Reklama

Głos z Torunia

Październik w WSD

Październik dla studentów i pracowników wyższych uczelni jest początkiem roku pracy. Również w toruńskim Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczęto naukę i formację duchową kandydatów do kapłaństwa. Odbyło się także spotkanie osób materialnie i modlitewnie wspierających seminarium

Niedziela toruńska 45/2017, str. 3

[ TEMATY ]

seminarium

SAI

Uczestnicy Zjazdu Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu oraz apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka”

Uczestnicy Zjazdu Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu oraz apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zjazd Towarzystwa Przyjaciół WSD w Toruniu oraz apostolatu modlitwy za kapłanów „Margaretka” odbył się 14 października. Spotkanie rozpoczęto przywitaniem uczestników w Centrum Dialogu przez wicerektora ks. Leszka Stefańskiego oraz krótkim wykładem rektora ks. kan. Dariusza Zagórskiego o świętych i błogosławionych naszej diecezji. Na scenie zaprezentował się również zespół Synowie złożony z kleryków naszego seminarium. Centralnym wydarzeniem zjazdu była Msza św., której przewodniczył rektor WSD, a homilię wygłosił ks. Andrzej Kowalski, ojciec duchowny seminarium. Następnie udaliśmy się do refektarza na wspólny obiad. Kolejnym punktem programu był entuzjastycznie przyjęty występ teatru „Afisz”. Na zakończenie spotkaliśmy się ponownie w kaplicy na modlitwie różańcowej z rozważaniami przygotowanymi przez braci z kursu I. Był to dzień, w którym mogliśmy uświadomić sobie, jak wiele wsparcia materialnego i duchowego zawdzięczamy członkom towarzystwa.

Dwa tygodnie wcześniej, 1 października, w seminaryjnej kaplicy bracia z kursu III przyjęli strój duchowny oraz odbyła się immatrykulacja braci z roku I. Obłóczyny to uroczyste przyjęcie stroju duchownego, czyli sutanny. W naszym seminarium tradycyjnie ma ono miejsce we wspomnienie św. Teresy z Lisieux. Klerycy wyrażają i potwierdzają gotowość do kontynuowania drogi powołania. Zewnętrzny znak upodabniający do Chrystusa Pana przywdziali na siebie: Mateusz Archita, Jacek Arkuszewski, Daniel Drumiński, Paweł Orłowski i Michał Kowałkowski. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Dariusz Zagórski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Homilię wygłosił ks. Artur Sepioło, kapłan diecezji gliwickiej, który prowadził rekolekcje rozpoczynające nowy rok formacyjny. Na uroczystości obecni byli również księża proboszczowie z parafii, z których pochodzą klerycy naszego seminarium, oraz rodzice i rodziny kleryków przyjmujących strój duchowny. Podczas uroczystości Ksiądz Rektor przyjął do grona kleryków dziesięciu nowych braci. Dziewięciu z nich na rok I, a są to: Karol Brzozowski, Wojciech Fałkowski, Michał Kłosowski, Rafał Makowski, Łukasz Nehring, Wojciech Roze, Szymon Stawicki, Łukasz Zakreta oraz Sebastian Żyła. Paweł Miotk został przyjęty na rok II. Atmosferę, która panowała podczas tej uroczystości, można określić prawdziwie świętym i Bożym czasem, a na pewno etapem w drodze do Chrystusowego kapłaństwa i wielkim wydarzeniem w życiu każdego z kleryków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-10-31 14:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium to czas, miejsce i wspólnota

Niedziela sandomierska 16/2013, str. 4-5

[ TEMATY ]

seminarium

Archiiwum prywatne

Ks. rektor Jan Biedroń: Seminarium Duchowne to określony czas i miejsce, ale to przede wszystkim wspólnota, która wychowuje i kształci przyszłych kapłanów

Ks. rektor Jan Biedroń: Seminarium Duchowne to określony czas i miejsce, ale to przede wszystkim wspólnota, która wychowuje i kształci przyszłych kapłanów
KS. ADAM STACHOWICZ: - IV Niedziela Wielkanocna zwana jest inaczej „Niedzielą Dobrego Pasterza” lub „Niedzielą Powołaniową”. Co to oznacza dla nas, katolików, ale szczególnie dla nas - powołanych?
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję