Reklama

Niedziela Lubelska

Wieczernik pod Krzyżem

W pierwszą sobotę Wielkiego Postu 17 lutego miało miejsce spotkanie społeczności parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie z abp. Stanisławem Budzikiem

Niedziela lubelska 9/2018, str. VI

[ TEMATY ]

parafia

Grzegorz Jacek Pelica

Modlitwie przy Krzyżu przewodniczył abp Stanisław Budzik

Modlitwie przy Krzyżu przewodniczył abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Walory dziesięciodniowej ewangelizacji podkreślał proboszcz ks. Antoni Socha – Mogliśmy bardziej wnikać w prawdy Chrystusowej Ewangelii. Od tygodnia świątynia nasza stała się miejscem adoracji relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dzisiaj nasz kościół staje się Wieczernikiem, w którym młodzi otrzymają dary Ducha Świętego – mówił. Ksiądz Proboszcz powitał rodziców młodzieży gimnazjalnej, chrzestnych i świadków bierzmowania, nauczycieli oraz kapłanów koncelebrujących i posługujących w konfesjonałach. Wyraził nadzieję, że młodzież dochowa wierności Chrystusowi. Witając Metropolitę, przedstawiciele rodziców mówili: – Z wielką troską patrzymy na nasze dorastające dzieci, które rozpoczynają nowy etap życia. Prosimy, abyś utwierdził nasz wysiłek i udzielił im sakramentu chrześcijańskiej dojrzałości. Poprzez przykład swojej wiary pragniemy przekazać im to, co najlepsze i pomocne w dalszym życiu – zapewniali w imieniu rodziców i opiekunów 137 dziewcząt i chłopców. Podczas uroczystości dominowały słowa, kwiaty i gesty wdzięczności wobec kapłanów, katechetów i wychowawców, którymi w pierwszym rzędzie są rodzice oraz nauczyciele. Znakiem dziękczynienia i obietnicą wierności Bogu była procesja z darami i adoracja kopii Krzyża Trybunalskiego wraz z poświęceniem pamiątkowych krzyżyków i obdarowaniem każdego z konfirmowanych Pismem Świętym.

Na miarę życiowego sukcesu

Paulina Trykacz mówiła: – Do bierzmowania przygotowywał nas ks. Paweł Moskwiak, a w szkole katecheci kładli nacisk, aby jak najgłębiej przeżyć przyjęcie sakramentu. Z katechetką Anną Mularczyk-Trzos wychodziliśmy na czuwania przy Krzyżu Trybunalskim. Cieszę się, że dla nas były też rekolekcje ewangelizacyjne. Świadectwami dzieliły się osoby świeckie, potwierdzające działanie Ducha Świętego w ich życiu. To było piękne: przeżywać z nimi radość doświadczania Boga i głoszenia Słowa. Było to dla mnie fantastyczne i jak najbardziej autentyczne. Sandra z Gimnazjum nr 24: – Przygotowanie do bierzmowania ułatwiały nam comiesięczne spotkania; pomagał nam w nich ks. Paweł. Sakrament, który umacnia naszą wiarę, może być na miarę medali olimpijskich. Kiedyś, przy I Komunii, nie byliśmy aż tak świadomi naszej wiary; teraz dojrzalsze są oczekiwania wobec siebie i Pana Boga. Dużo się modliłam i tak wpadłam na to, by wybrać imię Rita; patronkę od spraw beznadziejnych i trudnych. – Na patronkę mojego bierzmowania wybrałam św. Faustynę. Mama czytała nam kiedyś jej „Dzienniczek”; byłam w miejscach, gdzie Faustyna prowadziła życie mistyczne, rozmawiała z Jezusem. Dary Ducha Świętego są kontynuacją Jego działania jeszcze od chrztu. To dla nas niezwykła nagroda: dary, które będą nam pomagać i prowadzić do osiągnięcia sukcesu, jakim jest dalsze życie w Duchem Świętym i zbawienie. Ziarenka ryżu dla króla (z homilii Księdza Arcybiskupa) to niezwykle trafny przykład, jak pełna wiara i ufność Bogu może odmienić nasze życie. Chciałabym, aby ten sakrament był dla mnie zawierzeniem, oddaniem mego życia Duchowi Świętemu. Aby to on mnie prowadził, a słowa: „Niech będzie wola Twoja” będą na pierwszym miejscu w moim duchowym życiu – mówiła Paulina.

Królewskie dary

– Krzyż to dowód na to, jak bardzo nas Bóg umiłował, a jednocześnie apel o miłość. Miłość, która nie obejdzie się bez ofiary. Krzyż Chrystusa wpisuje się w wasz życiorys, w duchową drogę ku Bogu – mówił podczas Liturgii abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski kilka dni wcześniej wizytował lubelskich misjonarzy w Brazylii i Ekwadorze; udzielił sakramentu bierzmowania u stóp Andów. W homilii podkreślił niezmienną moc Ducha Świętego – Przewodnika, aby z ludzi różnych kultur i języków utworzyć jeden, święty lud Boży. – Wspaniały Gość, którego pieśń Kościoła nazywa „Ojcem ubogich i Dawcą darów mnogich”, przychodzi, aby was obdarować bogactwem. On daje nam o wiele więcej, niż my sami jesteśmy Mu w stanie ofiarować. Przemienia wszystko to, co możemy Mu dać, w złoto swoich królewskich darów – mówił Pasterz, nawiązując także do złotego medalu polskiego olimpijczyka. Zaznaczył, że bierzmowani otrzymują cenniejsze, „siedmiorakie medale” darów Ducha Pocieszyciela: mądrości i rozumu, rady i męstwa, pobożności, umiejętności i bojaźni Bożej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2018-02-28 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mała parafia z wielkimi planami

Parafia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Dąbrowie Górniczej-Łęce, w co trudno uwierzyć patrząc na okazałą świątynię, należy do najmniejszych w diecezji. Pewnie byłaby znacznie liczniejsza, gdyż tereny są malownicze i spokojne, ale trwający przez lata zakaz rozbudowy ze względu na istniejącą nieopodal Hutę Katowice skutecznie zahamował rozwój miejscowości. Dziś zakaz już nie obowiązuje, ale osiedle rozwija się powoli.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

nowenna

ikona

Maryja

redemptoryści

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Wielu uważa go nawet za jeden z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Konkurs poetycki „Niezłomni w moich oczach”

2026-06-28 07:44

FIRO - Content Media Creators oraz M. Kozłowski/WBP w Lublinie

W gościnnych murach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyła się gala finałowa Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „Niezłomni w moich oczach”.

Mały Jubileusz, związany z przeprowadzeniem piątej już edycji Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „Niezłomni w moich oczach”, to okazja nie tylko do refleksji ukierunkowanej wstecz, ale przede wszystkim do spojrzenia na podjęte dzieło w perspektywie wyzwań stojących przed podmiotami zaangażowanymi w dzieło patriotycznego wychowania młodzieży. Organizatorzy: Fundacja Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” i lubelski poeta Zygmunt Marek Miszczak chcieliby bardzo, aby ich inicjatywa godnie wpisała się w szereg działań podejmowanych dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych w obrębie społeczeństwa obywatelskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję