Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu św. Wacława

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 28 września br. odprawił Mszę św. z racji swoich imienin na ołtarzu z figurą św. Wacława, który znajduje się w jasnogórskiej zakrystii. Obecni byli m.in.: o. Jan Poteralski – podprzeor Jasnej Góry, o. Ignacy Rękawek – kustosz Jasnej Góry, ks. dr Włodzimierz Kowalik, ks. dr Mariusz Trojanowski, a także inni współpracownicy i rodzina Metropolity częstochowskiego. – Zwracam się do was z radością, aby wraz z wami przeżywać wdzięczność wobec Boga za dar życia, powołania i konsekracji – powiedział abp Depo. – Chcemy przy Sercu Matki i wpatrzeni w Jej oblicze przez wstawiennictwo św. patrona Wacława doświadczyć prostej prawdy, że jesteśmy umiłowani przez Boga, i dlatego z wdzięcznością stajemy dzisiaj przed Nim, aby uwielbiać Go za Jego miłość – powiedział dostojny solenizant.

Forum Szkół Katolickich

Reklama

Pod hasłem: „Młodym pokazuj drogę i perspektywę nadziei – Maryjo” odbyło się 26 września br. 17. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Uczestniczyło w nim ok. 2 tys. osób, przedstawicieli szkół z całej Polski. Spotkanie poprowadził i śpiewem uzupełnił ks. Jakub Bartczak, znany raper w sutannie. – Przybywają tu, aby „nabrać Ducha”, tzn. usłyszeć konferencje, adorować Najświętszy Sakrament, uczestniczyć we Mszy św., przejść Drogę Krzyżową. To jest taki jeden dzień w roku szczególny dla szkół katolickich i młodzieży – podkreślił ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Młodzież w czasie Forum wysłuchała m.in.: wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka „Jak wybrać moją drogę życiową”, wystąpienia ks. Zbigniewa Kucharskiego oraz świadectwa o śp. Helenie Kmieć – misjonarce z Boliwii, wypowiedzianego przez Teresę Kmieć, siostrę zmarłej. IPod hasłem: „Młodym pokazuj drogę i perspektywę nadziei – Maryjo” odbyło się 26 września br. 17. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Uczestniczyło w nim ok. 2 tys. osób, przedstawicieli szkół z całej Polski. Spotkanie poprowadził i śpiewem uzupełnił ks. Jakub Bartczak, znany raper w sutannie. – Przybywają tu, aby „nabrać Ducha”, tzn. usłyszeć konferencje, adorować Najświętszy Sakrament, uczestniczyć we Mszy św., przejść Drogę Krzyżową. To jest taki jeden dzień w roku szczególny dla szkół katolickich i młodzieży – podkreślił ks. Zenon Latawiec – przewodniczący Rady Szkół Katolickich. Młodzież w czasie Forum wysłuchała m.in.: wykładu ks. Wojciecha Węgrzyniaka „Jak wybrać moją drogę życiową”, wystąpienia ks. Zbigniewa Kucharskiego oraz świadectwa o śp. Helenie Kmieć – misjonarce z Boliwii, wypowiedzianego przez Teresę Kmieć, siostrę zmarłej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Czuwają i bronią

Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło 24 września br. w 16. Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego. Centralnym punktem była Msza św. na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem bp. Józefa Guzdka. – To wy codziennie stajecie do walki ze złem, nierzadko dobrze zorganizowanym i coraz bardziej brutalnym. Doceniamy każdą waszą interwencję w domach, gdzie ma miejsce przemoc. Pomagając ofiarom przemocy, zyskujecie nie tylko wyróżnienia i nagrody w konkursie „Policjant, który mi pomógł”, ale nade wszystko za okazaną pomoc przez wielu ludzi nazywani jesteście „aniołami dobroci” – powiedział w homilii bp Guzdek. – Doceniamy i dziękujemy za każdą interwencję w przestrzeni publicznej, która wiąże się z zagrożeniem utraty zdrowia, a nawet życia. Trzeba wciąż przypominać naszemu społeczeństwu, że na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji w Warszawie umieszczonych zostało już 113 tabliczek z imionami i nazwiskami policjantów, którzy polegli na służbie. Trzeba pamiętać o wdowach i sierotach po poległych policjantach – dodał.

Podinsp. Wojciech Lewandowski odczytał list Pawła Solocha – szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Do policjantów list wystosował również Mariusz Błaszczak – minister spraw wewnętrznych i administracji.

Dyrektorzy rozgłośni katolickich

W dniach 25-27 września br. trwało spotkanie modlitewno-formacyjne dyrektorów niezależnych rozgłośni katolickich. Na rozpoczęcie rekolekcji Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo – przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich powstało we wrześniu 2013 r. z inicjatywy dyrektorów katolickich stacji radiowych w Polsce. Działa w oparciu o statut zatwierdzony przez Konferencję Episkopatu Polski i zrzesza 24 rozgłośnie, których właścicielem są diecezje lub wspólnoty zakonne. Przewodniczącym Forum jest ks. Tomasz Olszewski.

2017-10-04 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pół miasta na spotkaniu z Leonem XIV

2026-06-21 10:21

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Podczas sobotniej wizyty duszpasterskiej Leona XIV w Pawii i Sant’Angelo Lodigiano na spotkania z Papieżem przybyło łącznie około 15 tys. osób – wynika z informacji podanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Najwięcej – ok. 5 tys. osób – witało Ojca Świętego na ulicach tej drugiej miejscowości.

Leon XIV w sobotnie popołudnie udał się z wizytą duszpasterską do ok. 70-tysięcznej Pawii i 12-tys. Sant’Angelo Lodigiano. Podstawowym celem podróży było nawiedzenie w tej pierwszej miejscowości grobu duchowego ojca Papieża – św. Augustyna. Z kolei w Sant Angelo Lodigiano Papież nawiedził relikwie św. Franciszki Cabrini, pierwszej świętej amerykańskiej, opiekunki migrantów.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł ulicami Krakowa!

2026-06-21 22:55

archiwum organizatorów

W niedzielę 21 czerwca ulicami Krakowa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny, organizowany pod hasłem „Polska wymiera. W dzieciach nadzieja!”.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele organizacji społecznych, rodzinnych, patriotycznych i konserwatywnych, a także osoby pragnące wyrazić swoje przywiązanie do wartości takich jak życie, rodzina oraz troska o przyszłe pokolenia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję