Reklama

Niedziela Wrocławska

Cześć i chwała bohaterom

Honorowe oddanie krwi, Bieg Tropem Wilczym, Eucharystia, Marsz Pamięci, inscenizacje. Wrocław pamięta o Żołnierzach Wyklętych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2011 r. zostało uchwalone przez Sejm RP święto – 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-63 w obrębie przedwojennych granic RP. Informacje o walce i ofierze życia bohaterów konspiracji antykomunistycznej ciągle jeszcze w zbyt małym stopniu docierają do polskiej młodzieży i osób dorosłych. Propagowanie tej tematyki w różnych formach stało się priorytetowe dla wielu instytucji działających na terenie archidiecezji wrocławskiej.

Niepodległościowa sztafeta pokoleń

Reklama

Dzień 1 marca stał się symbolicznym początkiem działań Stowarzyszenia Odra-Niemen na rzecz przywrócenia żołnierzom II konspiracji należnego im miejsca w panteonie narodowej pamięci. Stowarzyszenie propaguje, informuje, edukuje o walce i ofierze życia bohaterów konspiracji antykomunistycznej – Żołnierzy Wyklętych, o losach całego ich pokolenia, dziejów ich rodzin. Rokrocznie kilkudniowym obchodom patronuje wybrany bohater lub wydarzenie. W bieżącym roku projekt z hasłem „Niepodległościowa Sztafeta Pokoleń” jest dedykowany Adamowi i Zbigniewowi Lazarowiczom oraz całej ich niezwykłej rodzinie związanej z Wrocławiem. Stowarzyszenie Odra-Niemen zaprasza na cykl spotkań i wydarzeń, które odbędą się w dniach 1-4 marca 2018 r. Szczególnymi i honorowymi gośćmi wszystkich wydarzeń są członkowie wrocławskich środowisk kombatanckich, weterani Armii Krajowej, NSZ, Jaworzniaków, WiN oraz członkowie Rodzin Żołnierzy Wyklętych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marsz pamięci

Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 28 lutego spotkaniem przy Kwaterach Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim. Na grobach bohaterów odpalone zostaną znicze. Dzień później w bazylice garnizonowej św. Elżbiety z asystą wojska w intencji żołnierzy wyklętych odprawiona zostanie patriotyczna Msza św. Po Eucharystii tradycyjnie obędzie się Marsz Niezłomnych, który zakończy się na pl.Wolności. Wydarzenie zwieńczy występ artystyczny młodzieży i koncert patriotyczny rapera Pawła UNDERA Przewoźnego.

Wieczór pamięci

Do obchodów święta pamięci Żołnierzy Niezłomnych włączyło się także Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz XVII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osieckiej. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen organizują „Wieczór pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie zaplanowano na 2 marca w Auli XVII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tęczowej 60. Rozpocznie je wprowadzenie historyczne i wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich II konspiracji. Spotkanie poprowadzi Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty.

Tropem wilczym

Stowarzyszenie Pro-Run Wrocław wspólnie ze stowarzyszeniem Odra-Niemen podjęło się organizacji Biegu Tropem Wilczym. Bieg połączony z inscenizacjami i spotkaniami ze świadkami historii oraz środowiskami pozarządowymi odbędzie się 4 marca na Stadionie Olimpijskim. Organizatorzy zapraszają do udziału na dystansach: symbolicznym 1963 m oraz 5 i 10 km. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.

***


spoKREWnieni służbą
To akcja, która ma na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym poprzez honorowe oddawanie krwi. Mimo iż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada na 1 marca, strażacy z Obornik Śląskich i Trzebnicy zdążyli już oddać hołd niezłomnym bohaterom. Oddali krew podczas XLIV akcji honorowego krwiodawstwa w Obornikach Śląskich.
20 lutego do Remizy OSP przy ul. Kownackiego zgłosiły się 44 osoby. Niektórzy, jak np. Dariusz Janik mogą poszczycić się wielokrotnym oddaniem cennego płynu.
– Do tej pory oddałem 35 l krwi i wiem, że na tym nie poprzestanę. Przecież oddając swoją krew, pomagamy osobom potrzebującym, które przechodzą niejednokrotnie ciężkie operacje w wyniku wypadku lub choroby – mówi honorowy dawca krwi.
Co cenne, do akcji krwiodawczej włączyli się strażacy z Trzebnicy. Biorąc w niej udział odpowiedzieli na apel komendanta powiatowego PSP w Trzebnicy, bryg. Bogusława Bruda. – Strażacy postanowili połączyć ideę honorowego krwiodawstwa z pamięcią o Żołnierzach Wyklętych. Tym samym oddając krew nie tyko uratują ludzkie życie, ale dali w ten sposób wyraz swojej patriotycznej postawy! – mówi Maciej Tobiczyk, jeden z organizatorów akcji krwiodawstwa w Obornikach Śląskich.

2018-02-28 11:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wilczym Tropem w 25 miejscowościach

Ogólnopolski projekt pod nazwą „Tropem Wilczym” odbędzie się w niedzielę 1 marca br. w 370 miastach Polski i poza jej granicami.

Do akcji w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego przyłączy się także 25 miejscowości z terenu diecezji świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Polityka ślepego

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Najgroźniejsza w polityce zagranicznej nie jest tylko zdrada, ale i ślepota. Z taką ślepotą mamy do czynienia, gdy państwo przestaje myśleć kategoriami własnego interesu i zaczyna funkcjonować jako element cudzego projektu – większego, głośniejszego, bardziej elegancko opakowanego. A co z jego zawartością?

Wystąpienia sejmowe Donalda Tuska (przed kamerami na korytarzu) i Radosława Sikorskiego (z mównicy) nie były tylko ostrą retoryką wobec USA. Były sygnałem, że znów ustawiamy się w pierwszym szeregu nie swoich wojenek. Zamiast usiąść do stołu i wykorzystać zmianę układu sił w relacji USA-UE, wolimy demonstrować moralną wyższość, a nawet wrogość wobec najważniejszego sojusznika.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV do osób walczącym z głodem: Wiem, że narażacie życie

2026-06-22 14:59

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Wiem, że wielu z was dosłownie naraża swoje życie, aby być tam, gdzie pracujecie. Chcę zapewnić was wszystkich o modlitwie i wsparciu Kościoła katolickiego – mówił Leon XIV do osób zajmujących się na świecie dostarczaniem żywności ludziom zmagającym się z klęską głodu. Papież wskazał, że również kryzys migracyjny powodowany jest przez głód.

Słowa te wypowiedział Ojciec Święty na marginesie spotkania w siedzibie Światowego Programu Żywnościowego w Rzymie, gdzie wygłosił przemówienie 22 czerwca 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję