Reklama

Niedziela Sandomierska

Na co dzień służą Jezusowi

W Wielki Czwartek przed południem Msza św. jest sprawowana tylko w jednym kościele na terenie całej diecezji i wtedy wokół księży biskupów gromadzą się kapłani, seminarzyści oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. W tym roku wyjątkowo Msza Krzyżma nie odbywała się w sandomierskiej bazylice katedralnej, ale w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. Podczas liturgii bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił oleje święte oraz zgromadzeni duchowni odnowili swoje kapłańskie przyrzeczenia

Niedziela sandomierska 18/2019, str. 1-3

[ TEMATY ]

kapłani

Ks. Adam Stachowicz

Diecezjalne spotkanie LSO było okazją do porozmawiania oraz podzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami

Diecezjalne spotkanie LSO było okazją do porozmawiania oraz podzielenia się doświadczeniami i spostrzeżeniami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Mszy Krzyżma wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i bp. Edwardem Frankowskim modlili się księża, dziękując Bogu za dar powołania i otrzymany sakrament kapłaństwa oraz prosząc o wierność złożonym przyrzeczeniom. Na początku liturgii życzenia księżom biskupom złożył w imieniu całego prezbiterium diecezji sandomierskiej ks. Rafał Kułaga, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu i wikariusz biskupi ds. duchowieństwa.

Być obrazem Chrystusa

Ze słowem Bożym do wiernych zwrócił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Powiedział w homilii, że Msza Krzyżma ma dla duchownych szczególną wymowę, gdyż podczas niej przypominają sobie obietnice złożone Bogu i Kościołowi, odnawiając je uroczyście na potwierdzenie przymierza zawartego z Jezusem Chrystusem – Kapłanem wiecznego i nowego przymierza oraz Głową Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– On je przypieczętował swoją krwią, a my? Mamy przecież wypełniać Jego polecenie: „To czyńcie na moją pamiątkę”, które powtarzamy w Liturgii Eucharystycznej, starając się myśleć, mówić oraz czynić wszystko na sposób Chrystusa, na Jego pamiątkę. Być dla Ludu Bożego obrazem i obecnością naszego Zbawiciela. Istnieje bowiem ścisła relacja pomiędzy poziomem życia duchowego nas kapłanów – powiem wprost: pomiędzy naszą wiarą i wiarą ludzi, którzy zostali nam powierzeni. Moje zaniedbania i grzechy są powodem zgorszenia świeckich, prowadząc do osłabienia ich wiary. Zdarza się jednak, że właśnie świeccy ratują duchownego w trudnościach. Czynią to z miłości do pasterza, który się pogubił, a także w poczuciu odpowiedzialności za Kościół. Jakże wiele możemy drodzy bracia kapłani nauczyć się od naszych wiernych. Jak często zawstydzają nas swoją pobożnością, gorliwością, ofiarnością – powiedział biskup.

Potrzeba świadectwa kapłana

Ordynariusz sandomierski podkreślił jednak, że zdecydowana większość kapłanów w diecezji, a także posługujących w niej księży zakonnych, wypełnia wiernie swoją pasterską misję. Dziękując za to, skierował słowa szczególnej wdzięczności za solidarność w trudnych momentach biskupiej posługi. – Przez wasze „sentire cum Ecclesia”, gdyż w gruncie rzeczy chodzi o cały Kościół, jesteście dla mnie bezcennym darem i ja również pragnę stawać się jeszcze w większym stopniu darem dla każdego. Bycie razem, tym bardziej jeśli łączy nas Chrystusowe kapłaństwo, święcenia i inkardynacja, nie może ograniczać się do okazjonalnych spotkań, do obchodzenia imienin czy uczestnictwa w pogrzebach, chociaż i to ma swoje znaczenie. Mamy czuć się odpowiedzialni jeden za drugiego, modlić się za siebie, dzielić się tym, co posiadamy, czuwać nad sobą, dodawać sobie odwagi, jeśli trzeba upominać i – oczywiście – współpracować, każdy zgodnie z własnym charyzmatem, ale i posłuszni swoim przełożonym. W ten sposób będziemy pasterzami dla siebie nawzajem. Świadectwa naszej braterskiej kapłańskiej miłości potrzebują dzieci, młodzież, rodziny, starsi i chorzy. Myślę, że również osoby obojętne religijnie lub niewierzące. O gdyby mówiono o nas podobnie jak w czasach Tertuliana, u zarania chrześcijaństwa: „Zobaczcie, jak oni się miłują” – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Reklama

Jak umocnić wiarę

Nawiązując do fragmentu z Listu do Rzymian, ordynariusz sandomierski zachęcił księży, aby żyli według Ducha, a nie według ciała. – Muszę zastanawiać się w codziennym rachunku sumienia: Czy mieszka we mnie Duch Jezusa Chrystusa? Do kogo należę? Do Niego czy do świata, który Chrystusa nienawidzi? Nas zresztą też, dopóki nie przejdziemy na jego stronę. W gruncie rzeczy chodzi o sprawę najważniejszą, o moją wiarę. Benedykt XVI ostrzega nas kapłanów przed stawaniem się „panami wiary”, którzy mówią o Bogu przy pomocy „uczonych słów i myśli”, lecz nie idą dalej. Zachęca w związku z tym, abyśmy pozwolili opanować się wierze, żyjąc „według Boga i ku Niemu”. Punktem wyjścia, warunkiem sine qua non, jest – zdaniem papieża – celebracja Eucharystii i kult Najświętszego Sakramentu. One nie mogą być przeżywane na zasadzie ceremonii, ale jako najświętsze misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dlatego proszę was, drodzy księża: Nie przystępujcie do ołtarza „z biegu”, pomiędzy jednym i drugim zajęciem, bez duchowego przygotowania. Celebrujcie Mszę św. pobożnie, w najuroczystszej formie, z uwagą, bez pośpiechu, przestrzegając ściśle prawa liturgicznego. Wychowujcie w tym duchu ministrantów i służbę kościelną, troszczcie się o chóry i schole. Adorujcie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To jest pierwsza droga do umocnienia naszej wiary i wiary całego Ludu Bożego. Nie traćmy energii na rzeczy drugorzędne, gdyż one nas absorbują, odsuwając od tego, co najważniejsze – mówił kaznodzieja.

Reklama

W trakcie sprawowanej Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia olei świętych (chorych, krzyżma i katechumenów), które przez kolejny rok będą służyć przy udzielaniu sakramentów: chrztu, namaszczenia chorych i święceń kapłańskich oraz przy poświęceniu kościoła i ołtarzy.

Spotkanie LSO

Wielkoczwartkowe spotkanie kapłanów jest również okazją do Diecezjalnej Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza. Podczas liturgii i na wspólnym spotkaniu zgromadzili się ministranci, lektorzy i scholanki, którzy przyjechali wraz ze swoimi duszpasterzami. Przybyłym chłopcom i dziewczętom podziękował za przyjazd i udział w uroczystości bp Krzysztof Nitkiewicz.

Po liturgii ministranci i lektorzy oraz zainteresowani wierni mieli okazję zwiedzić mieszczące się w budynku obok bazyliki konkatedralnej Muzeum św. Jana Pawła II. Jest tam zgromadzonych wiele pamiątek związanych ze świętym papieżem Polakiem. Ekspozycja zawiera historię budowy i poświecenia przez kard. Karola Wojtyłę bazyliki konkatedralnej. Są również eksponaty oraz opisy i wystawa multimedialna mówiąca o czasach komunistycznych i działalności związków zawodowych „Solidarność”. Oprowadzającymi po ekspozycjach muzealnych byli stalowowolscy harcerze oraz ks. Stanisław Gurba, dyrektor placówki.

Organizatorzy pielgrzymki przygotowali również poczęstunek dla przybyłych.

2019-04-30 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Rozmowy z kapłanami o kapłaństwie”

[ TEMATY ]

kapłaństwo

kapłani

Karol Porwich/Niedziela

Klerycy krakowskiego seminarium zapraszają na kolejne „Rozmowy z kapłanami o kapłaństwie”. Pierwsza część nagrań (12 odcinków) jest dostępna na stronie internetowej seminarium. Nowe wywiady rozpoczną się 1 czerwca i będą publikowane dwa razy w tygodniu: we wtorki i niedzielę o godzinie 19 na seminaryjnym Facebooku oraz kanale YouTube.

„Rozmowy z kapłanami o kapłaństwie” to kilkanaście spotkań kleryków z księżmi archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko-żywieckiej. Alumni zadają kapłanom kilka pytań dotyczących ich rozeznawania powołania, istoty posługi, którą zajmują się w Kościele, pasji oraz zainteresowań. Na koniec rozmowy proszą każdego gościa o słowo dla osób rozeznających swoje powołanie, zastanawiających się nad wstąpieniem do seminarium. Wywiady mają pokazać, że kapłaństwo jest piękne i nie brakuje nam kapłanów, którzy w zaciszu parafii lub duszpasterstwa wiernie służą Kościołowi, upodabniając się do Mistrza z Nazaretu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

div>

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję