Reklama

Niedziela Częstochowska

Patriotycznie u Matki Bożej

Niedziela częstochowska 50/2018, str. III

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG/M.Kępiński

Na Jasnej Górze abp Wacław Depo otrzymał medal „Pro Bono Poloniae” i otworzył wystawę biżuterii patriotycznej

Na Jasnej Górze abp Wacław Depo otrzymał medal „Pro Bono Poloniae” i otworzył wystawę biżuterii patriotycznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska jeszcze nie zginęła, dopóki kochamy tę ziemię trudnej jedności, dopóki poznajemy i kochamy jej historię dramatyczną w zdobywaniu prawdziwej wolności i suwerenności, która nas mocno odróżnia od innych narodów Europy i świata – powiedział 4 grudnia abp Wacław Depo podczas Mszy św. na Jasnej Górze. Eucharystia była punktem wyjścia do dwóch wydarzeń – wręczenia metropolicie częstochowskiemu medalu „Pro Bono Poloniae” i otwarcia wystawy „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku”.

W jasnogórskim spotkaniu uczestniczyli Jan Józef Kasprzyk – szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Marek Kacprzak – prezes „Cymelium” Fundacji Ratowania Dziedzictwa Narodowego oraz o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Pro Bono Poloniae”

Reklama

Medal został ustanowiony z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i jest przyznawany osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych. Abp Depo otrzymał go z rąk min. Kasprzyka, który powiedział: – To dla mnie ogromny honor i zaszczyt móc u stóp Królowej Polski wręczyć podziękowanie Księdzu Biskupowi przez medal „Pro Bono Poloniae” za posługę dla Kościoła i dla Polski, bo tych dwóch rzeczy rozerwać się i oderwać od siebie nie da. Wystawa polskiej biżuterii patriotycznej, którą za chwilę otworzymy w obecności Jego Ekscelencji na wałach jasnogórskich, najlepiej świadczy o tym, że duch polski składa się z dwóch elementów: wiary i umiłowania niepodległości. Nasi przodkowie na biżuterii patriotycznej, która w XIX i XX wieku była noszona, zawsze zawierzali swoje losy Matce Bożej i Chrystusowi. Te słowa, które znajdują się na obrączkach, medalikach, ryngrafach: „Boże, zbaw Polskę”, „Boże, błogosław”, „Maryjo, wybaw”, to ogromne świadectwa wiary naszych przodków. (...) Dziękujemy księdzu biskupowi za wszelkie wskazówki, nauki, jak współcześnie zachować niepodległość, a zachować ją można tylko przez głęboką wiarę w Boga i przez służbę drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie. Abp Depo dzielił się z kolei z mediami: – To wyróżnienie jest dla mnie większym zobowiązaniem do tego, żeby nie tylko tutaj być, ale być autentycznym świadkiem tych dziejów, które przechodzą przez to miejsce, ale przede wszystkim przez obecność Maryi na tym miejscu.

Wystawa biżuterii

Po Eucharystii metropolita częstochowski i min. Kasprzyk przy I stacji Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach otworzyli wystawę. To 40 plansz prezentujących eksponaty z kolekcji warszawskiego kolekcjonera Wojciecha Postuły, który w ciągu 8 lat zgromadził kilkaset przedmiotów, a na którą składają się m.in. ryngrafy, pierścienie, obrączki. Wystawa w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powstała w oparciu o książkę wydaną przez wydawnictwo Grafika pod tym samym tytułem. – Wystawa przedstawia biżuterię patriotyczną, która towarzyszyła Polakom w czasie zaborów – tłumaczy „Niedzieli” Iwona Knechta, członek zarządu fundacji „Cymelium” i prezes wydawnictwa Grafika. – Odebrano nam polską szkołę, urzędy, a ta biżuteria jest symbolem protestu przeciwko temu, co się działo pod zaborami. Jest specyficzna. Można zobaczyć krzyż upleciony z wyrywanych sobie przez kobietę włosów, która przebywała na Syberii; są złote obrączki, wisiorki z puklami włosów osób, które zginęły, jest biżuteria kajdaniarska, oryginalne kajdany z jednego z więzień, ważące ponad 10 kg.

A sam autor tak dzielił się z nami: – Ta wystawa jest ukoronowaniem pewnej drogi, bo kolekcjonerstwo jest drogą, która się nie kończy. Jasna Góra to może więc dopiero początek. Można było walczyć bronią, a można było walczyć w inny sposób. Zainteresowało mnie to dlatego, że to nosili ludzie w celach manifestacyjnych, manifestacji swoich uczuć patriotycznych w czasach niewoli. Tu problem duchowy odgrywa rolę w tych przedmiotach, wystarczy na nie spojrzeć, one są poruszające.

Organizatorem wystawy jest Urząd ds. Kombatantów i fundacja Ratowania Dziedzictwa Narodowego „Cymalium”, której prezesem jest Marek Kasprzak.

2018-12-12 07:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra włączona w akcję „Polskę pod krzyżem”

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Polska pod Krzyżem

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jasna Góra włączyła się w akcję „Polska pod Krzyżem”. W łączności z wiernymi zgromadzonymi na lotnisku Kruszyna we Włocławku o godz. 15.00 w Kaplicy Matki Bożej trwać będzie modlitwa pielgrzymów Koronką do Bożego Miłosierdzia a o godz. 21.00 za pomocą łączy telewizyjnych Apel Jasnogórski zabrzmi też na płycie lotniska.

- To będzie modlitwa jedności wszystkich Polaków - podkreślają paulini. W dzisiejsze święto wystawiony zostanie wyjątkowy późnogotycki relikwiarz z cząstką Krzyża Świętego. Krucyfiks to jeden z najcenniejszych zabytków jasnogórskich ofiarowany Paulinom w 1510r. z fundacji króla Zygmunta Starego.
CZYTAJ DALEJ

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Konkurs poetycki „Niezłomni w moich oczach”

2026-06-28 07:44

FIRO - Content Media Creators oraz M. Kozłowski/WBP w Lublinie

W gościnnych murach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbyła się gala finałowa Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „Niezłomni w moich oczach”.

Mały Jubileusz, związany z przeprowadzeniem piątej już edycji Konkursu Poetyckiego dla Dzieci Szkół Podstawowych Województwa Lubelskiego „Niezłomni w moich oczach”, to okazja nie tylko do refleksji ukierunkowanej wstecz, ale przede wszystkim do spojrzenia na podjęte dzieło w perspektywie wyzwań stojących przed podmiotami zaangażowanymi w dzieło patriotycznego wychowania młodzieży. Organizatorzy: Fundacja Wspierania Rozwoju Osobistego „STUDEO” i lubelski poeta Zygmunt Marek Miszczak chcieliby bardzo, aby ich inicjatywa godnie wpisała się w szereg działań podejmowanych dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych w obrębie społeczeństwa obywatelskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję