Reklama

Niedziela w Warszawie

Podpisy ratujące przed ideologią LGBT?

Warszawiacy domagają się konsultacji społecznych ws. Deklaracji LGBT i wstrzymania edukacji seksualnej w szkołach

Niedziela warszawska 33/2019, str. 4

[ TEMATY ]

LGBT

Artur Stelmasiak

Ordo Iuris złożyło do prezydenta stolicy kilka tysięcy podpisów ws. konsultacji społecznych odnośnie Deklaracji LGBT

Ordo Iuris złożyło do prezydenta stolicy kilka tysięcy podpisów ws. konsultacji społecznych odnośnie Deklaracji LGBT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawnicy z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris od wielu miesięcy monitorują sytuację prawną w warszawskim ratuszu. Żądają transparentności polityki prezydenta Rafała Trzaskowskiego ws. podpisanej Deklaracji LGBT+, która została podpisana na początku roku. Istnieją uzasadnione obawy, że od września do stołecznych szkół wejdą zajęcia z edukacji seksualnej wg. standardów WHO. - Dlatego złożyliśmy do warszawskiego Ratusza wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych Deklaracji LGBT+ i edukacji seksualnej w warszawskich szkołach. Wniosek został poparty 4 tyś. podpisów przeciwko jej realizacji, czyli jest ich cztery razy więcej niż przewidują przepisy - mówi dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris. - Liczymy na to, że pan prezydent Rafał Trzaskowski przychyli się do naszego wniosku, bo tego wymagają standardy demokracji i transparentności. Jeżeli tak się nie stanie to pewnie wejdziemy na drogę prawną.

Pytania bez odpowiedzi

Warszawska Deklaracja LGBT+ nigdy nie była przedmiotem dyskusji, ani obrad Rady Warszawy. - Został on przygotowany w zamkniętym gronie organizacji ideologicznych. Dlatego też dokument jest enigmatyczny i rodzi wiele pytań, które jako Ordo Iuris zadajemy wielu warszawskim instytucjom - tłumaczy Tymoteusz Zych podczas konferencji prasowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwsze z nich w trybie dostępu do informacji publicznej zostały wysłane już 7 marca. Dotyczyły one sposobu wdrażania Deklaracji LGBT i udostępnienia dokumentów i kosztów, które są z tym są związane. Pytano też, z jakimi podmiotami i organizacjami ratusz pracuje nad wdrożeniem tych ideologicznych wytycznych. Po 2 miesiącach ratusz odpowiedział, że nie rozpoczęto procesu wdrażania, ani nie zbadano kosztów wdrożenia Deklaracji LGBT. - Pytamy o podstawy od 5 miesięcy i nie dostajemy praktycznie żadnej odpowiedzi. Jak ma wyglądać edukacja seksualna? Jak mają wyglądać klauzule antydyskryminacyjne wśród przedsiębiorców? Czy karta LGBT będzie obowiązywać w ośrodkach Caritas? - mówi mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Podczas konferencji prasowej została przytoczona wypowiedź Rafała Trzaskowskiego z 17 kwietnia, gdy powiedział on, że nad programem pracują miejscy eksperci, by były gotowe do września. 2 maja w jednej z rozgłośni radiowych Justyna Michalak z wydziału prasowego miasta stołecznego Warszawy wskazała, że z ramienia prezydenta Warszawy wdrażaniem Deklaracji LGBT w zakresie edukacji seksualnej w szkołach zajmie się Warszawskie Centrum Innowacji Edukacji Społecznych i Szkoleń. - Od razu zadaliśmy pytanie i skierowaliśmy do tej instytucji wniosek o dostęp do informacji publicznej. Dostaliśmy odpowiedzi, że nie trwały i nie trwają prace nad zajęciami dla uczniów oraz kursu dla nauczycieli z zakresu edukacji seksualnej - wskazuje Kwaśniewski. - Zasadne jest więc pytanie: Dlaczego wydział prasowy Urzędu Warszawy w dniu 2 maja kłamał? Zadajemy też pytanie: Czy program dla warszawskich dzieci przygotowują aktywiści ruchów LGBT?

Walka o dzieci

Instytut Ordo Iuris żąda przeprowadzenia konsultacji społecznych z udziałem organizacji prorodzinnych. Domaga się, by trwały co najmniej 6 miesięcy i obejmowały 12 spotkań informacyjnych. Z racji zebrania wymaganej ilości podpisów, ratusz ma obowiązek zorganizować takie konsultacje. - Ukrywanie przed wyborcami zamiaru dokonania gruntownych zmian w funkcjonowaniu wielu płaszczyzn życia społecznego mieszkańców Warszawy przeczy zasadom transparentności i ładu demokratycznego - mówi mec. Rafał Dorosiński z Instytutu Ordo Iuris.

Podpisy były zbierane przez zatroskanych rodziców i dziadków, którzy po prostu boją się o przyszłość warszawskich dzieci. Część zbiórek zorganizowali parafianie po niedzielnych Mszach św. - Okres wakacji nie jest najlepszy, bo wiele zaangażowanych ludzi wyjechało. Ale cieszę się, że w dwa weekendy udało się zebrać cztery razy więcej podpisów niż potrzeba - mówi Maria Szeląg z parafii bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie. - Ludzie podpisywali się bardzo chętnie, bo po prostu boją się o swoje dzieci. Ja też się boję o swoje wnuki i dlatego będę o nie walczyć.

2019-08-13 12:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: na szlaku do Santiago umieszczono banery promujące LGBT

Pielgrzymi zdążający tzw. portugalskim szlakiem do Santiago de Compostela krytykują, m.in. za pośrednictwem sieci społecznościowych, nową inicjatywę władz hiszpańskiej gminy Mos, w północno-zachodniej Hiszpanii. W sierpniu br. tamtejsi samorządowcy ustawili przy szlaku, którymi zdążają pątnicy, banery promujące mniejszości seksualne.

Jak poinformowała burmistrz gminy Mos Nidia Arévalo, ustawione w ostatnich tygodniach na szlaku pielgrzymkowym banery to „działanie służące promocji równości oraz tolerancji”. Dodała, że akcja prowadzona jest pod hasłem „Różnorodność na Camino”. – Chcemy wyszczególnić na szlaku prawa osób LGBT, a także zwalczać w ten sposób dyskryminację. Będziemy w dalszym ciągu promować wartości ważne dla mniejszości seksualnych w naszym społeczeństwie – stwierdziła hiszpańska burmistrz.
CZYTAJ DALEJ

Można stać blisko rzeczy świętych i nie żyć w posłuszeństwie

[ TEMATY ]

rozważania

Glossa Marginalia

Agata Kowalska

Tekst opisuje pierwszy wielki cios zadany Judzie przez Babilon. Młody Jojakin panuje krótko. Nabuchodonozor bierze Jerozolimę i przeprowadza deportację. Wywożeni zostają król, matka króla, urzędnicy, wojownicy, rzemieślnicy oraz kowale. To nie jest przypadkowy wybór. Imperium zabiera głowę państwa i ręce zdolne do pracy oraz do walki. Zostawia kraj osłabiony, zależny i łatwy do kontroli. Autor podaje liczby, by pokazać skalę ciosu. Szczególne znaczenie ma wywiezienie skarbów świątyni i pałacu. W świecie starożytnym trofea ze świątyni miały świadczyć o wyższości zwycięskiego boga. Pismo odrzuca ten sposób myślenia. Nie mówi o porażce Pana. Mówi o sądzie nad niewiernością ludu. Bóg nie przegrywa z Babilonem. Dopuszcza upokorzenie, by odsłonić prawdę o sercu swego narodu. Zmiana imienia nowego króla podkreśla zależność Judy. Człowiek na tronie nie panuje naprawdę. Znamy też drobny ślad tej historii z tabliczek babilońskich, gdzie pojawia się imię Jojakina i wzmianka o racjach żywności. Pismo i historia spotykają się tu w punkcie bardzo ludzkim. Wygnanie nie jest ideą. Jest losem ludzi żyjących na obcej ziemi. Właśnie tam Bóg zacznie oczyszczać nadzieję swego ludu.
CZYTAJ DALEJ

Ormiański biznesmen wznosi największy na świecie pomnik Jezusa

2026-06-25 13:23

[ TEMATY ]

pomnik

Karol Porwich/Niedziela

Ormiański biznesmen i polityk Gagik Tsarukyan zamierza pozostawić po sobie trwały ślad w historii kraju, budując najwyższy na świecie pomnik Jezusa Chrystusa. Monument o wysokości 101 metrów wznoszony jest na górze Hatis, około 25 kilometrów na wschód od Erywania i ma górować nad stolicą Armenii.

Tsarukyan, jeden z najbogatszych i najbardziej kontrowersyjnych ludzi w Armenii, w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika “The Guardian”, twierdzi, że projekt ma podkreślić chrześcijańskie dziedzictwo kraju. „Chrześcijaństwo stanie się nową marką Armenii” - przekonuje. Pomnik ma przewyższyć zarówno słynną statuę Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, jak i Statuę Wolności w Nowym Jorku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję