Reklama

Niedziela Małopolska

By pomóc młodym

Liturgia jest niewątpliwie źródłem duchowości. W czasach, kiedy zarzuca się młodym ludziom, że tej duchowości nie mają, wasze świadectwo, to że chcecie poprzez wiedzę dotrzeć do mądrości, do tego Ducha, który w każdym z nas jest, jest piękne – powiedział ks. prof. Janusz Mastalski, rektor krakowskiego seminarium duchownego, do uczestników finału V edycji Konkursu Wiedzy Liturgicznej dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich

Niedziela małopolska 11/2018, str. VI

[ TEMATY ]

konkurs

Maria Fortuna-Sudor

Laureaci, wyróżnieni i przedstawiciele organizatorów tegorocznej edycji konkursu

Laureaci, wyróżnieni i przedstawiciele organizatorów tegorocznej edycji konkursu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 150 miłośników liturgii, reprezentujących diecezje: poznańską, włocławską, wrocławską, białostocką, bielsko-żywiecką i krakowską, zjechało w sobotę 3 marca do seminarium duchownego przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie. Pomysłodawca konkursu, kleryk IV roku seminarium – Szymon Kapłon podkreśla: – To konkurs wymyślony przez amatorów dla amatorów. I przypomina, że amator to ten, który robi coś z miłości.

Jak to się zaczęło?

Wracając do początków konkursu, kleryk Szymon wspomina: – Kiedy byłem licealistą, przyjąłem błogosławieństwo do posługi animatora liturgicznego naszej diecezji z rąk kard. Stanisława Dziwisza. Chciałem tym darem, czyli formacją liturgiczną, którą w Ruchu Światło-Życie otrzymałem, podzielić się.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zauważyłem, że te teksty żyją, że w nich rzeczywiście spotykamy Boga. Chciałem do tego odkrywania motywować innych. W realizacji pomysłu pomogli mi koledzy, którzy byli ze mną na kursie. Później, już jako kleryk pomyślałem, że warto konkurs organizować w seminarium, aby wykorzystać aspekt powołaniowy, bo jeżeli ktoś się interesuje liturgią, to rzeczywistość powołania może nie być mu obca. Kleryk podkreśla, że dzięki życzliwości księży przełożonych organizatorzy konkursu mają do dyspozycji m.in. sale wykładowe do pisania testu, aulę, rozmównicę…

Reklama

Od samego początku w organizację projektu jest zaangażowany Ruch Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Moderator diecezjalny, ks. Michał Leśniak, podsumowując tegoroczną edycję konkursu, mówił m.in.: – W Ruchu Światło-Życie sprawa liturgii świętej jest od zawsze na bardzo ważnym miejscu. Nasz założyciel, czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, który był pierwszym moderatorem krajowym służby liturgicznej, bardzo mocno stawiał akcent w Ruchu na liturgię.

Jaką rolę pełni?

Zapytany o idee konkursu, ks. Michał Leśniak wyjaśniał: – Konkurs jest po to, aby książkową wiedzę o liturgii, taką akademicką, przenosić na życie. Ta wiedza może pomóc młodemu człowiekowi wchodzić w głębię liturgii, tak naprawdę spotkać się z Panem Bogiem.

Organizatorzy podkreślali współpracę z katechetami – kapłanami i świeckimi, którzy są opiekunami, zgłaszają uczniów i przeprowadzają pierwszy etap. – To bardzo ważna rola, za którą jesteśmy wdzięczni – zaznacza kleryk Szymon Kapłon. Dodaje, że współpraca z katechetami trwa od dwóch lat. Wcześniej informacje o konkursie trafiały do parafii, a teraz są przekazywane dwoma kanałami, co wpływa na wzrost uczestników.

Reklama

W pierwszym etapie 5. edycji wzięło udział 260 uczestników, spośród których ponad połowa osiągnęła próg wymagany do zakwalifikowania się do finału. W obydwu kategoriach komisja przyznała nagrody i wyróżnienia ośmiu uczestnikom. Najlepsi są laureatami. W kategorii młodszych zostali nimi: 1. Maksymilian Błocki, 2. Wiktoria Majewska, 3. Mateusz Kosela. A najlepsi wśród starszych to: 1. Jakub Zastępa, 2. Jan Rajczyk, 3. Daniel Czerniawski. Laureaci i wyróżnieni otrzymali nagrody zakupione dzięki życzliwości sponsorów; krakowskiego seminarium duchownego, parafii św. Mikołaja w Chrzanowie oraz duszpasterstwa Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej. Znawcy liturgii otrzymali książki oraz sprzęt elektroniczny.

Kim jest laureatka?

Na szczególną uwagę zasługuje Wiktoria Majewska, która jako jedyna dziewczyna została laureatką. „Niedzieli” powiedziała, że jest krakowianką, uczy się w Gimnazjum nr 15 im. Janusza Korczaka i należy do parafii św. Jana Kantego w Bronowicach Małych na os. Widok. Przyznała, że wpływ na jej uczestnictwo w konkursie miały m.in. udział w kursie animatorskim Ruchu Światło-Życie oraz zachęta ze strony przyjaciółki. Wiktoria stwierdziła, że pytania nie należały do bardzo trudnych, ale... były podchwytliwe. Zapewnia: – Jeśli się uważnie przeczytało książki znajdujące się w wykazie literatury dla przygotowujących się do konkursu, to można było udzielić poprawnych odpowiedzi. Laureatka zapytana, co oprócz nagród, satysfakcji, daje je udział w konkursie, wyznaje: – Na pewno bardzo pogłębiłam, poszerzyłam swoją wiedzę. Bo wątpię, żebym bez motywacji, jaką jest konkurs, miała w sobie tyle zaparcia, aby czytać takie dokumenty i mądre książki. Udział w konkursie na pewno też pomoże mi w głębszym przeżywaniu liturgii.

Podsumowując konkurs, ks. prof. Janusz Mastalski mówił: – Mam nadzieję, że nie tylko będziemy znać przepisy liturgiczne, ale przede wszystkim będziemy się tą liturgią modlić. Rektor seminarium zauważał, że młody człowiek, który zagubi swoje wnętrze, staje się dryfującym statkiem, który nie wie, do jakiego portu zawinąć. I dodawał: – Mam nadzieję, że niektórzy z was zawiną do portu pt. krakowskie seminarium duchowne. Jako kapitan serdecznie was do tego namawiam. Z kolei organizatorzy konkursu już teraz zapraszają do udziału w jego kolejnej edycji.

2018-03-14 11:06

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Olsztyn: I Międzynarodowy Konkurs Plastyczno-Literacki o Bł. Bolesławie Lament

Zachęcamy do wzięcia udziału w I Międzynarodowym Konkursie Plastyczno-Literackim o bł. Bolesławie Lament (1862-1946), trwającym od 9 lutego do 15 kwietnia 2015 r.
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny o relacjach polsko-ukraińskich: bez prawdy o przeszłości nie będzie zaufania

2026-06-22 09:52

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Bolesna przeszłość powinna być zobowiązaniem do troski o prawdę. Bez niej przeszłość nieustannie otwiera rany i podważa wzajemne zaufanie - stwierdza w swoim komentarzu na komunikatorze X biskup sosnowiecki, Artur Ważny.

W moim rodzinnym domu pamięć o wymordowaniu ponad pięćdziesięciu niewinnych osób, spalonej wsi, spalonym gospodarstwie oraz ucieczce mojego siedmioletniego wówczas ojca i jego bliskich przed banderowcami nie podsycała gniewu, lecz wciąż przeradza się w dojrzałą troskę o prawdę. Bez niej przeszłość wciąż na nowo otwiera rany i paraliżuje wzajemne zaufanie. Brak nienawiści wobec sprawców nie unieważnia jednak bólu, jaki niosą ze sobą nierozliczone krzywdy. Stoimy dziś przed dziejowym wyzwaniem polsko-ukraińskiego pojednania. Uważam, że pierwszoplanową rolę powinny tu odegrać nasze Kościoły - odrzucając zarówno obojętność, jak i narastającą niechęć, by uczciwie dotknąć istoty problemu. Potrzebujemy głębokiej przestrzeni moralno-religijnej, w której chrześcijańskie dziedzictwo po obu stronach granicy, pozwoli nam wspólnie stanąć w świetle prawdy o naszej historii oraz naszych dramatycznych ranach. Dobre sąsiedztwo jest naszą racją stanu, co zobowiązuje oba narody do dialogu dojrzałego, wolnego od powierzchowności i pustych gestów. Musimy przygotować się na trudne spory, tak moralne, historyczne, jak i gospodarcze. Tym bardziej nie wolno nam uciekać przed faktami; musimy odważnie nazwać to, co domaga się oczyszczenia i zadośćuczynienia. Z serca zapraszam do mądrych spotkań, dialogu, uznania krzywd i win, upamiętnienia ofiar oraz pokornego przebaczenia. To są warunki pojednania. Tylko w ten sposób zdołamy zbudować nowy, zdrowy rozdział naszych relacji, oparty na trwałym fundamencie prawdy i sprawiedliwości.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję