Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Księżpolu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 34/2017, str. 2

[ TEMATY ]

radio

Joanna Ferens

Msza św. w Księżpolu, której przewodniczył ks. Marian Drążek

Msza św. w Księżpolu, której przewodniczył ks. Marian Drążek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Księżpolu została erygowana 19 marca 1919 r., jednakże już od 1917 r. rezydował tutaj kapłan w tzw. punkcie duszpasterskim. Właściwe funkcjonowanie parafii rozpoczęło się od 27 stycznia 1922 r. po powtórnym erygowaniu przez bp. Mariana Fulmana. Drugim patronem kościoła parafialnego jest św. Antoni z Padwy, którego relikwie znajdują się kościele, a na terenie parafii rozwija się kult Matki Bożej, o czym świadczy organizowanie pielgrzymek do Krasnobrodu i Leżajska. I to właśnie tutaj, w parafii w Księżpolu, 6 sierpnia gościło Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej.

Radość z obecności

Wszystkich zebranych powitał proboszcz księżpolskiej parafii ks. Marian Drążek. – Bardzo gorąco witam wszystkich obecnych na tej niedzielnej Eucharystii i cieszę się z obecności Katolickiego Radia Zamość w naszej parafialnej wspólnocie. Dzięki Niedzieli Radiowej mamy możliwość swoistej reklamy naszej parafii na antenie diecezjalnej katolickiej rozgłośni, a co za tym idzie – stajemy się bardziej widoczni w naszej diecezji. Módlmy się zatem w intencji katolickiego radia, jego Księdza Dyrektora i pracowników, a także niech ta Msza św. będzie naszym osobistym spotkaniem z Chrystusem – wskazał ks. Drążek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pokazać życie

Reklama

Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Krystian Bordzań, który dziękował również za wsparcie radia. – Stojąc tutaj przed wami, chcę wam przede wszystkim podziękować za wszelką dobroć okazaną naszej rozgłośni. Dziękuję, że chcecie, aby to radio było i się rozwijało. Chciałbym, aby to radio wam towarzyszyło i ubogacało was swoimi materiałami, które na jego antenie są nadawane. Mamy dla was mnóstwo propozycji, zarówno modlitewnych, jak i różnorodnych audycji tematycznych, gdyż chcemy wam pokazać, że życie człowieka wierzącego nie polega tylko na całodziennej modlitwie, ale także na różnych zainteresowaniach, pracy, słuchaniu dobrej muzyki, zabawie i odpoczynku. Nasze radio to również ewangelizacja przez media. Zachęcam was do słuchania radia, czytania „Niedzieli” i dziękuję ze wszystko – podkreślił kaznodzieja.

Życie parafii

W parafii w Księżpolu działa i funkcjonuje wiele stowarzyszeń, organizacji i ruchów religijnych, m.in.: Ruch Światło-Życie, koła Żywego Różańca, ministranci, Parafialny Zespół Charytatywny, III Zakon św. Franciszka, rodziny Domowego Kościoła, Szkolne Koła Caritas w Księżpolu i Rakówce oraz Apostolat Margaretka. Katechizacja odbywa się w szkołach istniejących na terenie parafii, czyli w: Gimnazjum Publicznym w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Księżpolu, Szkole Podstawowej w Rakówce i w Przedszkolu Publicznym w Markowiczach.

W parafii posługuje również wikariusz, a jest nim ks. Rafał Łukiewicz, który podkreśla, iż Ksieżpol to miejsce ciche, spokojne i pobożne. – Jest to parafia podmiejska, leżąca między Biłgorajem a Tarnogrodem. Przeważają tutaj ludzie w średnim wieku, gdyż młodzież wyjeżdża na studia i do pracy do większych miast. Jednak z czystym sercem mogę powiedzieć, że jest to parafia pobożna, co przejawia się w bardzo rozwiniętym kulcie św. Antoniego – wskazał.

Pod opieką Matki

Parafia posiada również kościół filialny w Rakówce pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie obecnie trwa budowa nowego kościoła, który zajmie miejsce dotychczasowej drewnianej kaplicy. Rozpoczęcie budowy nastąpiło 3 listopada 2006 r., w wigilię wspomnienia św. Karola Boromeusza – patrona papieża Jana Pawła II. Prace przy wylaniu ław fundamentowych trwały do 24 listopada 2006 r., zaś w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata bp Wacław Depo poświęcił plac i fundamenty pod nowy kościół.

Wdzięczność gospodarza

– Pragnę bardzo serdecznie podziękować całej załodze Katolickiego Radia Zamość i zamojsko-lubaczowskiej edycji „Niedzieli” za pracę i zaangażowanie na rzecz ewangelizacji. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim moim parafianom, którzy uczestnicząc w tych naszych wszelkich sprawach, zarówno duchowych, jak i materialnych, są dla mnie ogromnym wsparciem i umocnieniem. Zapraszam do naszej gościnnej parafii wszystkich tych, którzy będą przejeżdżać gdzieś po drodze, aby odwiedzić, zobaczyć świątynie, porozmawiać z kapłanami czy mieszkańcami. Niech św. Antoni, nasz wyjątkowy patron, dopomaga we wszystkich zamierzeniach i planach, a ja życzę wszystkim wielu Bożych łask, radości i pogody ducha – dziękował proboszcz ks. Marian Drążek.

2017-08-16 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia

[ TEMATY ]

jubileusz

radio

www.polskieradio.pl

Kiedy uczestniczę w jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia i myślę o jego roli, przychodzą mi na myśl trzy słowa: misja, edukacja, kultura - powiedział abp Wojciech Polak. Dodał, że wielką zasługą Polskiego Radia jest "spajanie" naszego społeczeństwa wokół podstawowych wartości, które wyrastają z polskiej kultury, na którą składa się też chrześcijańskie dziedzictwo.

Mówiąc o misji Polskiego Radia publicznego abp Polak na pierwszym miejscu wskazał na rolę radia w zakresie budowania społeczeństwa obywatelskiego, co - jak podkreślił - polega na tworzeniu "pewnych naturalnych więzów, które nam, szczególnie dziś są tak bardzo potrzebne". Dodał, że bogata oferta programowa Radia ma budować to, co jest "kośćcem naszego społeczeństwa".
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję