Reklama

Niedziela Świdnicka

Media u Biskupa Świdnickiego

Na zaproszenie Biskupa Ordynariusza Ignacego Deca, we wtorek 22 stycznia na dorocznym spotkaniu świąteczno-noworocznym, zorganizowanym przez Kurię Biskupią, gościli przedstawiciele mediów lokalnych reprezentujący redakcje: prasowe, radiowe i telewizyjne z diecezji świdnickiej oraz Wrocławia

Niedziela świdnicka 5/2019, str. I

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Ryszard Wyszyński

W spotkaniu wziął udział m.in. ks. Wojciech Baliński, redaktor odpowiedzialny „Niedzieli Świdnickiej”

W spotkaniu wziął udział m.in. ks. Wojciech Baliński, redaktor
odpowiedzialny „Niedzieli Świdnickiej”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie poprzedziła wizyta dziennikarzy w katedrze świdnickiej, gdzie historię jej powstania i najważniejszych jej ołtarzy oraz kaplic przybliżył zebranym katedralny przewodnik Mariusz Barcicki, odkrywając przed nimi wiele ciekawych a mniej znanych faktów. Po tej części dziennikarze przeszli do auli Kurii Biskupiej, gdzie zostali przywitani przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej ks. Daniela Marcinkiewicza, który podkreślił, że to spotkanie weszło już na trwałe do tradycji i jest organizowane od pierwszego roku istnienia diecezji. Następnie serdecznie przywitał dziennikarzy w imieniu biskupa świdnickiego Ignacego Deca – inicjatora tego spotkania.

Jestem Wam bardzo wdzięczny za przyjęcie mojego zaproszenia i przybycie do nas – mówił biskup. Dziękuję wszystkim przybyłym, a szczególnie tym, którzy przyjechali z daleka. To ważny rok, w którym diecezja świdnicka obchodzić będzie 15-lecie powstania. Z tej okazji planujemy wiele rocznicowych wydarzeń. Wśród nich ksiądz biskup zapowiedział uroczystości z udziałem: nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, kard. Stanisława Dziwisza, a także organizowane po raz pierwszy w diecezji świdnickiej – dwudniowe posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 13-14 czerwca w Świdnicy i Wałbrzychu. – Będziemy na nich gościć wszystkich polskich biskupów – podkreślił ksiądz biskup, co będzie wydarzeniem bardzo wyjątkowym, bo zwykle te posiedzenia odbywają się w Warszawie albo Częstochowie. Niektórzy biskupi odwiedzą naszą diecezję po raz pierwszy. O programach tych uroczystości religijnych i wydarzeń będziemy informować na bieżąco. W dalszej części spotkania ksiądz biskup mówił o powinnościach dziennikarzy. Ostrzegł przed nowym zjawiskiem, jakimi są fake newsy – fałszywe informacje podawane celowo jako prawdziwe przez środowiska, które chcą grać na emocjach, by zaszkodzić Polsce i narodowi. Przypominał, że dziennikarze muszą pamiętać zawsze o tym, że są po to, by mówić prawdę i trzymać się faktów, szerzyć piękno i dobro oraz bronić tych wartości. Za te pasterskie słowa i zaproszenie na spotkanie w imieniu przedstawicieli mediów księdzu biskupowi podziękowała Agnieszka Dochniak z redakcji „Gościa Niedzielnego”, dołączając na końcu życzenia wielu sił i zdrowia.

Pięknym akcentem tego spotkania była wspólnie wykonana kolęda „Bóg się rodzi”, do której melodię zagrał na fortepianie bp Ignacy Dec. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem ze świątecznymi daniami, przy którym prowadzono dyskusje. Ksiądz biskup przypomniał m.in., że korzystający z mediów elektronicznych mogą przeczytać jego wpisy na Twitterze. Ci, którzy nie korzystają z tego medium, będą mieli szansę się z nimi zapoznać w książce – zbiorze tych wpisów za rok 2017. Kolejna – za rok 2018 jest przygotowywana i ukaże się wkrótce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-01-30 11:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: z radością wypełniajmy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Rok Miłosierdzia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Żyjąc w prawdzie, każdego dnia uświadamiamy sobie, że jest nam potrzebna ręka Boża, która nas podźwignie z naszych grzechów i upadków oraz naszych słabości. Otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze świdnickiej z radością wypełniajmy uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. By to doświadczenie przybliżyło nas do zdroju Bożego miłosierdzia – powiedział w homilii 13 grudnia bp Ignacy Dec, otwierając Bramę Miłosierdzia w katedrze świdnickiej, a tym samym inaugurując Rok Święty.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele św. Józefa w Świdnicy, skąd uczestnicy przeszli ulicami miasta do katedry, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Po przybyciu na miejsce biskup świdnicki wypowiadając słowa: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości byśmy weszli i złożyli dzięki Panu”, otworzył Bramę Miłosierdzia, po czym, przejmując od diakona Ewangeliarz przeszedł przez Bramę Miłosierdzia. Za nim do świątyni weszli kapłani, siostry zakonne, alumni seminarium duchownego i wierni. W homilii bp. Dec podkreślił, że Bóg okazuje najbardziej swoją wszechmoc nad światem i człowiekiem przez okazywanie miłosierdzia. „W Roku Jubileuszu Miłosierdzia chcemy żyć w ciągłej świadomości, że kocha nas Bóg i okazuje wszystkim nieskończone miłosierdzie, gdyż wszyscy jesteśmy obdarowani tą miłością miłosierną i zaproszeni, aby ją z wiarą przyjąć i z niej korzystać” – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję