Reklama

Niedziela Kielecka

Umarli jako bezdomni

W listopadowe uroczystości Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, poprzez modlitwę, wypominki, Msze św. i wizyty na grobach bliskich – wspominamy naszych zmarłych. Istnieje jednak – i to niemała – grupa osób, które odeszły jako samotne, bez bliskiej osoby obok. Bezdomni żyją wśród nas i wśród nas umierają. O procedurach pochówku osób bezdomnych z Anną Boroń z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Niedziela kielecka 45/2017, str. 7

[ TEMATY ]

wywiad

TD

Krzyż dedykowany bezdomnym przy dworcu PKP

Krzyż dedykowany bezdomnym przy dworcu PKP

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA DZIARMAGA: – Jakie są procedury postępowania w przypadku śmierci i pochówku osób, które kwalifikuje się jako bezdomne? Czy jest to skomplikowane postępowanie?

ANNA BOROŃ: – Nie, postępowanie nie jest skomplikowane. W przypadku, kiedy osoba zmarła była objęta pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, o jej zgonie informują mnie pracownicy Działu ds. Bezdomności. Razem z nimi staramy się – w miarę możliwości – ustalić i dotrzeć do rodziny, jeśli wiemy, że taka istnieje. Jeśli z kolei mamy informację, że rodziny nie ma lub też nikt z jej członków nie chce zająć się pochówkiem, to my – jako Ośrodek, zajmujemy się jego organizacją. Polega ona na tym, że kompletujemy dokumenty (jak w przypadku każdego pogrzebu jest to karta zgonu i akt zgonu), dajemy zlecenie firmie pogrzebowej, z którą mamy podpisaną umowę na świadczenie usług pogrzebowych w danym roku, kontaktujemy się z księdzem. Jeśli wiemy, że w ceremonii pogrzebowej chciałaby uczestniczyć rodzina czy znajomi, wówczas Msza św. odbywa się w kaplicy na cmentarzu w Cedzynie.

– Jak wygląda pogrzeb tych osób – kto im towarzyszy w tej ostatniej drodze, gdzie są one zazwyczaj chowane?

Reklama

– Osoby bezdomne chowane są bez żadnej stygmatyzacji, bez wydzielonej specjalnie kwatery. Jest to pierwsze wolne miejsce wskazane przez kierownika cmentarza, w kwaterze grobów ziemnych. Na grobie jest krzyż, tabliczka z imieniem i nazwiskiem, informacją, ile lat osoba żyła i kiedy zmarła.

– Jak duża jest skala tego zjawiska? O jakiej np. liczbie osób bezdomnych pochowanych przez MOPR mówimy w 2015 i 2016 roku? Czy jest to mniej więcej stały poziom od kilku lat?

– Z informacji uzyskanych od kierownika Działu ds. Bezdomności – Katarzyny Monkiewicz-Kurek, wynika, iż w 2017 r. dotychczas zmarło 12 osób bezdomnych, a dla 6 z nich MOPR organizował pochówek, w 2016 – zmarło 19, a pochówek zorganizowano dla 7 osób, w 2015 – zmarło17 osób – pochówek zorganizowano dla 7 osób, w 2014 zmarło 12 bezdomnych, pochówek zorganizowano dla 6 z nich, w 2013 – zmarło 13 osób, pochówek zorganizowano dla 5, w 2012 – zmarło 10 osób, pochówek zorganizowano dla 5.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-10-31 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemieniajmy ten świat

Niedziela przemyska 4/2017, str. 6

[ TEMATY ]

wywiad

Ks. B. R.

Abp. Adamowi Szalowi towarzyszyli w Rzymie księża przemyscy, m.in. dyrektor Caritas ks. Artur Janiec i kanclerz Kurii ks. Bartosz Rajnowski

Abp. Adamowi Szalowi towarzyszyli w Rzymie księża przemyscy, m.in. dyrektor Caritas ks. Artur Janiec
i kanclerz Kurii ks. Bartosz Rajnowski

Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Księże Arcybiskupie, chciałbym zaproponować trzy odcinki refleksji związanej ze św. Bratem Albertem. Brat Albert założył zgromadzanie sióstr albertynek i napisał dla nich dziewięciodniowe medytacje. W jednej z tych medytacji zauważył, że trzej są wrogowie człowieka: świat, szatan i sam człowiek. Czym zagraża nam świat dzisiaj?
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Przed nami fala upałów. IMGW wydaje ostrzeżenia

2026-06-24 14:01

[ TEMATY ]

ostrzeżenia

fala upałów

Adobe Stock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia dla dziesięciu województw w zachodniej, południowo-zachodniej i centralnej części kraju. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam nawet 34 st. C, w nocy do 20 st. C.

Ostrzeżenia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję