Reklama

Niedziela Świdnicka

Pierwsza w diecezji wspólnota Marana Tha

Modlą się o wylanie Ducha Świętego

Niedziela świdnicka 40/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wspólnota

Parafia WNMP Polanica Zdrój

Poświęcenia hotelu

Poświęcenia hotelu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z kolejną ciekawą inicjatywą wystąpili ostatnio duszpasterze parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polanicy. A że był to strzał w dziesiątkę, niech świadczy fakt, iż od pomysłu do jego realizacji upłynął bardzo krótki okres czasu. Otóż założyli Oni u siebie pierwszą w naszej diecezji wspólnotę modlitewno-ewangelizacyjną „Marana Tha”. To aramejskie słowo oznacza „Przyjdź Panie”. Tymi słowami pierwsi chrześcijanie na Wschodzie kończyli swoje spotkania.

Na terenie archidiecezji gdańskiej oraz diecezji: elbląskiej, ełckiej i pelplińskiej działa 59 takich grup ewangelizacyjnych. Mają one charakter nieformalny i znajdują się w nurcie Odnowy w Duchu Świętym. Ich celem jest nowa ewangelizacja i katechizacja dorosłych w parafii, do czego wzywał nas św. Jan Paweł II. Na spotkaniach w małych grupach pogłębiana jest znajomość Słowa Bożego oraz teologii katolickiej przede wszystkim w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego. Program tych spotkań obejmuje: rozmowy na temat wiary i moralności chrześcijańskiej, Lectio divina (medytacje Słowa Bożego) oraz biblijną rewizję życia. Uzupełniają go trzy serie rekolekcji weekendowych. Składają się na nie: rekolekcje wyzwolenia w Jezusie Chrystusie, kurs teologii życia wewnętrznego – etap oczyszczenia oraz kurs teologii życia wewnętrznego – etap zjednoczenia z Jezusem w Duchu Świętym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

I właśnie takie weekendowe rekolekcje zorganizowano w Polanicy w ramach przygotowań do tegorocznego odpustu parafialnego. Przez dwa dni odbywały się w otwartym niedawno hotelu „Nowy Zdrój” na zaproszenie dyrektora tej placówki. Była to także piękna okazja do poświęcenia przez proboszcza ks. prał. Antoniego Kopacza tego obiektu i nadania imienia Świętej Rodziny.

Eucharystię sprawował i głosił homilię twórca i moderator wspólnoty „Marana Tha” w archidiecezji gdańskiej ks. prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, biblista, emerytowany wykładowca tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, a nauki prowadzili animatorzy tego ruchu z Gdańska -Oliwy.

Przyświecało im hasło: „Dowiesz się, jak Twój Ojciec w niebie chce Cię uwolnić od zła”. W pierwszym dniu brało w nich udział ok. 60 osób, w drugim ponad 200 osób. A już dzień po ich zakończeniu do proboszcza ks. prał. Antoniego Kopacza przyszło jedenaście osób, z chęcią utworzenia w parafii takiej grupy ewangelizacyjnej. Ksiądz prałat nie krył zaskoczenia takim obrotem sprawy. – Staram się ciągle wnosić nowego ducha w życie naszej parafii i nieustannie myślę o nowych wspólnotach. Cieszę się, że moi wikariusze Mateusz Matusiak i Damian Kowalski nie tylko mnie w tym wspierają, ale i sami występują z różnymi inicjatywami duszpasterskimi adresowanymi zarówno do parafian, jak i licznie nawiedzających naszą świątynię kuracjuszy oraz pacjentów i personelu szpitala, których otaczamy kapłańską opieką – powiedział ks. prał. Antoni Kopacz. Dodał, że wspólnotę „Marana Tha” poprowadzi ks. Mateusz Matusiak.

W rozmowie z „Niedzielą Świdnicką” ks. prof. Andrzej Kowalczyk mówił: – Dwadzieścia lat temu spotkałem się z ruchem „Szkoła Ewangelizacji św. Andrzeja”, założonym przez biblistę meksykańskiego. Przez trzy lata w archidiecezji gdańskiej brałem udział w tej szkole. A potem doszedłem do wniosku, że te rekolekcje trzeba trochę przebudować. Były one wprawdzie nastawione na nawrócenie i powrót do Chrystusa, ale brakowało mi w nich tak ważnych tematów, jak Eucharystia, sakramenty pojednania, kult Maryi i Kościół. I dlatego też założyłem wspólnotę „Marana Tha” i przygotowałem nowe rekolekcje ewangelizacyjne właśnie z tymi tematami. Wielokrotnie przekonałem się, że kto przeżył takie rekolekcje, doświadczył odnowy duchowej, po prostu takiego rozgrzania przez Ducha Świętego. I zawsze ich uczestnicy chcą się dalej w tym kierunku rozwijać – podkreślił ks. prof. A. Kowalczyk i dodał: – Zauważyłem, że uczestnicy polanickich rekolekcji weekendowych byli bardzo otwarci na Ducha Świętego, na dary Boże.

Szczegółowe informacje na temat wspólnoty „Marana Tha” można uzyskać u ks. Mateusza Matusiaka, tel.74 868 13 85

2018-10-03 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Sant’Egidio i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP podpisały dokument o współpracy

[ TEMATY ]

Polska

wspólnota

Polska

ministerstwo

współpraca

ceremonia

Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie

Specjalne porozumienie w sprawie współpracy zawarte zostało w czwartek 10 października pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wspólnotą Sant’Egidio. Dokument w siedzibie MSZ w Warszawie podpisali minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz sekretarz generalny Wspólnoty Cesare Zucconi.

– Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie wspierać działania Wspólnoty Sant’Egidio wpisujące się w dążenie do zachowania pokoju i solidarności na świecie – powiedział minister Jacek Czaputowicz w czasie ceremonii podpisania dokumentu. Podkreślił, że Wspólnota działa w miejscach objętych kryzysem, do których dostęp podmiotów państwowych i pozapaństwowych jest często bardzo utrudniony. – Dzięki tym możliwościom Wspólnota Sant'Egidio odegrała znaczącą rolę w uwolnieniu polskiego misjonarza ks. Mateusza Dziedzica, uprowadzonego przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej w październiku 2014 roku – przypomniał szef MSZ. – Podpisanie przed chwilą porozumienie to wyraz zaangażowania Polski na rzecz pokojowego rozwiązywania międzynarodowych sporów i obrony nienaruszalnych praw człowieka – podkreślił minister Czaputowicz.
CZYTAJ DALEJ

Krótka historia o tym, jak... strażacy uratowali niedzielną Mszę św.

2026-06-21 16:53

[ TEMATY ]

straż

OSP Sosnowice

Do niecodziennej interwencji doszło w Sosnowicach w sobotę wieczorem, tuż po zakończeniu wieczornej adoracji.

Jak ustaliła redakcja portalu wadowice24.pl ksiądz proboszcz zauważył, że nad drewnianym portalem wejściowym do zabytkowej świątyni zawisło sporej wielkości gniazdo. Nie był to jednak zwykły problem estetyczny, owady, prawdopodobnie szerszenie, wykazywały wyraźnie agresywne zachowanie, atakując wszystko, co zbliżyło się w promieniu kilku metrów.
CZYTAJ DALEJ

To było spontaniczne spotkanie

2026-06-22 16:59

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Spotkanie kard. Konrada Krajewskiego ze wspólnotą kobiet OlaBoga

Po zakończeniu czuwania modlitewnego w solidarności z osobami zranionymi w Kościele, które odbyło się w kaplicy ojców dominikanów przy ul. Zielonej w Łodzi, kard. Konrad Krajewski wraz z ks. Hieronimem Wróblewskim, sekretarzem metropolity łódzkiego, niespodziewanie odwiedzili wspólnotę kobiet OlaBoga.

W tym samym czasie uczestniczki wspólnoty miały swoje spotkanie formacyjne w jednej z sal przy kaplicy dominikanów. Wizyta kardynała była całkowicie spontaniczna i stała się dla kobiet miłym zaskoczeniem. Spotkanie przebiegało w ciepłej, rodzinnej i bardzo swobodnej atmosferze. Przy herbacie i cieście kard. Krajewski rozmawiał z uczestniczkami o ich wierze, codzienności oraz działalności wspólnoty.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję