Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Symbol nadziei

Niedziela sosnowiecka 8/2018, str. V

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Piotr Lorenc

Wprowadzenie relikwii św. Siostry Faustyny

Wprowadzenie relikwii św. Siostry Faustyny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo się cieszę, że mogę wprowadzić relikwie św. Siostry Faustyny do waszej wspólnoty. Przybyła wam nowa parafianka, a zarazem orędowniczka. Zwracamy nasze serca i umysły do św. Siostry Faustyny w szczególnym roku – 100-lecia odzyskania niepodległości. Siostra oprócz tego, że jest znana w całym świecie jako niestrudzona apostołka miłosierdzia Bożego, to w naszym kraju jest też przykładem umiłowania ojczyzny – powiedział bp Grzegorz Kaszak podczas wprowadzenia relikwii św. Faustyny do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu-Ostrowach Górniczych.

Reklama

Uroczystość odbyła się podczas koncelebrowanej Mszy św. sprawowanej 11 lutego, w Światowy Dzień Chorego i w wigilię 73. rocznicy zamordowania rodziny Mackiewiczów i Jerzego Piwowarczyka – mieszkańców Ostrów. Oprócz wprowadzenia, przekazania i poświęcenia relikwii Pasterz Kościoła sosnowieckiego pobłogosławił i poświęcił nowe tabernakulum. Wspólnie z Księdzem Biskupem liturgię sprawował ks. Mariusz Karaś, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu i ks. Przemysław Szot, sekretarz biskupa. W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, ale także przedstawiciele policji z komendantem miejskim policji w Sosnowcu insp. Dominikiem Łączykiem. Urząd Miasta reprezentował Wilhelm Zych, przewodniczący Rady Miasta i Mateusz Bochenek, pełnomocnik prezydenta Sosnowca. Byli obecni Rycerze Kolumba z rady sosnowieckiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, harcerze z kręgu Korzenie, pracownicy IPN oraz młodzież z pocztami sztandarowymi z okolicznych szkół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– 5 października 1938 r. odeszła do chwały nieba s. Faustyna Kowalska. Po długiej chorobie, ofiarowanej za potrzebujących miłosierdzia grzeszników, Pan wezwał ją do wspólnoty świętych. 12 lutego 1945 r. kilkaset metrów stąd dokonano zbrodni na niewinnych osobach Helenie i Mieczysławie Mackiewiczów i ich synach: Jerzym i Bogdanie oraz przyjacielu Jerzym Piwowarczyku. Jak ufamy, łączy te wydarzenia coś więcej niż fakt, że do Boga przeszli nasi bracia i siostry – Polacy. Wierzymy gorąco, że piękne życie ma przedłużenie w wieczności. Proszę Pana Boga, aby tak jak z życia i śmierci św. Siostry Faustyny wyprowadził i wyprowadza tyle błogosławieństwa, tak też z ofiary rodziny Mackiewiczów wyprowadził to, co najbardziej szlachetne – powiedział ks. Krzysztof Bendkowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Ostrowach.

Wprowadzenie relikwii to bardzo dobry znak – symbol nadziei. Gdy Sosnowiec wyludnia się, to parafia w Ostrowach powiększyła się o nową parafiankę. I to jaką. A wszystko to dzięki zaangażowaniu bp. Grzegorza Kaszaka, proboszcza ks. Krzysztofa Bendkowskiego i kanclerza ks. Mariusza Karasia, który wspierał miejscowego proboszcza i pomagał, aby parafianie wkrótce cieszyli się obecnością św. Jana Pawła II w swojej wspólnocie. To nie koniec zmian w parafii. Przygotowywany jest projekt całkowitego przekształcenia wystroju głównej ściany prezbiterium. Wstępne szkice można znaleźć na stronie parafii. Będzie to przedsięwzięcie i czasochłonne, i kosztowne, ale oglądając projekty, warto podjąć się takiego dzieła. W drugiej połowie marca odbędzie się wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II.

Parafia w Ostrowach powstawała etapami. 28 października 1935 r. bp Teodor Kubina utworzył ekspozyturę. Trzeba więc było postarać się o kaplicę. Jedynym nadającym się obiektem był budynek Kina „Zagłoba”, który ostatecznie został wydzierżawiony na potrzeby kultu. Dalsze plany rozwoju ekspozytury przekreślił wybuch II wojny światowej. Dopiero w marcu 1957 r. ekspozytura uzyskała rangę parafii. Stało się to na mocy dekretu bp. Zdzisława Golińskiego. Mijały lata, zmieniali się duszpasterze, a władze komunistyczne nie pozwalały wybudować nowego kościoła. Życie sakramentalne było więc prowadzone w wydzierżawionej kaplicy aż do czasu, kiedy kolejnym proboszczem został w 1957 r. ks. Franciszek Piwowarski, żołnierz kampanii wrześniowej. Ks. Piwowarski przeprowadził generalny remont kaplicy, a także zakupił plac pod budowę kościoła i plebanii, którą wybudował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Od 1981 r. parafią zarządzał ks. Piotr Łysikowski. Najważniejszą sprawą dla nowego proboszcza było rozpoczęcie budowy kościoła. Pod koniec 1985 r. parafia miała plany i odpowiedni plac. Od 1987 r. budowę kościoła kontynuował kolejny proboszcz ks. Jerzy Kuchciński. Najpierw wybudowany został dolny kościół i w nim odprawiano liturgię, a potem prowadzono prace przy kościele górnym. Poświęcenia nowego kościoła dokonał w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa bp Adam Śmigielski SDB. W 2002 r. kolejnym proboszczem został mianowany ks. Stanisław Litwa, który podjął dzieło duszpasterskie i budowlane swoich poprzedników. Od 1 lipca 2014 r. proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Bendkowski.

2018-02-22 10:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dzienniczek” św. Siostry Faustyny w wersji audio na YouTube

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Materiały prasowe

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia udostępniło radiową adaptację „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Sto dziewiętnaście 8-10-minutowych odcinków udostępniono na profilu Faustyna w serwisie YouTube. Adaptacja radiowa opowiada historię życia Apostołki Bożego Miłosierdzia w układzie chronologicznym.

- By każdy słuchacz z łatwością mógł podążać za nią i w jakiś sposób uczestniczyć w tym, czego jej było dane doświadczyć – zaznaczają siostry z krakowskich Łagiewnik. W adaptacji pominięto wiersze, teksty niektórych modlitw (np. nowenny, wezwania do Miłosierdzia Bożego) czy inne teksty, mniej znaczące dla życia, misji i duchowości św. Siostry Faustyny.
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję