyłudzenia finansowe” – napisał Bondaryk.

Słynna notatka powstała w czasie, gdy do Amber Gold wpływały największe pieniądze od Polaków omamionych gorączką złota. Nie przerwano jednak oszukańczego procederu. Spółka Amber Gold powstała na początku 2009 r. i miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kuszono bardzo wysokim oprocentowaniem inwestycji. Głośno o sytuacji firmy stało się w lipcu 2012 r. (kilka miesięcy po otrzymaniu przez premiera Tuska notatki), kiedy należące do niej linie lotnicze OLT Express zaczęły mieć kłopoty finansowe. Linie ogłosiły upadłość pod koniec lipca 2012 r., a w połowie sierpnia to samo uczyniła spółka Amber Gold.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Do tej pory był to jeden z najpilniej strzeżonych dokumentów związanych z aferą” – pisze tygodnik „wSieci”, który opublikował notatkę. „Zasadne jest pytanie o pozorowanie pracy przez specsłużby, a nawet sabotaż”. Pytań jest więcej, a odpowiedzi na nie próbuje udzielić sejmowa komisja, która bada m.in. prawidłowość działań podejmowanych wobec Amber Gold przez rząd i jego agendy, a także prokuraturę oraz organy powołane do ścigania przestępstw. Komisja już ujawniła wiele zaniechań w tej sprawie.

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Morawiecki rośnie

Kongres PiS, który odbył się w Przysusze w Radomskiem, ukazuje rosnącą pozycję wicepremiera Mateusza Morawieckiego w rządzącej partii. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego, bo to wicepremier realizuje kluczowy plan rządu i spodziewano się, że przedstawi choćby zarys programu PiS na kolejne lata. Pozycję Morawieckiego wzmocnił też prezes partii Jarosław Kaczyński, zapowiadając, że trzeba „w pełni wyklarować kierownictwo ekonomiczne rządu”, co kojarzy się jednoznacznie z postacią wicepremiera. Prezes Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie z determinacją realizuje obietnice wyborcze, udało się zrobić sporo w dążeniu do dobrej zmiany, a szczególnym powodem do dumy są sprawy społeczne. Wymienił m.in.: program „Rodzina 500+”, kwestie emerytur, płacy minimalnej, leki dla seniorów oraz walkę z umowami śmieciowymi. – To jest zmiana ustroju społecznego Polski – ocenił.

wd

* * *

Rodzinny biznes

Reklama

Coraz ciekawsze – i niezbyt przyjemne dla Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy i wiceprezes PO – są pierwsze ustalenia komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Zeznający urzędnicy Ratusza pogrążają prezydent Gronkiewicz-Waltz. Z ich zeznań wynika, że wiedziała o tym, co się dzieje z prywatyzowanymi na dziko stołecznymi nieruchomościami, miała też interweniować w prywatyzacji co najmniej jednej kamienicy, a także interesowała się budynkiem, do którego część praw przejęła jej rodzina. Sama prezydent odmówiła stawienia się przed komisją – uważając ją za... niekonstytucyjną – za co została już dwukrotnie ukarana grzywnami.

wd

* * *

UNESCO w Krakowie

Przyznanie Polsce organizacji sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to nie tylko prestiż. Na takich sesjach zapada wiele ważnych decyzji, m.in. te dotyczące wpisania kolejnych obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecność na tej liście to prestiż, ale również zobowiązanie do ochrony i konserwacji obiektu oraz takiego udostępniania, by zachowana została jego autentyczność i integralność. Polsce po raz pierwszy w historii przyznano organizację takiego wydarzenia. Łącznie do Krakowa – którego Stare Miasto wraz ze wzgórzem wawelskim i Kazimierzem znalazło się na pierwszej liście UNESCO w 1978 r. jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie – zawitało 3 tys. gości ze 190 krajów, w tym ponad 130 oficjalnych delegacji. Gość specjalny sesji – prezydent Andrzej Duda wziął udział w gali inaugurującej sesję na Wawelu, którą uświetnił koncert Leszka Możdżera.

wd

* * *

Uderzył w Polsce

Reklama

Wirus Petya uderzył także w Polsce. Co prawda na skutek hakerskiego ataku ponad połowa infekcji komputerów miała miejsce na Ukrainie, a jedna trzecia dotyczyła Rosji, ale ponad 5 proc. strat poniesiono na terenie Polski. Polskie firmy ucierpiały rykoszetem – atak był wycelowany w te, które mają swoje przedstawicielstwa za naszą wschodnią granicą, m.in. dom mediowy MediaCom, Kronospan, InterCars z branży motoryzacyjnej, TNT. Ucierpiało wiele ukraińskich instytucji, od banków aż po lotnisko w Kijowie. O problemach informowały rosyjski gigant Rosnieft, a także duński koncern A.P. Møller-Maersk, brytyjska firma WPP czy port w Rotterdamie.

wd

* * *

Sieci czy wSieci

Tygodnik „wSieci” ma zaprzestać ukazywania się pod tą nazwą, niezależnie od sposobu zapisu, bo narusza to prawa Gremi Media SA, wydawcy „W sieci opinii” – nakazał warszawski Sąd Apelacyjny. Wykonanie wyroku sąd odroczył do 1 sierpnia br., biorąc pod uwagę, że zmiana tytułu wymaga czasu. Jednak Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii – pozwanego wydawcy zapowiada walkę o utrzymanie „w” w nazwie, a wyrok, jak powiedział, uważa za skandaliczny. – Zapadł wyrok, którego trudno nie uznać za akt odwetu na naszym środowisku. Znów chcą nam zabrać nazwę naszego tygodnika „wSieci”. I tym razem się nie poddamy! – deklaruje Karnowski.

jk

* * *

Narodowe rekolekcje

Jezus i Maryja na Stadionie

W Warszawie na PGE Narodowym 1 lipca br. odbyły się rekolekcje „Jezus na Stadionie”, z udziałem ok. 35 tys. wiernych z kraju i z zagranicy. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową oraz uroczystym wprowadzeniem Królowej Polski w kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która nawiedza polskie diecezje. Od 2 września br. obraz ten będzie peregrynować po diecezji warszawsko-praskiej. Abp Henryk Hoser powitał Maryję słowami: – Niech Ona będzie z nami, niech przemienia smutek w radość, rozpacz w nadzieję, naszą beznadzieję w wielkie wezwanie, aby iść z Nią.

Reklama

Arcybiskup zachęcił do całkowitego zawierzenia się Maryi, Matce Chrystusa. Podkreślił, że spotkanie na stadionie ma pomóc odpowiedzieć na pytanie, czy Jezus „mieszka we mnie, w moim sercu, umyśle, rodzinie, miejscu mojej pracy, w miejscu, gdzie jestem i żyję”.

Na Stadionie Narodowym byli obecni paulini z Jasnej Góry. Zachęcali wiernych do włączenia się w akcję „Selfie dla Maryi” – elektroniczne przesyłanie przez stronę koronamaryi.pl swoich zdjęć, które stworzą mozaikę Maryi Jasnogórskiej.

Rekolekcje prowadził o. John Bashobora z Ugandy. Dziękował on biskupom za możliwość obecności wśród Polaków i modlitwy z nimi. – Dziękuję, że pozwoliliście mi stanąć przed tym pięknym narodem – powiedział duchowny.

Uczestnicy spotkania, które miało charakter wielkich narodowych rekolekcji, modlili się za Polskę, Europę i świat.

