Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja sandomierska w żałobie

Odszedł bp Wacław Świerzawski

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, iż 7 października 2017 r. odszedł do Pana bp Wacław Świerzawski. Wieloletni pasterz diecezji sandomierskiej zmarł w 90. roku życia, 68. roku kapłaństwa i po ponad 25 latach posługi biskupiej. „Okazał się on bowiem Pasterzem prawym i wiernym, godnym imienia Apostoła Jezusa Chrystusa. Publicznie wyrażamy mu więc wyrazy podziękowania i z głębi serca udzielamy apostolskiego błogosławieństwa jako rękojmi łaski płynącej z nieba, prosząc jednocześnie o wzajemną modlitwę” – napisał Ojciec Święty Franciszek w przesłanym do Jubilata liście na 25-lecie jego posługi biskupiej.

Bp Wacław Józef Świerzawski urodził się 14 maja 1927 r. w Złoczowie na Kresach Wschodnich, w archidiecezji lwowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał 11 grudnia 1949 r. z rąk metropolity lwowskiego Eugeniusza Baziaka. Studiował i wykładał na wielu uniwersytetach. Z urzędu rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie dnia 25 marca 1992 r., Ojciec Święty Jan Paweł II powołał do Sandomierza i mianował biskupem diecezji sandomierskiej. Sakrę biskupią otrzymał 28 kwietnia 1992 r. w katedrze sandomierskiej z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Józefa Kowalczyka. Po ponad 10 latach posługi pasterskiej – 7 października 2002 r. papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z obowiązków biskupa sandomierskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na emeryturze Biskup Senior zamieszkał w Zawichoście w Domu Modlitwy Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej. Dokładnie 15 lat po odejściu na emeryturę Pan Bóg powołał go do siebie.

Ks. Adam Stachowicz

Poznań, 16-19 X 2017

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska

Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody – to główny temat Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska, które odbędą się w dniach 16-19 października br. w Poznaniu.

W czasie targów POL-ECO SYSTEM zostaną zorganizowane panele dyskusyjne z udziałem m.in. kierownictwa Ministerstwa Środowiska, przedstawicieli Komisji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Lasów Państwowych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Środowiska.

Podczas dyskusji poruszone zostaną takie tematy, jak: gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), polityka surowcowa państwa, geotermia, budownictwo drewniane, ekomobilność, ekoinnowacje, leśne gospodarstwa węglowe czy gospodarka łowiecka.

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ, ang. „circular economy”) to koncepcja gospodarcza, zgodnie z którą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Zakłada także ich powtórne wykorzystanie.

Reklama

Ministerstwo Środowiska wspiera transformację w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. We współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożono pilotażowy projekt, w którym bierze udział 5 gmin. – Polska chce dawać przykład i być liderem tego procesu. Jest to szansa na dynamiczny rozwój kraju, szczególnie pod względem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego – powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, i dodał: – Polska jest przykładem realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, rozumianej jako wzrost gospodarczy powiązany z racjonalnym wykorzystaniem zasobów przyrodniczych. Dobro człowieka i kształtowanej przez niego przyrody jest także celem gospodarki obiegu zamkniętego.

Artur Stelmasiak

Krótko

• Orkan Ksawery nawiedził Polskę. Strażacy interweniowali prawie 10 tys. razy, rannych zostało 39 osób, w tym 8 strażaków. Dwie osoby straciły życie. Większość interwencji strażaków dotyczyła usuwania powalonych drzew. Najwięcej pracy mieli w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim i lubuskim.

• Rada Ministrów zaakceptowała podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Na tym rozwiązaniu skorzysta ponad 2 mln rodzin.

• Stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu br. wyniosła 6,9 proc. i w porównaniu z sierpniem spadła o 0,1 punktu procentowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

• Wniosek o utworzenie Śląskiej Partii Regionalnej trafił do sądu. Głównymi ideami ruchu mają być najszerzej rozumiana samorządność i działania na rzecz regionu. Inicjatorzy odżegnują się od separatyzmu.

• Telewizja Polska razem z węgierską telewizją publiczną chcą uruchomić kanał anglojęzyczny. Nowy kanał ma zacząć nadawać w 100. rocznicę niepodległości Polski.

• Specjalny zespół, który ma się zająć podobną do warszawskiej „aferą wyłudzeń kamienic w Krakowie”, powołał minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Nie wyklucza on, że sprawą powinna się zainteresować także sejmowa komisja weryfikacyjna.

• NSA oddalił wnioski prezydent stolicy ws. sporu kompetencyjnego co do reprywatyzacji między prezydentem stolicy i komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Przedstawiciele komisji weryfikacyjnej uważają, że oznacza to, iż Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna się stawić przed komisją, czego dotychczas unikała.

2017-10-11 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany Personalne Duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję