Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Diamentowy jubileusz

Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli ma już 60 lat. Aż trudno w to uwierzyć, patrząc na okazałe i nowoczesne mury świątyni. Ale historii nie da się oszukać

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 17 września br. Uroczystej, dziękczynnej Mszy św. przewodniczył bp diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Wspólne z nim modlili się kapłani diecezjalni i księża sercanie, którzy parafią administrują. Specjalnie na uroczystość przybył prowincjał Zgromadzenia Sercanów – ks. Wiesław Święch SCJ. Był również obecny prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu – Wilhelm Zych i senator Czesław Ryszka z żoną Elżbietą, która w parafii prowadziła przez długie lata Poradnię Rodzinną. Nie zabrakło również przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał, że jak uczy Pismo Święte przy okazji jubileuszu należy wspominać, radować się i dziękować. „Parafia powstała w 1957 r., w czasach bardzo trudnych, jednak dzięki determinacji waszych kapłanów i was samych, udało się wybudować i wyposażyć wspaniały, okazały kościół wraz z domem zakonnym. Cieszę się, że w tej części miasta udało się utworzyć parafię, wybudować świątynię. Kościół to przecież dom Boga żywego i wszechmogącego, do którego każdy może przyjść, nawiązać kontakt ze Stwórcą, otworzyć swoje serce, zmienić życie. Tutaj możecie nabrać sił do walki ze złem, które przybiera rozmaite formy. Tutaj, poprzez sakramenty święte, otrzymujecie wsparcie od samego Boga. Dziękuję więc z całego serca księżom sercanom za to, że ten kościół wybudowali, ale wybudowali go dzięki hojności i życzliwości waszych ojców”, powiedział sosnowiecki Ordynariusz. Przypomniał także symbolikę tytułu parafii. „Krzyż jest znakiem zwycięstwa Chrystusa. Jest też znakiem bólu, cierpienia i męki. Krzyż mówi nam, że dzięki męce Pana Jezusa zostało otwarte dla nas niebo. Kiedy czcimy krzyż, nie skupiajmy się na tym jak wygląda, z czego jest wykonany, ale niech nasze myśli i uczucia lgną do Pana Jezusa, naszego Zbawcy i Odkupiciela”, podkreślił bp Kaszak.

Przypomnijmy z kronikarskiego obowiązku, że parafia została erygowana 7 maja 1957 r. przez bp. częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Została wydzielona z parafii pw. św. Joachima. Dziś kościół otaczają 10- i 6-piętrowe bloki. Jednak w momencie powoływania parafii do życia była to dzielnica domków jednorodzinnych. Początkowo za kościół parafialny służyła tymczasowa kaplica, zamieniona z warsztatu ślusarskiego. W 1980 r. bp Stefan Bareła powierzył parafię Zgromadzeniu Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszy proboszcz z tego Zgromadzenia ks. Stanisław Filipiak pokonał ogromne trudności w procesie pozyskania terenu pod budowę kościoła i plebanii, w łączności z domem katechetycznym. On także rozpoczął budowę okazałej świątyni. Kościół został pobłogosławiony i oddany do sprawowania liturgii 22 grudnia 1991 r. Obrzędu błogosławienia dokonał biskup częstochowski Stanisław Nowak. 18 czerwca 2004 r. nastąpiła konsekracja świątyni. Dokonał jej kard. Stanisław Nagy SCJ i bp sosnowiecki Adam Śmigielski. Od lipca 2016 r. proboszczem parafii jest ks. Ryszard Rydlak SCJ.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-09-27 10:53

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętowanie w Puńcowie

Niedziela bielsko-żywiecka 21/2018, str. VII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Monika Jaworska

Minęło 100 lat od konsekracji kościoła w Puńcowie

Minęło 100 lat od konsekracji kościoła w Puńcowie

– Dziękujemy Bogu wszechmocnemu za dar naszej świątyni parafialnej w 100-lecie jej konsekracji. Dziękujemy za opiekę naszego patrona – św. Jerzego oraz za dar kapłaństwa – powiedział ks. Dariusz Kowala, administrator parafii w Puńcowie, gdzie 13 maja celebrowano odpust i jubileusz 25-lecia święceń duszpasterza wspólnoty

U progu wolności ówczesny bp wrocławski Adolf Bertram przyjeżdża do Puńcowa, poświęca, konsekruje tę świątynię. Kilka lat wcześniej przybywa tutaj z Bohumina doświadczony kapłan, duszpasterz, gospodarz – ks. Edward Linzer i zaczyna z puńcowskimi parafianami remontować tę wówczas bardzo zniszczoną świątynię, zaniedbaną z powodu biedy i braku środków materialnych. Stojąca przed kościołem wieża się rozsypywała. Zaczynają budować więc nową, murowaną. Dach pokryty wtedy jeszcze gontem, wymieniają na dachówkę. Dobudowują przedsionek w zakrystii. Przed kościołem zaczynają budować kruchtę z kaplicą Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a nad nią nowy chór. Powstają nowe witraże i trzy ołtarze, ambona, chrzcielnica, nowe organy, dzwony – przypomniał w kazaniu historię kościoła sprzed 100 lat rodak ks. Leszek Kostrzewa. Wspomniał wszystkich proboszczów z Puńcowa.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Jubileuszowa Głogowska Pielgrzymka Rowerowa w tym roku z akcentem Bożego Miłosierdzia

2026-06-25 11:20

[ TEMATY ]

Głogowska Pielgrzymka Rowerowa

Karolina Krasowska

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

Pielgrzymi wyruszą z Głogowa 2 lipca

W dniach 2 - 7 lipca odbędzie się szczególna, bo jubileuszowa XV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska na Jasną Górę. Z tej okazji organizatorzy przygotowali pewną niespodziankę.

W tym roku, z okazji jubileuszu, pielgrzymka będzie o dwa dni dłuższa, ponieważ chętni uczestnicy będą pielgrzymować aż do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję