Gorąco w cieśninie Ormuz
Jeśli w najbliższym czasie gdzieś mógłby się rozpocząć ponadregionalny konflikt zbrojny, to w cieśninie Ormuz – głównej arterii światowego handlu ropą. Tankowcami z Zatoki Perskiej na Ocean Indyjski przepływa nią blisko jedna piąta światowego zapotrzebowania na ropę i gaz.
W cieśninie i jej okolicach dochodzi do nadzwyczajnych zdarzeń, przede wszystkim ataków na tankowce. Stany Zjednoczone oskarżają o nie Iran. Jedną z ostatnich tego typu akcji było przejęcie przez irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej kontroli nad brytyjskim tankowcem Stena Impero. Miał to być najpewniej odwet za wcześniejsze zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1 w pobliżu Gibraltaru przez Brytyjczyków. W tym samym czasie siły Strażników Rewolucji przechwyciły tankowiec MT Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który zaginął w regionie cieśniny Ormuz, a Amerykanie zestrzelili irańskiego drona, który zbliżył się do statku w cieśninie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Władze USA opracowały plan, zgodnie z którym siły zbrojne międzynarodowej koalicji miałyby strzec strategicznych szlaków żeglugowych w pobliżu Iranu i Jemenu. Amerykanie mieliby dostarczyć okręty dowodzenia oraz kierować wywiadem, natomiast sojusznicy mieliby patrolować wody cieśniny i eskortować statki handlowe płynące pod ich banderami. Czy obniżyłoby to, czy raczej podwyższyło napięcie w tym rejonie – nie wiadomo.
Wojciech Dudkiewicz
Rakietowe ostrzeżenie
Reklama
Jeśli ktoś myślał, że komunistyczna Korea Płn. się podda, był w błędzie. Dobrym dowodem na to są próby 2 rakiet balistycznych krótkiego zasięgu, ale „nowego typu”, które przeleciały 600 km. Test nadzorował przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un. Miało to być ostrzeżenie dla Korei Płd., która – według Pjongjangu – nie powinna się dalej zaopatrywać w sprzęt wojskowy najnowszej technologii oraz powinna zrezygnować ze wspólnych ćwiczeń z wojskami amerykańskimi.
wd
Kosztowne córki
Zgroza. Wśród 216 dzieci urodzonych w ciągu 3 miesięcy w ponad 130 wsiach w indyjskim okręgu Uttarkashi nie ma ani jednej dziewczynki. Władze uważają, że dochodzi do usuwania płodów płci żeńskiej, i zapowiadają, że sprawa zostanie dokładnie zbadana. Takie usuwanie płodów to wieloletnia praktyka. Większość rodzin chce mieć synów, którzy mogą uzupełnić finanse rodziny dzięki posagom przyszłych żon. Córka „kosztuje” – trzeba przygotować dla niej posag. Dodatkowo co roku w Indiach umiera prawie ćwierć miliona dziewczynek przed ukończeniem 5. roku życia. Są źle odżywione, nie leczy się ich, czasem są podtruwane, a nawet zabijane.
wd
Bez broni
Będzie bezpieczniej. W pierwszym tygodniu skupu broni od obywateli Nowozelandczycy pozbyli się już 10 tys. sztuk broni półautomatycznej. Odbywa się to na mocy ustawy zakazującej posiadania broni półautomatycznej, magazynków wielonabojowych i urządzeń, które zwiększają szybkostrzelność broni. Zakaz posiadania tych rodzajów broni jest efektem masakry w marcu br. w 2 meczetach w Christchurch, gdzie Australijczyk Brenton Tarrant zabił 51 osób i uzasadnił to obroną białej rasy.
jk
Bohaterstwo imama
Międzynarodowa Nagroda Wolności Religijnej trafiła w dobre ręce. Amerykański Departament Stanu uhonorował nią 83-letniego muzułmańskiego duchownego, imama Abubakara Abdullahiego. Udzielił on schronienia ponad 260 chrześcijanom w swoim domu i meczecie w czasie skoordynowanego ataku muzułmańskich pasterzy na chrześcijańskich rolników w czerwcu ub.r. w Nigerii. Odmówił napastnikom wydania chrześcijan. Poprosił ich, aby oszczędzili życie tych ludzi, i zaoferował w zamian własne życie. Postawę imama nazwano „świadectwem prawdziwej odwagi i braterskiej miłości”.
jk
Postępowy Tajwan
Państwowe liceum w Banqiao, dzielnicy Tajpej na Tajwanie, ogłosiło, że od nowego roku szkolnego spódniczki będą mogli nosić także chłopcy. To pokłosie wydarzeń z wiosny, gdy niektórzy uczniowie i nauczyciele płci męskiej przez tydzień przychodzili w spódnicach, domagając się przełamania stereotypów płciowych. Według obecnie obowiązujących wytycznych, chłopcy mają nosić spodnie, spódnice są zarezerwowane dla dziewcząt. Tajwański resort edukacji odniósł się do pomysłu liceum pozytywnie.
wd