Magdalena Kowalewska

* * *

Gorzów Wielkopolski

Pożar katedralnej wieży

Reklama

W sobotę 1 lipca br., krótko po godz. 18.30, z wieży katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie zaczął wydobywać się dym. Jak poinformował ks. Adrian Put, redaktor „Aspektów” – edycji diecezji zielonogórsko-gorzowskiej „Niedzieli”, na miejsce tragedii przyjechał biskup diecezji Tadeusz Lityński. Natychmiast przybyli też prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, a także komendanci służb. – Dla mnie i dla całej rodziny diecezjalnej jest to dramatyczna informacja i bardzo przeżywamy tę sytuację. Katedra gorzowska to matka wszystkich kościołów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wiem, że na miejscu są odpowiednie służby. Już teraz dziękujemy straży pożarnej i wszelkim służbom za pomoc. Czekamy na dalsze informacje, a wszystkich proszę o modlitwę, by uratować naszą katedrę – powiedział bp Lityński dla niedziela.pl tuż po rozpoczęciu akcji ratowniczej. Gaszenie pożaru trwało kilkanaście godzin.

W niedzielę 2 lipca br. bp Lityński odprawił Mszę św. na błoniach nad Wartą, podczas której wierni dziękowali za uratowanie świątyni przed całkowitym spłonięciem.

Ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej, powiedział, że straty są ogromne. Hektolitry wody i piany gaśniczej dostały się do wnętrza zabytkowej świątyni i to spowodowało poważne zniszczenia.

Red.

* * *

Krótko

• Komisja weryfikacyjna badająca proces reprywatyzacyjny w Warszawie przesłuchała pierwszych świadków. Już pojawiły się informacje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście akceptowała każdą decyzję o zwrocie nieruchomości. Wcześniej prezydent stolicy zarzekała się, że o wielu sprawach nie miała pojęcia.

• Komisja śledcza badająca aferę Amber Gold przesłuchała twórcę piramidy finansowej Marcina P. Główny oskarżony w tej sprawie bardzo często odmawiał odpowiedzi na pytania, ale podał kilka interesujących informacji, np. że kontaktu z nim poszukiwał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Żona głównego oskarżonego – Katarzyna P. odmówiła składania zeznań.

• W ramach programu „Rodzina 500+” prawie 4 mln polskich dzieci otrzymuje wsparcie. To głównie rodziny z dwójką dzieci.

Reklama

• W Polsce brakuje węgla i będziemy go sprowadzać z Rosji. Niemożliwe, ale stało się faktem. Chodzi o węgiel wysokiej jakości – Polska Grupa Górnicza ma opóźnienia w wydobyciu, wynikające z wydrenowania istniejących pokładów i braku inwestycji w nowe.

• Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła byłemu liderowi KOD Mateuszowi K. oraz byłemu skarbnikowi tej organizacji Piotrowi C. zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł. Oskarżeni nie przyznali się do winy.

• 875 kg – tyle plastikowych nakrętek udało się zebrać w czasie akcji „Dzieci dzieciom. Zakręcona akcja”. Dochód ze sprzedaży nakrętek, czyli 875 zł, zostanie przeznaczony na pomoc podopiecznym Fundacji Kropla Nadziei im. Ojca Leona Knabita. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję już we wrześniu.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-07-05 09:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kardynałowie apelują o modlitwę w intencji konklawe

2025-04-30 14:02

[ TEMATY ]

modlitwa

apel

konklawe

kardynałowie

Vatican Media

Z prośbą o modlitewne wsparcie uczestników konklawe, które ma wybrać Następcę św. Piotra zwrócili się do wszystkich wiernych na całym świecie obradujący na kongregacjach generalnych członkowie Kolegium Kardynalskiego.

Oto słowa ich apelu w tłumaczeniu na język polski:
CZYTAJ DALEJ

Kraków/ Sąd aresztował 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza

2025-04-30 16:56

[ TEMATY ]

aresztowanie

PAP/Art Service

Krakowski sąd rejonowy aresztował w środę na trzy miesiące 35-latka podejrzanego o zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - poinformował sędzia Maciej Czajka, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie ds. karnych.

Prokuratura w środę przedstawiła zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki 35-letniemu funkcjonariuszowi Służby Więziennej, który we wtorek wtargnął do gabinetu ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i zadał mu ciosy nożem. Mimo natychmiastowej pomocy lekarz zmarł. Mężczyzna nie przyznał się do winy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję