Reklama

Niedziela Świdnicka

Kresy łączą

Pamięć o mogiłach naszych przodków jest piękną lekcją patriotyzmu. Już po raz dziewiąty Fundacja „Studio Wschód” zorganizowała przy współpracy Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, wojewódzkich, powiatowych i gminnych władz samorządowych akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Niedziela świdnicka 30/2018, str. 4-5

[ TEMATY ]

kresy

akcja

Marek Zygmunt

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski oraz minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP wśród uczestniczącej w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” młodzieży z parafii w Ju

Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, członek Zarządu Województwa
Dolnośląskiego Tadeusz Samborski oraz minister Andrzej
Dera z Kancelarii Prezydenta RP wśród uczestniczącej w akcji „Mogiłę
pradziada ocal od zapomnienia” młodzieży z parafii w Ju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktywnie uczestniczą w niej młodzież, pedagodzy i samorządowcy z terenu naszej diecezji. Podczas uroczystej inauguracji tegorocznej edycji tej akcji zorganizowanej na placu przed Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim widzieliśmy transparenty z Jugowa, Pieszyc, Łagiewnik, i wielu innych miejscowości, placówek oświatowych z terenu diecezji świdnickiej.

Akcja została objęta patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W specjalnym przesłaniu skierowanym z tej okazji do jej uczestników i organizatorów stwierdził on, że „W roku wielkiego narodowego jubileuszu z wyrazami uznania dla Fundacji «Studio Wschód» oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu za ważne edukacyjne przedsięwzięcie budzące wśród młodzieży szkolnej Dolnego Śląska zainteresowanie Kresami Rzeczpospolitej Polskiej i zachęcające do opieki nad polskimi cmentarzami na Ukrainie, w przekonaniu, że Państwa inicjatywa jest dla młodych Polaków cenną lekcją historii oraz wyrazem troski o polskie dziedzictwo narodowe, z życzeniami sukcesów w realizacji kolejnych wartościowych projektów promujących postawy obywatelskie i patriotyczne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

List od Prezydenta RP odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Od siebie dodał, że przed wyjazdem do Wrocławia Prezydent prosił go, aby w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy uczestniczą w tej akcji, poświęcają swój wolny czas, urlopy, po to, aby pojechać na Kresy, być w tych pięknych miejscach, które kiedyś należały do RP, tam, gdzie są pochowani nasi praojcowie, których część nie doczekała wolnej, niepodległej Ojczyzny, a na pewno znaczna część poprzez wyniki II wojny światowej została po drugiej stronie. – Ale pamięć o naszych przodkach, o tych miejscach, gdzie są pochowani i żyją jeszcze Polacy, jest piękną lekcją historii, w której uczestniczycie. Dla nich będziecie pięknym świadectwem tego, że jeszcze Polska nie zginęła, póki my wszyscy żyjemy i sobie wzajemnie pomagamy – akcentował minister Andrzej Dera.

Z kolei członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski, zwracając się do uczestników akcji, podkreślił, że będą oni pracowali, porządkowali mogiły ludzi, bohaterów, którzy nigdy w Polskę nie zwątpili. – Jest takie powiedzenie, że „słowa uczą, a przykłady pociągają”. W tym kontekście chcę z całego serca podziękować wszystkim wychowawcom, pedagogom, którzy stymulują działania młodzieży w kierunku uczestnictwa w tej akcji oraz samorządowcom, którzy nie tylko aktywnie wpierają tę akcję, ale sami w niej biorą udział. To jest fenomen, akcja niepowtarzalna, niemająca analogii w żadnym innym samorządzie wojewódzkim – podkreślił T. Samborski.

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak apelował w swoim wystąpieniu: „Pamiętajcie o tym, że kiedy będziecie porządkować groby, to będą to często mogiły tych, którzy przed 100 laty budowali polską państwowość. A trudno mówić o polskości bez pamięci historycznej o Kresach”.

Reklama

Uczestniczący w uroczystości dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk powiedział „Niedzieli Świdnickiej”, że Kresy są filarem naszej tożsamości nie tylko narodowej, ale w szczególności dolnośląskiej, wszak po II wojnie światowej osiedliło się tutaj wielu przybyszów zza Buga. – A naszym obowiązkiem jest pamiętanie o tym wielkim dziedzictwie, które tam pozostało i o Polakach, którzy tam mieszkają. Udział w tej pięknej akcji jest ważnym sygnałem, że pojechało tam młode pokolenie, po to, aby nacieszyć się prawdziwą sienkiewiczowską Polską, którą można dostrzec właśnie na Kresach Wschodnich. To będzie bez wątpienia przygoda waszego życia. I wielu z was, którzy po raz pierwszy tam jadą, na pewno się zachwyci Kresami. Bo kto raz się na Kresy wybrał, ten się w nich zakocha. Kresy po prostu łączą! – podkreślił Roman Kowalczyk.

Bardzo popiera tę piękną akcję również bp Ignacy Dec. W wypowiedzi dla naszej redakcji Ksiądz Biskup stwierdził, że budowę dobrej przyszłości trzeba podjąć z oglądaniem się w przeszłość. Trzeba też pamiętać o korzeniach, z których się wyrasta. Bo pamięć o tych, którzy byli przed nami, jest wyrazem naszej wdzięczności za to, co od nich otrzymaliśmy. Jest także okazją do przypomnienia sobie, jakie dziedzictwo nam pozostawili, by dalej je kontynuować”. – Warto pamiętać o pięknym aforyzmie naszego wieszcza: „Jeśli ja zapomnę o nich, Ty, Boże, na niebie zapomnij o mnie” – stwierdził Pasterz Kościoła świdnickiego.

Zabierając głos w czasie uroczystości, główna inicjatorka akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” red. Grażyna Orłowska-Sondej podziękowała w serdecznych słowach zarówno wszystkim uczestniczącym w niej wolontariuszom, jak i wspierającym to przedsięwzięcie władzom państwowym, samorządowym, kościelnym. Poinformowała również, że dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wolontariusze akcji rozpoczęli już na Kresach renowację dwóch monumentów: w Zielonce Pomnika Żelaznej Brygady, a w Niżniowie Pomnika Legionistów z wojny polsko-bolszewickiej.

Swojego zadowolenia z organizacji tego przedsięwzięcia nie krył także uczestniczący w inauguracji ks. Leszek Kryża, dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. – Na cmentarzu wojskowym na Monte Cassino jest napis: „Przechodniu, powiedz Polsce, że polegliśmy wierni jej służbie”. A wasz wyjazd to jest takie powiedzenie Polsce, że tam, gdzie jedziecie, jest kawałek Polski, ale jest to też powiedzenie tym, którzy tam spoczywają, tam żyją, że Polska o nich nie zapomniała. I to jest wasze zadanie, które tak pięknie dotychczas realizujecie – podkreślił ks. Leszek Kryża, udzielając wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” specjalnego błogosławieństwa.

2018-07-25 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie zachęca do udziału w akcji „Podaruj znicz n Kresy”.

[ TEMATY ]

kresy

Wschód

Bożena Sztajner/Niedziela

To piękna lekcja patriotyzmu i historii, dla tych, którzy tutaj w kraju do tej akcji się dołączą i dla tych, którzy tam na Kresach staną przy polskich grobach - mówi dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP, ks. Leszek Kryża TChr, zachęcając do wsparcia projektu "Podaruj znicz na Kresy".

Akcja „Podaruj Znicz na Kresy” prowadzona jest od 14 lat. Jej celem jest troska o to, by na polskich mogiłach na Wschodzie zapłonęły znicze w czasie listopadowych obchodów uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Obejmuje ona polskie groby na cmentarzach w obwodzie lwowskim: w Samborze Drohobyczu, Stryju, Łanowicach, Chmielnickim, Żytomierzu, oraz we Lwowie na Cmentarzu Janowskim, którym od 4 lat opiekuje się lwowskie Stowarzyszenie „Zabytek”.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Potrzeba mało, a ty masz wszystko

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich kilku odcinkach naszych czerwcowych rozważań dużo mówiliśmy o pojęciach i postawach. I choć do rozmyślania o tym wszystkim „prowokowało” nas Serce Jezusa, to można było pewnie odnieść wrażenie, że On sam trochę zniknął nam z oczu. Dziś zatem wracamy wprost do Niego, rozważając wezwanie: Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności…

Nie dziwi nas stwierdzenie, przypisujące Jezusowi posiadanie „wszystkich skarbów mądrości i umiejętności”. Przyzwyczajeni jesteśmy słusznie myśleć i mówić o Chrystusie z najwyższą czcią i podziwem, na jakie nas stać. Podobnie jak u początku naszych rozważań, potrzebujemy jednak przypomnieć sobie, że adorując Jego Serce, skupiamy się przede wszystkim na człowieczeństwie naszego Zbawiciela. Co to znaczy, że w ludzkim sercu Jezusa z Nazaretu „są wszystkie skarby mądrości i umiejętności”?
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję