Reklama

Aspekty

Młodzież chce pomagać

Ubiegłoroczny sukces akcji Polak z Sercem sprawił, że 11 listopada rusza jej druga edycja. W pomoc włącza się młodzież z naszej diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 45/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

pomoc

KSM

Archiwum Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Pomoc niesiona jest Polakom mieszkającym na Ukrainie i Białorusi

Pomoc niesiona jest Polakom mieszkającym na Ukrainie i Białorusi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza edycja akcji związana była z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Radiem Warszawa postanowiło przyjść z pomocą Polakom mieszkającym na Ukrainie i Białorusi. – Widząc konkretne potrzeby, chcemy przestać koncentrować się na sobie i wyjść naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy. Pragniemy z młodymi Polakami, którzy mieszkają na Wschodzie, tworzyć wspólnotę, budować mosty, łączyć, a nie dzielić – mówił na rozpoczęcie akcji asystent generalny KSM ks. Andrzej Lubowicki.

W ubiegłym roku w akcji na terenie naszej diecezji wzięło udział 50 wolontariuszy i zebrano 435 kg żywności i środków chemicznych. W skali kraju wolontariuszy było 584, a wszystkie zebrane dary ważyły ponad 11 t. Dary przekazane zostały potrzebującym mieszkającym w obwodach grodzieńskim i lwowskim, trafiły też m.in. do Domu Polskiego w Barze, schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez braci albertynów we Lwowie i Ośrodka Duszpasterstwa Archidiecezji Lwowskiej w Brzuchowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie tylko jedzenie

Reklama

Co konkretnie jest zbierane w ramach akcji? Przede wszystkim żywność o terminie przydatności przynajmniej do czerwca 2020 r. Może to być mąka, cukier, makaron, kasza, ryż, olej, kakao, płatki kukurydziane, konserwy mięsne, rybne i warzywne, herbata, dżemy, przyprawy czy słodycze. Ze środków chemicznych i innych zbierane są m.in. proszki do prania, płyny do płukania, środki do mycia naczyń, środki do dezynfekcji łazienek i kuchni, szampony, żele do mycia, mydła, pasty do zębów, pieluchy. Ich data przydatności również powinna być nie krótsza niż czerwiec 2020.

– W ubiegłym roku akcja bardzo się udała, osoby mieszkające na Wschodzie były zadowolone z tej pomocy. Zdecydowaliśmy się więc na drugą edycję i prawdopodobnie będą też kolejne, a sama akcja będzie się coraz lepiej rozwijać. Oprócz żywności i środków chemicznych tym razem zbieramy również artykuły szkolne i papiernicze. Poproszono nas o wsparcie polskich świetlic dla dzieci i młodzieży na Białorusi, które są zupełnie niewyposażone – mówi Sara Dumbia, koordynator akcji w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Potrzebne są: papiery do drukarek, bibuła, bloki, zeszyty, przybory szkolne, takie jak: długopisy, ołówki, kredki, flamastry, kleje, farby, temperówki, nożyczki itp., książki oraz gry planszowe edukacyjne.

Organizatorzy proszą, by przynoszone dary nie wymagały specjalnego przechowywania. Po zakończonej zbiórce produkty zostaną posegregowane i zapakowane wg rodzajów.

Gdzie można przynieść dary?

Akcja prowadzona jest przez koła i oddziały KSM po uprzednim uzyskaniu zgody księży proboszczów i dyrektorów szkół. W naszej diecezji zbiórka będzie przeprowadzana w dwunastu miejscach. Są to:

– parafia św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze, ul. Adama Mickiewicza 14,

– parafia Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze, ul. Bolesława Chrobrego 8,

– parafia św. Urbana I w Zielonej Górze, ul. Braniborska 17,

– Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Zielonej Górze – ul. Zachodnia 63,

Reklama

– CKZiU nr 1 „Budowlanka” w Zielonej Górze – ul. Botaniczna 50,

– Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze, ul. Kingi 1,

– Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Zielonej Górze, ul. Kilińskiego 7,

– CKZiU nr 2 „Elektronik” w Zielonej Górze, ul. Staszica 2,

– parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach, pl. kard. Stefana Wyszyńskiego 4,

– parafia św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku, ul. Polna 2,

– parafia św. Wojciecha w Kargowej, ul. Kościelna 43,

– parafia Miłosierdzia Bożego w Głogowie, ul. Królowej Jadwigi 1.

Reklama

– W każdym z tych miejsc została wyznaczona osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie zbiórki w dniach 11-24 listopada. W szkołach będzie to wyglądać w ten sposób, że każda chętna do pomocy klasa dostanie karton i do niego uczniowie będą wkładać produkty. W parafiach po prostu staną kartony lub kosze i wierni będą mogli tam zanosić swoje dary. Kiedy skończy się czas zbiórki, wszystko będzie przeliczone, bo musimy wiedzieć, ile kilogramów zostało zebranych. Następnie dary będą przewiezione do jednego punktu w diecezji i odebrane przez ogólnopolskiego koordynatora akcji, który jest odpowiedzialny za dostarczenie ich potrzebującym – wyjaśnia Sara. – Zdajemy sobie sprawę, że czas, w którym trwa akcja Polak z Sercem, zbiega się z innymi akcjami pomocowymi. Nasza ma tę zaletę, że nie wymaga wielkich nakładów finansowych. Dary, które zbieramy, są bardzo różnorodne, więc nie trzeba też specjalnie się wysilać, żeby się włączyć. Placówki, w których w zeszłym roku przeprowadziliśmy akcję, są w większości zadowolone z efektów i chcą ją kontynuować.

Sara jako koordynator diecezjalny ma mnóstwo obowiązków. – Moim zadaniem jest wyznaczenie placówek, w których będą organizowane zbiórki. Rozprowadzam informacje, odpowiadam na pytania. Odwiedzam też wszystkie te miejsca, gdzie w naszej diecezji przeprowadzana jest zbiórka. Z jednej strony to praca wymagająca wysiłku, ale jest bardzo przyjemna, daje dużo satysfakcji.

Pierwszy i drugi etap

Tyle w listopadzie. Na tym akcja Polak z Sercem jednak się nie kończy i ta edycja również będzie dwuetapowa. Do czerwca będzie można ją wesprzeć wysyłając SMS o treści „KRESY” pod numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT) albo wpłacając pieniądze na konto Fundacji dla Młodzieży (potrzebne dane znajdują się na stronie ksm.org.pl). W ubiegłym roku z zebranych tą drogą środków udało się sfinansować wakacyjny wyjazd do Polski dla młodzieży z Ukrainy i Białorusi.

Akcję na terenie Polski pilotuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Za granicą włącza się w nią Caritas Grodno i Caritas Lwów. Partnerami są również Caritas Polska, Radio Warszawa oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Patronat honorowy nad działaniami objęli: Maria Koc – wicemarszałek Senatu RP, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Antoni Pacyfik Dydycz – przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, bp Marek Solarczyk – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

2019-11-05 13:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pogadali o synodalności

[ TEMATY ]

KSM

Zielona Góra

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Pogadaj z Czarnym

Uniwersytet Zielonogórski

Koło Akademickie KSM przy UZ

ks. Tomasz Gierasimczyk

ks. Marcin Bobowicz

Gościem spotkania był ks. Tomasz Gierasimczyk z wydziału duszpasterskiego kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Gościem spotkania był ks. Tomasz Gierasimczyk z wydziału duszpasterskiego kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Gościem kolejnego spotkania z cyklu Pogadaj z Czarnym był ks. Tomasz Gierasimczyk.

Tematem spotkania była synodalność – zarówno na poziomie Kościoła powszechnego, jak i diecezji oraz parafii. - Przyjrzymy się też pewnej wizji parafii, którą staramy się promować w naszej diecezji, prowadząc cykl warsztatów dla parafialnych rad duszpasterskich – powiedział ks. Tomasz. Spotkanie odbyło 7 grudnia. Więcej na jego temat znajdziecie w papierowym wydaniu Niedzieli (numer z 17 grudnia 2023).
CZYTAJ DALEJ

"Tam giną ludzie". Mocne zarzuty lekarza ze Szpitala Południowego

2026-06-24 09:02

Kanał Zero

Dr Emil Jędrzejewski

Dr Emil Jędrzejewski

Szokujące relacje lekarza ze Szpitala Południowego w Kanale Zero. – Pacjenci przyjęci na SOR umierali niezaopiekowani, pracownicy oddziału „przypominali sobie” o nich po kilku godzinach i wykonywali im tomografię, żeby coś markować. Tam giną ludzie, bo ktoś się uczy. Każdy przypadek śmierci na SORze powinien być przeanalizowany – tak opowiadał w programie Krzysztofa Stanowskiego dr Emil Jędrzejewski, były ordynator oddziału chirurgii.

Przypomnijmy: Portal Zero.pl w ujawnił dwie afery związane ze Szpitalem Południowym w Warszawie. Chodzi o sprawę lekarza-milionera Dawida Kacprzyka z Koalicji Obywatelskiej oraz saloniku VIP na SOR, w której przyjmowano polityków tej formacji bez kolejki - informują dziennikarze. Jak się okazuje, to jednak nie są najpoważniejsze zarzuty wobec polityka KO i zarządzających szpitalem.
CZYTAJ DALEJ

Płock: Papieskie błogosławieństwo dla wiernych i pielgrzymów w 300-lecie kanonizacji św. Stanisława Kostki

2026-06-25 07:51

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

diecezja płocka

BM Sztajner

Św. Stanisław Kostka

Św. Stanisław Kostka

Papież Leon XIV udzielił błogosławieństwa apostolskiego wiernym diecezji płockiej i pielgrzymującym śladami św. Stanisława Kostki w roku jubileuszu 300-lecia jego kanonizacji - przekazała w środę kuria diecezjalna. Św. Stanisław Kostka, pochodzący z diecezji płockiej, jest jej patronem.

Kuria Diecezjalna Płocka poinformowała w środę o liście otrzymanym z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej z pozdrowieniami, które papież Leon XIV skierował do biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i wiernych tej diecezji z okazji jubileuszu 300-lecia kanonizacji św. Stanisława Kostki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję