Reklama

Aspekty

Na wakacje... KSM!

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 19/2018, str. IV

[ TEMATY ]

KSM

Karolina Krasowska

KSM zaprasza na wakacyjne inicjatywy.

KSM zaprasza na wakacyjne inicjatywy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zaprasza do udziału w kilku zarówno diecezjalnych, jak i ogólnopolskich wakacyjnych inicjatywach. Propozycje skierowane są nie tylko do członków KSM, ale wszystkich młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat, którzy chcą poznać działalność stowarzyszenia. Pierwszym takim wydarzeniem jest Patriotyczny Rajd Rowerowy z Zielonej Góry do Kargowej. Rajd, który wpisuje się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się 1 czerwca.

O tym jak owocnie można spędzić wakacyjny czas, opowiadają asystent kościelny KSM ks. Marcin Bobowicz oraz członkowie Zarządu: Łukasz Gonia, Paulina Styrnal i Agnieszka Wojnarowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z Bogiem i patriotycznie

Reklama

Wakacje z KSM to czas na rozrywkę i odpoczynek od codziennych obowiązków w roku szkolnym. To czas spędzony na łonie natury, w gronie pozytywnie zakręconych młodych ludzi o podobnych wartościach. Wakacje z KSM to także, a może przede wszystkim czas poświęcony Panu Bogu i na przemyślenie pewnych spraw w swoim życiu. – Podczas takich turnusów oprócz elementów rozrywki, jak np. gry sportowe, rozmowy z rówieśnikami, stwarzamy młodym ludziom możliwość spotkania z Panem Bogiem w czasie Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu czy katechez – mówi Agnieszka Wojnarowicz. – Odpoczywając nad morzem, w górach, gdziekolwiek byśmy byli, nie możemy zapominać o Panu Bogu, więc zawsze podstawą, fundamentem jest Msza św., modlitwa wspólnotowa, ale też katechezy i spotkania przypominające o zasadach stowarzyszenia przekazywane w luźniejszych warunkach, bo łatwiej jest wtedy coś po prostu polubić, jeżeli są ku temu sprzyjające warunki. To także okazja, by poznać działania i wspólnotę KSM-u w tym szerszym stopniu, krajowym – dodaje ks. Marcin Bobowicz.

Stowarzyszenie oprócz formacji duchowej i osobowościowej kształtuje młodzież również w duchu wartości patriotycznych. Dlatego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości zachęca młodych do przejechania na rowerach z Zielonej Góry do Kargowej w ramach Patriotycznego Rajdu Rowerowego. – KSM ma w swoim programie formacyjnym kształtowanie młodego patrioty, człowieka, który będzie kochał swoją Ojczyznę. Dlatego 1 czerwca organizujemy rajd rowerowy połączony z modlitwą w intencji naszej Ojczyzny. Szukaliśmy w diecezji takiego miejsca, które będzie wiązało się z akcentem narodowym, patriotycznym i nasz wybór padł na Kargowe, to tam po raz pierwszy na ziemiach polskich został odegrany Mazurek Dąbrowskiego, czyli nasz hymn narodowy – wyjaśnia ks. Marcin. Dodaje, że w ramach rajdu odbędzie się gra terenowa oraz piknik dla uczestników rajdu i mieszkańców Kargowej.

Wspomniane inicjatywy są również okazją do tego, by przyciągnąć do KSM-u nowe osoby, które nie wstąpiły jeszcze do żadnej wspólnoty. Najbardziej na takich wyjazdach – jak mówi ks. Bobowicz – przyciągają wieloletni członkowie KSM-u, którzy swoim życiem i postawą inspirują młodych do wstępowania i odkrywania stowarzyszenia.

Integracja priorytetem

Reklama

Paulina Styrnal: – Takie wyjazdy są doskonałą okazją do wypoczynku, integracji oraz poznawania nowych osób i działalności innych oddziałów KSM. Są również okazją do modlitwy, wyciszenia, relaksu. Z każdego wyjazdu można wyciągnąć coś dobrego, przywieźć z sobą nowe wspomnienia. Do tej pory wspominam Miasteczko Modlitewne w Zabawie czy ubiegłoroczny, jednodniowy turniej piłki siatkowej. Najbardziej jednak przemawiają do mnie nasze lokalne, diecezjalne inicjatywy, ponieważ uważam, że najpierw powinniśmy się poznać i zintegrować jako młodzież naszej diecezji. Uważam, że integracja jest takim priorytetem. Myślę, że w każdej parafii istnieje grupa, która może wzbogacić nasze działanie. Na pewno warto, aby każdy młody człowiek spróbował z nami uczestniczyć w jakichś propozycjach, które kieruje do niego KSM.

Bóg, człowiek, rozrywka

Łukasz Gonia:

– W KSM-ie działam od niecałych 2 lat. Jednak już dość intensywnie brałem udział w diecezjalnych inicjatywach. W tym roku zachęcają mnie Wakacje z KSM-em w Drohiczynie. Jest to dobry sposób na wypoczynek, oderwanie się od codzienności, osobiste spotkanie z Panem Bogiem, ale też poznanie drugiego człowieka, zintegrowanie się z osobami z różnych stron Polski, poznanie działalności stowarzyszenia w innych diecezjach. Poza tym w tej propozycji są ciekawe atrakcje, jak park linowy czy spływ kajakowy, gdzie można się dobrze bawić. Można tutaj połączyć 3 aspekty: spotkanie z Bogiem, drugim człowiekiem i rozrywkę. Zachęcająco wygląda również turniej piłki siatkowej w Zielonej Górze, w którym rok temu także brałem udział. Była to dobra zabawa oraz możliwość zapoznania się z innymi oddziałami z naszej diecezji. Myślę, że w tym roku będzie jeszcze więcej oddziałów i jeszcze lepiej się poznamy.

Zapraszamy!

Agnieszka Wojnarowicz: – Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich tegorocznych inicjatywach organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Szczególnie zapraszamy do Drohiczyna oraz na integracyjny spływ kajakowy do Kargowej 27 sierpnia. Będzie to czas dziękczynienia za wakacje. Zapraszamy KSM-owiczów oraz członków innych wspólnot młodzieżowych diecezji, a także osoby, które chcą poznać KSM. Zapraszamy do kontaktu mailowego bądź telefonicznego. Można przyjść także osobiście do Biura KSM przy ul. Aliny 7 w Zielonej Górze.

***


Najbliższe inicjatywy dla KSM-owiczów oraz osób, które chcą poznać KSM
1 czerwca
Patriotyczny Rajd Rowerowy z Zielonej Góry do Kargowej z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości
9 czerwca
Turniej piłki siatkowej w Zielonej Górze
1-7 lipca
Wakacje z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży w Drohiczynie
Miejsce: Nadbużański Ośrodek Ewangelizacji w Drohiczynie
Wiek: najlepiej 14-30
Koszt: 150 zł
Będzie to czas wypoczynku i zwiedzania, a przede wszystkim spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem.
W programie: zajęcia edukacyjne, park linowy, spływ kajakowy, wyjazd do Puszczy Białowieskiej (w tym zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów), zwiedzanie Drohiczyna, Muzeum Męki i Męczeństwa w Treblince. Każdego dnia będzie miała miejsce Eucharystia i katecheza.
9-14 lipca
Dni formacyjne dla kleryków na Śnieżnicy (zaproszenie kierowane do kleryków)
16-22 lipca
Ogólnopolski obóz KSM na Śnieżnicy
Propozycja obozu jest adresowana do młodzieży w wieku od 14 do 30 lat. Obóz na Śnieżnicy to okazja do spotkania KSM-owiczów z całej Polski, odpoczynek we wspólnocie młodych osób w urokliwej okolicy górskiej, możliwość poznania i poszerzenia swojej wiedzy na temat KSM-u.
27 lipca – 2 sierpnia
Jedna z największych modlitewnych inicjatyw KSM – Miasteczko Modlitewne. Jak co roku spotkamy się u bł. Karoliny w Zabawie, aby przez 7 dni wspólnie modlić się, integrować i poznawać naszą patronkę.
Najbliższa edycja skupiona będzie wokół osoby Ducha Świętego, a hasło, które wybrano, brzmi: „Ducha masz? Chcesz?”.
Nad formacją uczestników będzie czuwał nowy ojciec duchowny, którym został ks. Stanisław Kłyś.
Wszelkie informacje dotyczące Miasteczka Modlitewnego znajdują się na stronie internetowej oraz na Facebook’u.
10-18 sierpnia
Rajd dla Życia (Zabawa, Karków, Katowice, Częstochowa, Chęciny, Radom, Góra Kalwaria, Siedlce, Brok, Rostkowo).
Celem Rajdu dla Życia jest promocja Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W miejscowościach, przez które prowadzi trasa, bezpłatnie są rozprowadzane materiały pro life. Inicjatywa ma charakter pielgrzymki życia przez polską ziemię, nie brakuje zatem wspólnej modlitwy za dzieci poczęte oraz świadectw.
27 sierpnia
Dzień dziękczynienia za wakacje – spotkanie oddziałów KSM z całej diecezji w Kargowej. Będzie to czas, kiedy w sposób szczególny chcemy podziękować Panu Bogu za czas odpoczynku i regeneracji podczas wakacji. Koszt: 5 zł. Zapraszamy KSM-owiczów, inne wspólnoty młodzieżowe z diecezji oraz pojedyncze młode, osoby, chcące poznać KSM.
Więcej szczegółów i zapisy: Biuro KSM Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej adres: ul. Aliny 7, 65-329 Zielona Góra, e-mail: ksmzg@zg.ksm.org.pl , tel.: 68 453 92 74; 788 463 146

2018-05-09 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gotowi służyć Bogu i Ojczyźnie

Niedziela lubelska 47/2019, str. 3

[ TEMATY ]

KSM

bal

karnawał

Archiwum KSM

KSM to droga godna polecenia młodym ludziom

KSM to droga godna polecenia młodym ludziom
Sala lubelskiego MOSiR pękała w szwach podczas balu karnawałowego zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji. Na parkiecie przewijały się panie w pięknych długich sukniach oraz panowie w garniturach i smokingach. Jubileuszowa gala przyciągnęła kilka tysięcy osób; na 25. balu razem bawili się rodzice oraz ich dzieci, jedni i drudzy byli bądź są kaesemowiczami.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.

Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Chrystus był przy mordowanych w Katyniu, był z ofiarami tragedii smoleńskiej

2025-04-14 17:00

Marzena Cyfert

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

– Nie byli sami, nie odchodzili samotnie. Chrystus był przy nich. On jest też z nami, z rodzinami, które cierpią – mówił abp Józef Kupny w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. We Mszy św. sprawowanej w ceremoniale wojskowym uczestniczyli oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, kombatanci, Dolnośląska Rodzina Katyńska, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN, Dolnośląski Kurator Oświaty. Obecne były poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta. Msza św. była częścią obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję