Reklama

Niedziela Łódzka

Perła Łodzi wypiękniała

Kościół Zesłania Ducha Świętego został gruntownie odnowiony. 28 października (poniedziałek) to dzień jego ponownego poświęcenia, którego dokona abp Grzegorz Ryś

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dach z potężną kopułą i czterema wieżami, dwie sygnaturki, półkopuła prezbiterium, elewacje tamburu i elewacje naddachowe oraz cztery boczne, witraże – wszystko zostało gruntownie odnowione. I to widać gołym okiem. Poza tym są wzmocnienia, wymienione belki, skute tynki i zszyte specjalnymi prętami mury. Po to, by dalej nie pękały. Zostały też osuszone fundamenty i ściany. To wszystko wydarzyło się na przestrzeni czterech ostatnich lat w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego na łódzkim Placu Wolności. Wielkim nakładem sił, środków, modlitw i przy ogromnej życzliwości mieszkańców, urzędników, ludzi dobrej woli. Dzięki tym pracom jedna z najpiękniejszych świątyń w mieście odzyskała dawny blask. I może cieszyć oczy nie tylko parafian, ale też turystów odwiedzających Łódź.

Ufność i pomoc

– Dziękuję Bogu i ludziom, że te prace się powiodły – mówi ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii i jednocześnie osoba prowadząca i nadzorująca całe przedsięwzięcie. Jednak gdyby nie jego determinacja, własnoręcznie pisane i liczone wnioski, składane projekty, godziny spędzone nad dokumentami i słupkami liczb – nie byłoby nic. Złożona w Bogu ufność i nabożeństwo do św. Józefa sprawiły, że „dzięki życzliwości urzędników, którzy – choć stawiali wymagania – także pomagali i doradzali, mogłem wszystkiemu sprostać” – podkreśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziś dziękuje firmom pracującym przy renowacji, ale też ludziom, którzy włączyli się w pomoc, w tym w zorganizowaną na Facebooku zbiórkę – od kwietnia do października udało się zebrać blisko 50 tys. zł na remont nieobjęty dotacjami. – I za to moja ogromna wdzięczność. Bo to był taki jasny promyk – dodaje.

Restauracja – ratunek

Prace renowacyjne kosztowały ponad 5,4 mln zł. Z tego największy udział miało Miasto Łódź i Kuria Metropolitalna. Środki pochodziły jeszcze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wkładu własnego i z Urzędu Marszałkowskiego. Oprócz wymienionych zwiększono wentylację kopuły, zamontowano system odgromowy, założono prowadzące do dzwonów drzwi na wieże (pasujące do metalowych żaluzji), zadbano także o stopnie kominiarskie.

Zrobiono też wiele innych prac o których opowiada teraz ks. Lisowski. Pokazuje zdjęcia załączone do dokumentacji budowlanej, na których widać skuwane praktycznie wszędzie tynki, ogromne pęknięcia i zniszczenia. Pręty wstawiane w rozszczelnione mury. Mówi o ogromie prac i serca, które zostało włożone w odrestaurowanie kościoła. Restauracji, która była pilnym zaleceniem konserwatorskim.

Stara kronika

Obecnie przygotowywane są projekty posadzki, by jak tylko znajdą się środki ruszyć z pracami wewnątrz świątyni. Potrzebna jest wymiana instalacji elektrycznej, ocieplenie posadzki, remont jedynych w Łodzi romantycznych organów (w tej chwili rozłożone i zabezpieczone czekają na swój czas), wewnętrznych tynków oraz konserwacja polichromii.

Reklama

Przy okazji przygotowywania projektów posadzki odnaleziono brulion, który był – jak się okazało – kroniką parafii: wydarzenie po wydarzeniu było w nim spisywane od roku 1945 do 1985 r.; dawniej kościół należał do ewangelików. Wśród wielu adnotacji znalazły się te świadczące o ilości osób uczestniczących we Mszach św. – były ich tysiące.

Wizytówka miasta

Kościół, który jest jedną z piękniejszych wizytówek miasta, ma 127 lat. Został zbudowany na wzór ewangelickiej katedry w Berlinie. Jego architektem był Otto Gehlik. Kościół był przez ponad pół wieku świątynią ewangelicko-augsburską pw. Świętej Trójcy. W maju 1945 r. został poświęcony jako rzymskokatolicki. I przez długie lata był kościołem garnizonowym Łodzi.

Podsumowaniem i ukoronowaniem obecnego etapu prac będzie zaplanowane na 28 października (poniedziałek, godz. 18) poświęcenie odrestaurowanej świątyni. Dokona tego metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Nr konta parafii 36 1020 3352 0000 1702 0092 3698; www.facebook.com/zdslodz .

2019-10-22 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg wybrał sobie to miejsce

Niedziela lubelska 29/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

poświęcenie

Paweł Wysoki

Liturgii z poświęceniem kościoła przewodniczył abp Stanisław Budzik

Liturgii z poświęceniem kościoła przewodniczył abp Stanisław Budzik

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Kraśniku został uroczyście poświęcony przez abp. Stanisława Budzika

Uroczystość z udziałem licznie zgromadzonych parafian i gości, w tym przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, stała się najważniejszym wydarzeniem w historii parafii na Piaskach. Wspólnota, powołana do życia w 1994 r., z wielkim oddaniem najpierw zbudowała tymczasową kaplicę, a później kościół parafialny. – Bóg bogaty w miłosierdzie sam wybrał to miejsce. Każdego dnia czułem Jego obecność w naszym trudzie i radości wznoszenia świątyni. To dzieło Boga, które przetrwa wieki i pozostanie symbolem wiary i ofiarności dla przyszłych pokoleń. Ta świątynia jest widocznym znakiem obecności Boga Miłosiernego, dla Kraśnika i ziemi lubelskiej – podkreślał budowniczy i proboszcz ks. Wiesław Szewczuk.
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję