Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tutaj bije serce Polski

Abp Wacław Depo o znaczeniu Jasnej Góry

Z okazji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej abp Wacław Depo skierował do wiernych archidiecezji częstochowskiej list pasterski, z datą 8 sierpnia 2017 r., zatytułowany: „Królowo nasza, Częstochowska Maryjo!”. List zawiera m.in. ważne refleksje na temat roli Jasnej Góry. Czytamy w nim:

„Jasna Góra to miejsce wybrane przez Boga, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, powierzonego opiece Ojców i Braci Paulinów. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, pielgrzymowali do jasnogórskiego sanktuarium ludzie wszystkich stanów i zawodów, a w naszych czasach – następcy św. Piotra: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Ludzie przybywają tu, aby przez wstawiennictwo Maryi doświadczyć łaski nawrócenia, przebaczenia grzechów, pojednania, uzdrowienia wewnętrznego, a nawet fizycznego. Jasna Góra to również konfesjonał i sanktuarium Narodu, gdzie Polacy zawsze byli wolni. To tutaj Naród wraz z Kościołem w Polsce 8 września 1946 r. poświęcił się Niepokalanemu Sercu Maryi, złożył śluby, oddał się w macierzyńską niewolę Maryi i Jej zawierzył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jednym z najchwalebniejszych wydarzeń historii Jasnej Góry jest jej cudowna obrona podczas oblężenia szwedzkiego w 1655 r. (...) Zwycięstwo przyszło po 40 dniach oblężenia i przyczyniło się do wyzwolenia Ojczyzny spod szwedzkiej okupacji. Jasna Góra tym samym stała się znakiem od Boga – Górą Zwycięstwa.

W odpowiedzi na działanie Bożej Opatrzności król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej obrał Matkę Bożą za Królową Polski. Późniejsza papieska koronacja była potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości względem Matki Bożej. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został przyozdobiony złotymi koronami Kapituły Watykańskiej z woli papieża Klemensa XI w dniu 8 września 1717 r. Było to wydarzenie wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem koronacja papieskimi koronami odbyła się poza Rzymem. Koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek. Uroczystość była ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polski po wszystkie czasy.

Dziś, w jubileuszowym roku koronacji, trzeba nam, Polakom, na nowo – jak mówił św. Jan Paweł II – «przykładać ucho do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu w Sercu jego Matki i Królowej. A jeśli bije ono tonem niepokoju, jeśli odzywa się w nim troska i wołanie o nawrócenie, o umocnienie sumień, o uporządkowanie życia rodzin, jednostek, środowisk – trzeba przyjąć to wołanie»”.

Na Opoczyńskim Wzgórzu Dziękczynienia

Wspominamy śp. abp. Zygmunta Zimowskiego

Reklama

W wigilię święta Przemienienia Pańskiego 5 sierpnia br. na Opoczyńskim Wzgórzu Modlitwy, przed Kaplicą Matki Bożej Pięknej Miłości, została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i biskupa radomskiego Henryka Tomasika, przy licznym udziale kapłanów i wiernych. Było to dziękczynne wotum Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II – apostoła Bożego Miłosierdzia, patrona rodziny. Uczestnicy Liturgii modlili się także za spokój duszy śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, którego miłość i samarytańską posługę pasterską chorym ukazał w homilii abp Depo. Mówił też o miłości do Boga i Jasnogórskiej Matki, a także o miłości małżeńskiej i rodzinnej, codziennej modlitwie i katolickim wychowaniu.

Poświęcone zostały różańce z logo Fatimy i kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości, zbudowanej na ziemi małżonków Tępińskich, z inicjatywy abp. Zimowskiego.

Zbigniew Gretka

Krótko

• Litwa i Ukraina zaprotestowały przeciw umieszczaniu w nowym polskim paszporcie, który ma być przygotowany na 100-lecie odzyskania niepodległości, Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt Lwowskich. Polskie władze stoją na stanowisku, że obydwa miejsca są elementami polskiej historii i mogą pojawić się w dokumencie.

• Prokuratura Krajowa postawiła 1 osobie zarzut przygotowań do zamachu na szefa MON Antoniego Macierewicza.

• Jarosław Kaczyński zapowiedział możliwy koniec miesięcznic upamiętniających katastrofę smoleńską. Wyraził nadzieję, że ostatnia miesięcznica mogłaby się odbyć 10 kwietnia 2018 r. Byłby to 96. marsz modlitewny. Liczba jest symboliczna, bo tyle było ofiar katastrofy.

• Mateusz Morawiecki uważa, że powinna powstać komisja, która zbadałaby mechanizmy wyłudzania podatku VAT, przez które budżet w ostatnich latach stracił gigantyczne pieniądze. Większość sejmowa nie wyklucza takiego ruchu.

• Badanie IPSOS wykazało aż 40 proc. poparcia dla rządzącego PiS. To najlepszy wynik partii Jarosława Kaczyńskiego w tej sondażowni od czasu wyborów.

• Prezydent Andrzej Duda niespodziewanie zdecydował, że 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, nie wręczy nominacji generalskich. Prezydent uważa, że jeszcze na to nie pora, bo trwają prace nad nowym systemem kierowania siłami zbrojnymi i brak jest uzgodnień między MON a BBN.

• Telewizja publiczna otrzymała 800 mln zł pożyczki od Skarbu Państwa. TVP musiała wziąć pożyczkę po tym, jak po raz kolejny nie uchwalono ustawy o abonamencie RTV. Aktualne wpływy z abonamentu pokrywają tylko 20 proc. budżetu największego polskiego nadawcy.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-08-16 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Francuscy biskupi ogłosili nowennę w intencji życia

2026-06-21 15:13

[ TEMATY ]

nowenna

Francja

Vatican Media

Od niedzieli 21 czerwca do poniedziałku 29 czerwca Konferencja Episkopatu Francji zachęca wiernych do modlitwy w związku z głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym nad projektem ustawy dotyczącej końca życia, zaplanowanym na 30 czerwca. „Niech Duch Święty oświeci sumienia i odnowi w nas nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają biskupi.

Nowennę zainaugurowała intencja modlitewna dotycząca tej kwestii ochrony życia, odczytana podczas Mszy św. w ramach modlitwy wiernych. „Na najbliższe dni przygotowano osiem kolejnych konkretnych intencji” – informują biskupi. „Możemy włączyć je do naszej codziennej modlitwy, dodając do niej ‘Ojcze nasz’, ‘Zdrowaś Maryjo’ i ‘Chwała Ojcu’. Niech Duch Święty, u progu nowych debat, oświeci sumienia i odnowi naszą nadzieję, aby godność każdego życia ludzkiego była uznawana, chroniona i szanowana” – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję