Diecezjanie włączyli się w ogólnopolską inicjatywę ewangelizacyjną: „Polska pod Krzyżem”, gromadząc się w sobotę 14 września pod krzyżami na czuwaniach, drogach krzyżowych i Eucharystiach. W sumie do akcji oficjalnie zgłoszono około 30 miejsc w diecezji. Na zaproszenie odpowiedziały parafie i zgromadzenia zakonne. Modlitwy organizowano w kościołach, a także na górach i wzniesieniach, gdzie znajdują się krzyże, zwłaszcza na Matysce, Krawcowym Wierchu, Wzgórzu Trzy Lipki w Bielsku-Białej, Hrobaczej Łące, na Stecówce, Kaplicówce, górze Kiczora w Przyłękowie, czy też w Starej Wsi pod krzyżem jubileuszowym. W modlitwę włączyli się również młodzi ludzie, którzy w tym dniu w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu zainaugurowali z Biskupem Ordynariuszem kolejny rok formacyjny wspólnot dziecięcych i młodzieżowych.
(MJ)
Matyska
Akcja „Polska pod Krzyżem” przywiodła na Matyskę tłumy wiernych z całej niemal diecezji. Na szczyt Golgoty Beskidów dotarli oni rozważając nabożeństwo Drogi Krzyżowej oparte na wizjach niemieckiej mistyczki Katarzyny Emmerich. Treść rozważań przygotował ks. Jerzy Pytraczyk, ojciec duchowny z krakowskiego seminarium. Pod krzyżem Mszę św. sprawował bp Roman Pindel. W kazaniu hierarcha przypomniał o genezie święta Podwyższenia Krzyża. Okolicznościowa Eucharystia sprawowana była w intencji uświęcenia życia kapłańskiego i małżeńskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
(MR)
Hrobacza Łąka
Reklama
Trzy drogi wiodły pod Krzyż Jubileuszowy na Hrobaczej Łące: z Lipnika, Kóz i Międzybrodzia Bialskiego. Wędrowało nimi około tysiąca osób wraz ze swymi duszpasterzami. Mszę św. sprawował i kazanie wygłosił ks. prof. Marek Starowieyski. – Krzyż jest wielkim przypomnieniem o tym, że jest Ktoś, kto umarł za nas, że jest miłość. Ma przypominać biednej, sfrustrowanej młodzieży, która nieraz nie wie, jak rozwijać swoje życie, że jest coś tak pięknego, jak miłość Jezusa Chrystusa – mówił ks. prof. Marek Starowieyski. Homileta przestrzegł jednocześnie przed zgubnymi przypadkami odrzucenia krzyża. Mówiąc o tym, przywołał przykład nazistowskich Niemiec i komunistycznego Związku Radzieckiego. O oprawę liturgicznej uroczystości zatroszczyła się orkiestra strażacka oraz parafia z Międzybrodzia Bialskiego.
(MR)
Kaplicówka
– Krzyż przeszkadza tym, który są wrogami dawania dobra, a dobroć Boża jest dla nich wyrzutem sumienia. Brońcie tego Znaku i nie pozwalajcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym, czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół urzędów i szpitali. Niech on tam pozostanie i przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła najgłębszy wymiar – zaapelował ks. Waldemar Niemiec z bielskiej parafii Chrystusa Króla w Leszczynach na skoczowskiej Kaplicówce, gdzie modlitewne czuwanie trwało od rana aż do Godziny Miłosierdzia. – Roznosiliśmy ulotki zapraszające na modlitwę na Kaplicówce. Uważamy, że bardzo ważną sprawą jest modlitwa pod znakiem Krzyża św., gdzie mogliśmy przebłagać Pana Boga za grzechy nasze i w Ojczyźnie, dziękować za łaski i prosić o błogosławieństwo dla nas i całej Polski. Tutaj modlili się wierni z kilku dekanatów – mówi p. Elżbieta ze Skoczowa, uczestniczka czuwania.
(MJ)
Stara Wieś
Reklama
– Na ołtarzu umieściliśmy relikwie Krzyża Świętego, które są od wieków czczone w tej świątyni, dla której wybrano wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. W ten oto sposób wasi przodkowie chcieli zaznaczyć, że w tym świętym znaku pokładają nadzieję na dziś i na przyszłość – mówił ks. Szymon Tracz podczas Mszy św. celebrowanej pod Krzyżem Jubileuszowym w Starej Wsi.
Eucharystii przewodniczył ks. prałat Stanisław Morawa, dziekan wilamowickiego dekanatu. – Krzyż widzimy również nad Kozami na Hrobaczej Łące. Gdy spojrzymy w kierunku Bielska, zobaczymy kolejny krzyż, na Trzech Lipkach. Te krzyże łączy ta sama odległość, 11,5 km. Nikt się nie umawiał, tak akurat to powstało. Tworzą idealny trójkąt – mówił na wstępie do liturgii, ks. kanonik Grzegorz Then, proboszcz starowiejskiej parafii.
W uroczystościach wzięła udział duża grupa z parafii Przenajświętszej Trójcy z Wilamowic. Pod Jubileuszowym Krzyżem poprowadziła nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dodatkowo miejscowa orkiestra przewodniczyła nieszporom i zadbała o oprawę muzyczną liturgii. Po liturgii mogli wziąć ze sobą miniaturowe kopie starowiejskiego krzyża.
(MR)