Reklama

Niedziela Legnicka

I Rocznica ukazania Relikwii Eucharystycznych do publicznego kultu

Najcenniejszy dar

Niedziela legnicka 29/2017, str. 1-2

[ TEMATY ]

relikwie

Ks. Waldemart Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 2 lipca minął rok od uroczystego przekazania do publicznego kultu relikwii wydarzenia eucharystycznego, jakie dokonało się w parafii św. Jacka w Legnicy. Uroczystości przewodniczył emerytowany biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt.

Msza św. jubileuszowa odprawiona została z udziałem licznego grona kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych świeckich. Ksiądz Biskup w homilii podkreślił, że ten znak jest wyrazem miłości Boga do człowieka, ale też zobowiązaniem do dawania świadectwa o obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Regmunt zaznaczył, że w świetle Słowa Bożego powinniśmy zgłębiać tę tajemnicę. – Podobnie jak w historii Izraela Bóg wiele razy ukazywał troskę o swój lud, który zmierzał do Ziemi Obiecanej, tak dziś Chrystus w Eucharystii staje się pokarmem na naszej drodze, pokarmem, który daje życie wieczne – mówił. Dodał też, że Eucharystia dla Kościoła to najświętsza czynność. – Eucharystia uobecnia ofiarę Jezusa, jednoczy nas z Ojcem, czyni nas dziećmi Boga i jednoczy cały Kościół, który jest w drodze.

Biskup Stefan zauważył, że wydarzenie, które dokonało się w kościele św. Jacka, stawia przed nami pytania o jakość naszego udziału w Eucharystii, o sposób naszej adoracji Najświętszego Sakramentu, o postawę naszej wdzięczności za dar Eucharystii.

Reklama

W dalszej części homilii przypomniał postaci świętych, których życie było związane z Eucharystią. Dla św. Jana Pawła II, św. Jana Marii Vianneya, Matki Teresy z Kalkuty czy innych, Eucharystia była źródłem siły i dążenia do świętości. – Trwali przy Chrystusie, trwali na adoracji, wsłuchiwali się w to, co Jezus do nich mówił. Eucharystia była dla nich źródłem łask, podobnie jest i dla nas – zaznaczył bp Regmunt.

Na zakończenie podkreślił, że to, co wydarzyło się w kościele św. Jacka „to dar Boga dla nas, ale też zobowiązanie”. – W dzisiejszych czasach, w których próbuje się na różne sposoby eliminować Boga z życia człowieka, potrzeba nam dojrzałej wiary, nadprzyrodzonej nadziei i miłości, by być świadkami Chrystusa, który jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Przychodźmy do Niego i dziękujmy Mu za ten znak realnej obecności – apelował Kaznodzieja.

Warto przypomnieć, że 25 grudnia 2013 r., w Boże Narodzenie, podczas udzielania Komunii św. na posadzkę upadł jeden z konsekrowanych komunikantów. Zgodnie z kościelną procedurą został on włożony do kielicha z wodą i zamknięty w tabernakulum, by rozpuścił się w płynie. Po dwóch tygodniach, 4 stycznia 2014 r., zauważono na fragmencie hostii czerwone przebarwienie. Ówczesny biskup legnicki Stefan Cichy powołał komisję w celu zbadania tego zjawiska. 10 lutego 2014 r. w obecności komisji diecezjalnej specjaliści pobrali próbki do badań. Dwa niezależne Zakłady Medycyny Sądowej we Wrocławiu i Szczecinie przeprowadziły liczne badania, m.in. DNA, histopatologiczne, histochemiczne, mikrobiologiczne i badania grzybicze. Wynik drugiego badania wskazuje na ludzkie pochodzenie tkanki, a dokładniej na tkanki mięśnia serca w stanie agonii.

10 kwietnia 2016 r., za zgodą Stolicy Apostolskiej, bp Zbigniew Kiernikowski upublicznił wiadomość o tym wydarzeniu eucharystycznym. Od tego momentu do świątyni zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi niemal z całego świata. Natomiast 2 lipca 2016 r. bp Zbigniew Kiernikowski przewodniczył Mszy św., z udziałem bp Marka Mendyka, bp. seniora Stefana Cichego, duchowieństwa i wiernych, podczas której wystawiono relikwie do publiczne-go kultu. W uroczystości ukazania relikwii eucharystycznych wzięło udział około 3 tys. wiernych z diecezji legnickiej i całej Polski.

Więcej informacji na stronie Radia Plus Legnica (www.legnica.fm)

2017-07-12 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zło dobrem zwyciężaj!

Niedziela zamojsko-lubaczowska 9/2015, str. 6

[ TEMATY ]

relikwie

Archiwum autora

W Hrubieszowie do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w lutym zawitały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej – patronki robotników i krzyżem nowohuckim. Zarząd Oddziału NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, pod przewodnictwem ks. prał. Andrzeja Puzona, uroczyście wprowadził relikwie do kościoła. Przy śpiewie „Bogurodzicy” relikwie powitali przedstawiciele rodzin parafii oraz ksiądz proboszcz. Starsze pokolenie parafian licznie przybyło do kościoła. W homilii podczas Mszy św. ks. Puzon przedstawił drogę służby Bogu i Ojczyźnie Polskiego Męczennika. Wygłoszone podczas Mszy św. słowo Boże dotyczyło tematu „Bóg – Honor – Ojczyzna w posłudze bł. ks. Jerzego Popiełuszki”.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję