Reklama

Dookoła Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sędzia Gersdorf na uchodźstwie

Sędzia Małgorzata Gersdorf wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że nie jest już I prezes Sądu Najwyższego. W charakterze I prezesa SN, po tym, jak nagle przerwała urlop, wystąpiła w niemieckim Karlsruhe, a jej wykład i konferencja prasowa posłużyły do ataków na polskie władze. Jak mówiła, chce przebić się z przekazem do społeczeństwa z tym, że rządzący łamią konstytucję, tymczasem ona sama przysięgała jej strzec. Mówiła, że reforma wymiaru sprawiedliwości zmierza do uczynienia z sędziów urzędników podległych ministrowi sprawiedliwości i prezydentowi. Upór sędzi Gersdorf – wynikający m.in. z tego, że chce pozostać I prezesem do 2020 r. – spowodował, że nie złożyła Prezydentowi RP oświadczenia o chęci dalszego orzekania, co automatycznie – w związku z osiągnięciem przez nią wieku emerytalnego – przeniosło ją w stan spoczynku.

Pytana w Karlsruhe o uchwalenie przez Sejm nowelizacji przepisów o SN i procedur wyboru I prezesa oraz obsadzania stanowisk sędziowskich w SN stwierdziła, że zmiany mają doprowadzić do szybszej wymiany kadr. Tę wymianę ocenia źle, bo jak uważa, prawnik im jest starszy, tym mądrzejszy. Jak dodała, gdy zostanie wybrany nowy I prezes – też nie ustąpi. – Będę I prezesem na uchodźstwie – powiedziała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tymczasem minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekonuje, że szybka nowelizacja przepisów o sądownictwie była konieczna, ponieważ rząd nie może nie reagować na próbę storpedowania procesu zmian. Za taką uznał m.in. zapowiedzi Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” blokowania naboru do Sądu Najwyższego. – Nie możemy nie zauważać sytuacji i zachowania sędzi Małgorzaty Gersdorf, byłej I prezes SN, która stosuje obstrukcję i usiłuje dezorganizować pracę sądu – powiedział min. Ziobro.

Wojciech Dudkiewicz

Losy 10 pytań

Prezydent RP Andrzej Duda złożył w Senacie projekt referendum konstytucyjnego. Projekt przewiduje w dniach 10-11 listopada 2018 r. referendum na temat zmian w konstytucji. Zawiera 10 pytań na tematy ustrojowe, dotyczące m.in. pozycji prezydenta w państwie. Politycy PiS mają mieszane uczucia co do przeprowadzenia głosowania w takim kształcie, ale przede wszystkim w takim terminie – ich zdaniem, termin ten może kolidować z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także z wyborami samorządowymi.

wd

Arogancki Rostowski

Reklama

Trudno inaczej niż arogancją i butą nazwać to, co były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski zaprezentował w czasie przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. afery Amber Gold. Jeszcze przed przesłuchaniem mówił dziennikarzom, że ma ono „przykryć afery PiS”, które mają się mnożyć z dnia na dzień. Potem regularnie atakował komisję za to, że ta rzekomo chce dopaść jego i jego kolegów, z byłym premierem Donaldem Tuskiem na czele. Rostowski chciał wyprowadzić z równowagi przewodniczącą komisji Małgorzatę Wassermann, nie odpowiadał merytorycznie na pytania komisji, unikał odpowiedzi, niewiele pamiętał. – Najbardziej poraża to, że były minister finansów nie interesował się sprawą aż do upadku Amber Gold – zaznacza Jarosław Krajewski, wiceprzewodniczący komisji, i dodaje, że są już wystarczające dane wskazujące zaniechania resortu finansów w aferze Amber Gold.

wd

W polskich rękach

Lepiej późno niż wcale. Stocznia Gdańska ponownie w polskich rękach. Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. odkupiła 81,05 proc. akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50 proc. udziałów GSG Towers Sp. z o.o. od ukraińskiego inwestora Serhija Taruty. Pozostałą część udziałów w stoczni i GSG Towers (firma jest producentem wież do elektrowni wiatrowych) ARP posiadała już wcześniej. Dzięki transakcji stocznia ma szansę stać się filarem odbudowywanego przemysłu stoczniowego, a GSG Towers – energetyki wiatrowej i stabilnym miejscem pracy. W obu firmach pracuje 860 osób.

jk

Kto nas okradł

Komisja śledcza ds. VAT może zacząć działać, Sejm wybrał jej skład. Pracami komisji ma kierować Marcin Horała (PiS). W uzasadnieniu uchwały o powołaniu komisji stwierdzono, że w czasie rządów poprzedniej koalicji doszło do stopniowego rozszczelnienia systemu podatku VAT. Polska miała się nie stosować do zaleceń zawartych w raportach Komisji Europejskiej. – Sądzę, że komisja będzie miała szansę pokazać, kto pozwalał na to, aby Polska była przez długi czas okradana na tak gigantyczne pieniądze – ocenia minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

wd

Gmina w likwidacji

Reklama

Ostrowice w Zachodniopomorskiem – najbardziej zadłużona gmina w Polsce zostanie zlikwidowana. Od nowego roku jej tereny będą włączone do sąsiednich gmin – przewidziano w podpisanej przez prezydenta Dudę specustawie. W dniu jej wejścia w życie wygasają mandaty wójta i radnych. W końcu ub.r. zadłużenie liczącej ok. 2,5 tys. mieszkańców gminy sięgało ponad 47 mln zł, czyli prawie 440 proc. jej dochodów. Rosnący wciąż dług przejmie na siebie rząd.

wd

Rondo Coopera

Imię Meriana C. Coopera – amerykańskiego reżysera, twórcy postaci King Konga, ale też pilota Wojska Polskiego – otrzymało jedno z rond w Rzeszowie. Cooper był organizatorem Eskadry Kościuszkowskiej, która odegrała ważną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. Został za to odznaczony w 1921 r. orderem Virtuti Militari. Został zestrzelony w lipcu 1920 r. za linią frontu. Wzięty do sowieckiej niewoli uciekł z niej. Przeszedł 700 km pieszo i przez Łotwę dostał się do Polski. Na pomysł nazwy dla ronda wpadł w ubiegłym roku prezydent RP Andrzej Duda.

wd

Sukces Polaka

Andrzej Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał na nartach z K2

Andrzej Bargiel w niedzielę 22 lipca 2018 r. stanął na szczycie K2. O swoim sukcesie poinformował na Twitterze. – To wyzwanie nie dawało mi spokoju – powiedział skialpinista, który – jako pierwszy człowiek w historii – w drugiej próbie (pierwszą podjął w 2017 r.) zjechał na nartach ze szczytu K2 – drugiego szczytu Ziemi (8611 m n.p.m.). Zjeżdżał fragmentami znanych dróg wspinaczkowych, ale także dziewiczym terenem, po którym nie prowadzą żadne drogi wspinaczkowe.

Wcześniej jako pierwszy człowiek zjechał ze środkowego wierzchołka Sziszapangmy (ok. 8013 m n.p.m.) i Broad Peak (8051). Bargiel specjalizuje się w narciarstwie, biegach i błyskawicznej wspinaczce wysokogórskiej. Ma 30 lat, pochodzi z Łętowni k. Limanowej, jest ratownikiem TOPR.

wd

Święto Chrztu Polskiego

Trwają prace nad ustanowieniem nowego święta państwowego

Reklama

Sejmowa Kmisja Kultury i Środków Przekazu zatwierdziła projekt ustawy ustanawiającej w dniu 14 kwietnia nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polskiego. Ma ono upamiętniać faktyczny początek polskiej państwowości, nie będzie jednak dniem wolnym od pracy. Wkrótce projektem zajmie się Sejm.

Projekt zainicjowany przez niezrzeszonego posła Jana Klawitera wpłynął do Sejmu w marcu 2017 r. W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski, dokonany 14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie ustanowieniem w tym dniu święta państwowego.

W uzasadnieniu złożenia projektu czytamy: „Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość”. Autorzy projektu ustawy wyrażają nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za naszą przyszłość. „Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla naszych polityków” – brzmi uzasadnienie.

KAI

2018-07-25 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłan zamordowany w Sudanie Południowym. Jego "winą" było to, że zgłosił kradzież leków

2026-06-22 18:03

[ TEMATY ]

kapłan

Sudan Południowy

zamordowany

kradzież leków

Vatican Media

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin został zamordowany w odwecie

Ksiądz Youhanna Al-Amin, proboszcz kościoła św. Wincentego w Kaudzie w południowym Sudanie, został zamordowany w piątek 19 czerwca wraz z dwiema innymi osobami w Górach Nubijskich. Informację o tym podała katolicka organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Sudańskie media doniosły, że mord był aktem odwetu, ponieważ ksiądz zgłosił władzom kradzież leków przechowywanych przez kościół dla ludności.

Region nękany jest narastającymi napięciami plemiennymi i wewnętrznymi konfliktami między ugrupowaniami zbrojnymi. Kauda, położona w stanie Kordofan Południowy, jest głównym ośrodkiem w kontrolowanych przez Sudański Ludowy Ruch Wyzwolenia Północy. W ostatnich miesiącach pogarszająca się sytuacja w połączeniu z konfliktami zbrojnymi i plemiennymi, zmusiła część duchownych do opuszczenia regionu. Ojciec Youhanna postanowił jednak pozostać we wspólnocie, której służył. Był jednym z niewielu kapłanów nadal aktywnych mimo wszechobecnej przemocy. Jego posługa wykraczała dalece poza opiekę duchową.
CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję