Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Laury umiejętności

Niedziela sosnowiecka 5/2019, str. III

[ TEMATY ]

nagroda

Archiwum RIG w Katowicach

Podczas gali wręczenia laurów

Podczas gali wręczenia laurów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi – ks. Jarosław Wolski – został uhonorowany prestiżowym Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji za działalność pro publico bono przyznawanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Jest drugim kapłanem w historii naszej diecezji, który otrzymał wspomniane wyróżnienie. Pierwszym był śp. bp Adam Śmigielski.

Laury są przyznawane od 27 lat, przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, wybitnym osobowościom ze świata nauki, kultury, polityki i gospodarki, których osiągnięcia na trwałe zapisały się w historii nowożytnej, a także w świadomości polskiej i międzynarodowej społeczności. Tegoroczna gala wręczenia laurów odbyła się 19 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. W sumie na gali zostało rozdanych 87 statuetek. Najwyższym wyróżnieniem – Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji uhonorowany został wybitny kardiochirurg, transplantolog, legenda polskiej medycyny, prof. dr hab. n. med. Marian Zembala. – Celem rozdania Laurów Umiejętności i Kompetencji jest zwrócenie uwagi na autorytety – niezwykle potrzebne w dzisiejszych czasach. To również próba przypomnienia o uniwersalnych wartościach przez osoby, w których działaniach można je odnaleźć – powiedział Tadeusz Donocik, honorowy prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz przewodniczący Kapituły Laurów Umiejętności i Kompetencji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W gronie tegorocznych laureatów XXVII już edycji znalazł się ks. kan. Jarosław Wolski – uhonorowany Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji za działalność pro publico bono. Ks. Wolskiego doceniono za zaangażowanie w latach 80. minionego wieku w przemiany społeczno-polityczne na terenie Śląska i Zagłębia, za dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego Czeladzi, gdzie sprawuje pieczę nad parafią i jedną z największych świątyń Zagłębia – pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W gronie „złotych” laureatów znaleźli się m.in.: ks. prof. Józef Budniok z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Anna Sokołowska-Olesik – Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Katowicach, Miłosz Paweł Borycki – raper i producent muzyczny czy Alicja Knast – dyrektor Muzeum Śląskiego. Kapituła Laurów nagrodziła Kryształowymi i Platynowymi Laurami także m.in.: prof. Stanisława Wosia – kardiochirurga, prof. Antoniego Cygana – rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dr. Jacka Kozakiewicza – wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, prof. Arkadiusza Mężyka – rektora Politechniki Śląskiej. Platynowy Laur „Ambasador Spraw Polskich” wręczono Annie Azari – ambasador Izraela w Polsce. Wręczono także nagrodę Orzeł Piastów Śląskich, która trafiła do bp. Andrzeja Czai – ordynariusza diecezji opolskiej.

Warto jeszcze wspomnieć, że wśród dotychczasowych laureatów znalazły się takie osobistości jak: Ojciec Święty Jan Paweł II, José Manuel Durăo Barroso – przewodniczący Komisji Europejskiej, o. Mieczysław Krąpiec – filozof, Javier Solana – sekretarz generalny NATO czy Jan Nowak Jeziorański – emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach została powołana przez 103 założycieli 13 lutego 1990 r. i zarejestrowana 21 marca 1990 r. Jest organizacją samorządu gospodarczego zrzeszającą podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą. Izba posiada osobowość prawną. RIG jest kontynuatorem tradycji Izby Handlowej powstałej w Katowicach w 1922 r., a od 1927 r. Śląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, działającej do 1950 r. Głównym zadaniem RIG jest reprezentowanie interesów gospodarczych zrzeszonych w niej przedsiębiorców oraz ich związków w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności wobec organów państwowych i samorządu terytorialnego, a także kształtowanie i upowszechnianie oraz promowanie zasad etyki i uczciwości w działalności gospodarczej.

2019-01-30 11:36

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Medal Pro Ecclesia et Pontifice dla Lidii Dudkiewicz, redaktor naczelnej "Niedzieli"

[ TEMATY ]

nagroda

Marian Sztajner/Niedziela

Redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz została odznaczona medalem Pro Ecclesia et Pontifice. Odznaczenie Stolicy Apostolskiej w imieniu Ojca Świętego Franciszka wręczył abp Wacław Depo, a Akt nadania odznaczenia odczytał abp Edward Nowak z Watykanu. Uroczystość odbyła się w bazylice jasnogórskiej na zakończenie Mszy św., podczas Pielgrzymki "Niedzieli", 15 września br.

- Z drżeniem odbierałam z rąk księdza biskupa metropolity częstochowskiego to zaszczytne wyróżnienie, wyróżnienie Stolicy Apostolskiej. Wdzięczność wyrażam Panu Bogu, że tyle łask zsyła, że możemy dźwigać tą naszą „Niedzielę” w tym czasie przełomu między papierem a siecią. Wdzięczność Matce Bożej, którą zawsze traktowaliśmy i traktujemy jako pierwszą redaktorkę ‘Niedzieli’. Dziękuję Ojcu Świętemu Franciszkowi, który kiedyś powiedział, że ‘Niedziela’ jest wielkim darem opatrzności dla narodu polskiego. I specjalne podziękowanie dla księdza Arcybiskupa, który gdzieś mnie znalazł między stertami gazet, migającymi ekranami komputerów, i wydobył, i zgłosił do Watykanu”.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

25 lat temu Jan Paweł II odwiedził Ukrainę

2026-06-24 20:29

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

na Ukrainie

Vatican News

W dniach 23-27 czerwca 2001 r. Jan Paweł II odbył wymarzoną pielgrzymkę na Ukrainę, odwiedzając Kijów i Lwów. Wizyta okazała się wydarzeniem o historycznym wymiarze. Stała się bowiem jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców, którą brutalnie niszczono w czasach dominacji sowieckiej, kiedy to Ukraina stanowiła jedną z republik ZSRS.

Jan Paweł II, przemawiając w czerwcu 1991 r. w Przemyślu do polskich Ukraińców, wiernych Kościoła Greckokatolickiego, w ich macierzystym języku, powiedział: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli kiedyś przyjechać do Lwowa, to będzie więcej po ukraińsku”. Marzenie papieskie spełniło się dopiero po 10 latach. Papież słowa dotrzymał, bo po ukraińsku wygłaszał przemówienia i homilie, wzruszając Ukraińców, wzbudzając ich podziw, szacunek i sympatię. Musiał oddziaływać na wyobraźnię zbiorową fakt, że papież, wówczas 80-letni człowiek, mimo nawału zajęć i postępującej choroby, pół roku poświęcił na naukę języka ukraińskiego. I to z takim skutkiem, że według obserwatorów mówił lepiej w tym języku niż prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję