Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileusz Katolika

Tak właśnie określa się popularną w Legnicy szkołę, a właściwie zespół szkół prowadzonych przez Ojców Franciszkanów przy parafii św. Jana. Ta dobrze znana w regionie szkoła w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia

Niedziela legnicka 25/2018, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

jubileusz

Monika Łukaszów

Mszę św. odprawiono w intencji absolwentów i pracowników „Katolika”

Mszę św. odprawiono w intencji absolwentów i pracowników
„Katolika”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 7 czerwca br. uroczystą Mszą św., a zakończyły w sobotę 9 czerwca br.

Podczas jubileuszowych obchodów miały miejsce spotkania, wystawy, programy artystyczne w wykonaniu uczniów franciszkańskiej placówki oraz wspólna modlitwa. Na obchody tego jubileuszu przyjechało wielu zaproszonych gości i absolwentów placówki, którzy powrócili w mury legnickiego „Katolika” z wielkim wzruszeniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Absolwenci

Zjazd absolwentów przypadł na 3. dzień jubileuszowych obchodów. Byli uczniowie, rozsiani dziś po całym świecie, zjechali do franciszkańskiej szkoły, aby po wielu latach znów zasiąść w szkolnych ławkach i spotkać się ze swoimi wychowawcami, kolegami i koleżankami, by wspominać lata spędzone w „Katoliku”.

Największym zainteresowaniem absolwentów tradycyjnie cieszyły się tabla rozwieszone po całej szkole oraz kroniki, przy których byli uczniowie wymieniali się wspomnieniami. Najbardziej wzruszające jednak były spotkania absolwentów z kolegami i nauczycielami oraz zwiedzanie szkoły i wizyta w klasach lekcyjnych.

Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień, które na zawsze pozostaną w pamięci absolwentów.

Reklama

Placówka doczekała się licznego grona laureatów olimpiad i konkursów, a także znanych absolwentów. Wśród nich znajduje się m.in. bp Stanisław Dowlaszewicz, który posługuje w Santa Cruz w Boliwii, innymi osobami związanymi z „Katolikiem” są błogosławieni franciszkanie: o. Michał Tomaszek, który szkołę kończył w 1975 r., i o. Zbigniew Strzałkowski, który co prawda nie był uczniem, ale wychowawcą i stąd odleciał do Peru.

Patroni zobowiązują

– Dzień obchodów naszego jubileuszu nie jest przypadkowy – powiedział o. Szańca, dyrektor Szkoły. – 7 czerwca przypada liturgiczne wspomnienie naszych Błogosławionych. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przychyliła się do prośby Zakonu o przeniesienie wspomnienia liturgicznego błogosławionych Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego z dnia ich śmierci (9 sierpnia) na 7 czerwca, dzień w którym w 1986 r. pierwszy z nich został wyświęcony na diakona, a drugi na kapłana – wyjaśniał Dyrektor Szkoły.

– To miejsce było i jest dla mnie drugim domem. Tak je wspominam – powiedział ks. Przemysław Głuszek . – Katolickie Liceum Ogólnokształcące skończyłem w 2011r., a 19 maja br. z rąk Biskupa Legnickiego otrzymałem święcenia kapłańskie. To właśnie w tym miejscu, w murach tej szkoły, rozeznawałem swoje powołanie i kończąc naukę tutaj, wstąpiłem do legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Reklama

Jednym z absolwentów franciszkańskiej placówki jest też o. Jan Szewek, rzecznik prasowy Krakowskiej Prowincji Franciszkanów. – Zawsze bardzo mile wspominam czas spędzony tutaj. Miałem wspaniałych wychowawców. Jednych z nich był bł. o. Zbigniew Strzałkowski, który przez rok był wicedyrektorem, katechetą i wychowawcą w internacie. Jest mi on szczególnie bliski. Pamiętam, że jeszcze zanim został wyniesiony na ołtarze, to moja mama przyzywała jego wstawiennictwa, bo od początku ufaliśmy, że skoro został męczennikiem, umarł za wiarę, za miłość do Boga i człowieka, to jest w niebie. Rozpoczynałem naukę w Niższym Seminarium Duchownym w 1987 r. W tym czasie szkoła zmieniła nie tylko nazwę, ale także patronów. Zaczynałem, gdy patronką była Matka Boża Niepokalana, a dziś patronem szkoły jest św. Franciszek, założyciel naszego Zakonu – mówi o. Szewek.

Z historii szkoły

Niższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów w Legnicy, rozpoczęło działalność 4 września 1957 r. Na początku były tylko dwie klasy – klasa ósma z 16 uczniami i klasa dziewiąta z 10 uczniami. Pierwszym rektorem był o. Daniel Ekiert.

6 maja 1981 r. Ministerstwo Oświaty i Wychowania przyznało prawa państwowe liceów ogólnokształcących. W 1991 r. placówka otrzymała uprawnienia szkoły publicznej już na stałe. Używano nazwy niższe seminarium, ale uczniowie nie byli klerykami, a po maturze swobodnie wybierali wyższe uczelnie, a niektórzy – wyższe seminaria duchowne, czasem franciszkańskie.

Od 1999 r. szkoła nosi nazwę Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy. W 2001 r. utworzono Gimnazjum im. św. Franciszka, które istnieje pod tym samym adresem. We wrześniu 2017 r. rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa. Obecnie istnieje Katolickie Liceum i Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi. W sumie kształci się tam 515 uczniów z całej diecezji legnickiej.

2018-06-20 08:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź obchodzi dziś jubileusz 45-lecia kapłaństwa

[ TEMATY ]

jubileusz

Bożena Sztajner

Abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, obchodzi dziś 45. rocznicę święceń kapłańskich. Przed objęciem archidiecezji gdańskiej był biskupem warszawsko-praskim, a jeszcze wcześniej przez 13 lat, od czasu przywrócenia w Polsce ordynariatu polowego, biskupem polowym Wojska Polskiego. Hasłem jego biskupiej posługi są słowa: "Milito pro Christo" (Walczę dla Chrystusa). Jest jedną z bardziej znaczących osobowości w polskim Episkopacie.

W więzieniu i wojsku
CZYTAJ DALEJ

Drużyna baseballowa traci mecz, ponieważ jej zawodnicy odmówili założenia koszulek wspierających LGBT

2026-06-22 08:15

[ TEMATY ]

LGBT

Adobe Stock

Mniej niż dziewięciu z 28 zawodników drużyny York Revolution w Pensylwanii zgodziło się wystąpić w tęczowych strojach. Klub przegrał mecz walkowerem i zamiast wesprzeć swoich zawodników, przekazał 10 000 dolarów organizacji LGBT.

Profesjonalna drużyna baseballowa York Revolution z Pensylwanii (Stany Zjednoczone) została zmuszona do przegrania meczu w czwartek 18 czerwca, po tym jak większość jej zawodników odmówiła założenia tęczowych koszulek zaplanowanych na „Noc Dumy”.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające świadectwa wiary na Mundialu 2026

2026-06-22 15:42

[ TEMATY ]

świadectwo wiary

mundial 2026

wikipedia/ProtoplasmaKid

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Estadio Azteca (pol. Stadion Azteków) – stadion piłkarski w Meksyku, jeden z największych na świecie.

Trwające od 11 czerwca Mistrzostwa Świata FIFA 2026, po raz pierwszy organizowane wspólnie przez Stany Zjednoczone, Kanadę i Meksyk, gromadzą miliardy widzów na całym świecie. Oprócz sportowych emocji turniej stał się także okazją do publicznego świadectwa wiary wielu zawodników. Portal EWTN News zwrócił uwagę na, jak dotąd, pięć szczególnie wymownych świadectw.

Przed pierwszym meczem Chorwacji z Anglią reprezentanci Kristijan Jakić i Igor Matanović opowiedzieli podczas konferencji prasowej o roli wiary w swoim życiu. “Wiara jest bardzo ważna w moim życiu. Kiedy modlę się do Boga, mam poczucie, że ktoś mnie słucha, a to daje mi ogromną siłę” - powiedział Matanović. Jakić podkreślił natomiast, że dla Chorwatów wiara wyznacza drogę życia: “Jesteśmy krajem katolickim i myślę, że wiara reprezentuje całą naszą drużynę narodową. Oznacza dla nas bardzo wiele”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję