Reklama

Niedziela Lubelska

Świdnik

Wspaniały prezent

Wierni parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku od 25 lat modlą się w kościele przy ul. Kosynierów. Srebrny jubileusz stał się dla nich okazją do odnowienia i zmodernizowania świątyni

Niedziela lubelska 1/2018, str. III

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Poświęcenie odnowionej świątyni

Poświęcenie odnowionej świątyni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na zakończenie adwentowych rekolekcji 20 grudnia 2017 r. uroczystej Mszy św. z poświęceniem odnowionego kościoła przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Nasz kościół stał się na zawsze domem Bożym 20 grudnia 1992 r. Dziś odnowiony, pozostaje miejscem świętym, gdzie kolejne pokolenia będą przychodzić, by wielbić imię Pana – mówił proboszcz ks. Leszek Surma. Eucharystia zgromadziła dumnych z owoców modlitwy i pracy parafian, a także licznych gości, m.in. przedstawicieli władz z burmistrzem Waldemarem Jaksonem i starostą Dariuszem Kołodziejczykiem. Wśród kapłanów obecni byli m.in. emerytowany proboszcz i budowniczy kościoła ks. Andrzej Kniaź, kanclerz Kurii Metropolitalnej ks. Krzysztof Kwiatkowski, dziekan ks. Dariusz Moczulewski oraz rekolekcjonista ks. prof. Marcin Wysocki. Szczególne miejsce zajmowali Agata i Waldemar Smolińscy, którzy bezinteresownie zaprojektowali, a także nadzorowali gruntowny remont wnętrza kościoła oraz Maciej Warchałowski, który wykonał rzeźbę Chrystusa Odkupiciela i nowe tabernakulum. Za bezinteresowną pracę państwo Smolińscy zostali odznaczeni przez Metropolitę medalem „Lumen Mundi”.

Reklama

– Kościół zbudowany przez tutejszą wspólnotę po latach wymagał remontu. W ostatnim czasie został ocieplony strop; zmieniono oświetlenie i systemy grzewcze, zmodernizowano wnętrze, w tym prezbiterium i kaplicę. Dużo i w dobrym tempie – cieszył się Ksiądz Proboszcz. – Prace te były możliwe dzięki ofiarności parafian. Wy, moi drodzy bracia i siostry, macie tytuł do świętowania, bo przygotowaliście dom Pański dla tego i następnych pokoleń – podkreślał ks. Surma. Ciesząc się pięknem i blaskiem odnowionej świątyni, abp Stanisław Budzik pobłogosławił kościół. – Gratuluję wam, że na 25-lecie zrobiliście Bogu i sobie wspaniały prezent – mówił Ksiądz Arcybiskup. – Odnowiona świątynia przywodzi nam na myśl przemianę serc w duchu Ewangelii – dziękowali parafianie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii abp Stanisław Budzik przywołał apel św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka o bezwarunkowe zaufanie Chrystusowi Odkupicielowi człowieka. – Słowa ostatnich papieży brzmią szczególnie w kościele, który nosi wezwanie Chrystusa Odkupiciela. Chrystus Odkupiciel był w centrum pontyfikatu Jana Pawła II, Jemu zadedykował swoją pierwszą encyklikę i głosił na wszystkich kontynentach. Chrystus, który dla nas stał się człowiekiem, narodził się, umarł i zmartwychwstał, mówi dziś do nas: Nie lękajcie się. Spogląda na nas z tabernakulum, w którym pozostał z nami aż do skończenia świata; przemawia przez piękną rzeźbę Chrystusa Ukrzyżowanego i Xmartwychwstałego. Nie bójcie się otworzyć drzwi serc i myśli przed Chrystusem przychodzącym do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia – mówił Pasterz.

Na czas świętowania w rodzinach i parafii, życzył zgromadzonym, by Chrystus, który stał się człowiekiem, wlewał w serca pokój, uczył miłości oraz przekazywania najcenniejszych skarbów wiary kolejnym pokoleniom.

2018-01-03 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Królewskie miasto i parafia

Niedziela łódzka 50/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Maria Niedziela

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy w każdej ważnej uroczystości Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli s

Młodzieżowa orkiestra dęta uczestniczy
w każdej ważnej uroczystości
Sulejów – jedna z najstarszych
parafii naszej
archidiecezji. Tu przebiega
granica między
archidiecezją łódzką
a sandomierską. To
w tutejszym opactwie
cystersów w 1410 r.
mieli s

Sulejów – jedna z najstarszych parafii naszej archidiecezji. Tu przebiega granica między archidiecezją łódzką a sandomierską. To w tutejszym opactwie cystersów w 1410 r. mieli swój postój w drodze na Grunwald rycerze prowadzeni przez króla Władysława Jagiełłę. Oprócz XII-wiecznego opactwa znajduje się tu także neogotycki kościół pw. Świętych Floriana i Leonarda. To właśnie ta świątynia położona na wzgórzu nad Pilicą góruje nad miastem i przyciąga mieszkańców. Wybudowany na początku XX wieku kościół zachwyca surowością, ogromem i pięknem. A parafianie, którzy przychodzą się tu modlić, emanują serdecznością, uśmiechem i życzliwością. Podobnie jak ich proboszcz ks. Leszek Druch

W 1176 r. Kazimierz Sprawiedliwy ufundował w Sulejowie opactwo cystersów. Cystersi po 1182 r. wznieśli w tym miejscu pierwszy drewniany kościół. W 1184 r. arcybiskup gnieźnieński Zdzisław herbu Koźle Rogi erygował przy nim parafię św. Floriana. W 1640 r. staraniem ks. proboszcza Stanisława Święcickiego wybudowano kościół murowany z kamienia, którego konsekracji 17 września 1748 r. dokonał bp łucki Franciszek Kobielski. W 1778 r. papież Pius VI przekazał kościół i parafię pod zarząd duszpasterski cystersów.
CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez Zełenskiego

Rzecznik prezydenta Rafał Leśkiewicz poinformował, że w poniedziałek Kancelaria Prezydenta odebrała Order Orła Białego odesłany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. By formalności stało się zadość, musi też nastąpić opublikowanie postanowienia prezydenta w tej sprawie z kontrasygnatą premiera - dodał.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z Polsat News Leśkiewicz przekazał, że Order Orła Białego, który w sobotę został odesłany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w poniedziałek został odebrany w Kancelarii Prezydenta RP i trafił do depozytu Biura Odznaczeń i Nominacji.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję