Reklama

Niedziela Rzeszowska

Na imieniny Karola

Niedziela rzeszowska 47/2019, str. 7

[ TEMATY ]

koncert

wspomnienie

Irena Markowicz

Za pulpitem dyrygenckim stanął Hubert Kowalski

Za pulpitem dyrygenckim stanął Hubert Kowalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Imieniny w okresie niemal zaduszkowym są świetną okazją do wspominania zwłaszcza Gigantów Ducha, jak często mówi się o Karolu Wojtyle, czyli św. Janie Pawle II, pasterzu całego Kościoła, i Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim, przewodniku Polaków. Te określenia pojawiły się 4 listopada w przekazie Jerzego Zelnika w początkowej części koncertu „Na Imieniny” w Podkarpackiej Filharmonii.

Oprócz cytatów tych dwóch Wielkich była w poniedziałkowy wieczór muzyka, a w tym piosenki i pieśni w wykonaniu symfonicznym instrumentalistów oraz chóru „Jednego Serca Jednego Ducha” i solistów. Za pulpitem dyrygenckim stanął jak zwykle Hubert Kowalski. Było to spotkanie bardziej kameralne niż plenerowy koncert w uroczystość Bożego Ciała w Parku Sybiraków, ale też pełen tamtego ducha i atmosfery, wzmocniony jeszcze filharmoniczną akustyką i nowoczesnymi technologiami nagłośnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Marcin Pospieszalski, kierownik artystyczny tego projektu, argumentował, że koncert przygotowany specjalnie na tę rzeszowską okoliczność, w przededniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, stał się pokłosiem ubiegłorocznej prezentacji płyty „Dekalog”, na której osoba Jana Pawła II jest przewodnikiem po Dziesięciu Przykazaniach. Pojawiła się wtedy taka potrzeba, aby kontynuować te spotkania nie tylko wtedy, kiedy są daty związane z życiem świętego, osobą, działaniem, oraz kiedy jest wspomnienie liturgiczne. Coraz mniej osób pamięta naszego papieża z bezpośrednich kontaktów i z czasów pontyfikatu przeżywanego równocześnie. Koncert rzeszowski, kontynuacja doświadczeń tutejszych, często testowanych również w innych miejscach, był też inicjatywą Pana Marszałka i oto rodzina „Jednego Serca Jednego Ducha” podjęła nowe wyzwanie, w listopadowy wieczór przybliżała to, co wiecemarszałek województwa Ewa Draus określiła mianem spuścizny, która jest naszym dziedzictwem narodowym i należy ją nie tylko pielęgnować, ale też przekazywać innym pokoleniom i propagować wśród krajów świata. Wyraziła też nadzieję, że wartości, którymi żył św. Jan Paweł II, będą integrować wszystkie narody na fundamencie pokoju i ładu społecznego.

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl skierował list do organizatorów i uczestników spotkania, a w nim znalazły się słowa pragnienia, aby celebracja imienin św. Jana Pawła II w duchu jego świętości, a także radości, z jaką pielgrzymował przez życie, umocniła wszystkich, odbiorców i wykonawców.

Jan Budziaszek, prowadzący koncert obok Jerzego Zelnika, już na początku zachęcił zebranych do myślenia o tym, co każdy przyniósł solenizantowi w prezencie. W dalszej części zasugerował, to co jest proste. Przez cały pontyfikat papież każdemu wręczał różaniec, i chodziło o to, aby używać to narzędzie walki, a nie wieszać gdzieś w samochodzie. Podobnie Maryja. W każdym objawieniu podpowiadała w sytuacjach i okolicznościach modlitwę różańcową.

Bp Edward Białogłowski przed udzieleniem zgromadzonym błogosławieństwa dziękował wszystkim, którzy zmobilizowali się do przywołania bardzo ważnych tekstów solenizanta oraz za duchowe przygotowanie do beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w przyszłym roku.

Po papieskich imieninach śpiewająca rzeszowska rodzina „Jednego Serca Jednego Ducha” zarezerwowała kolejne terminy na wykonanie utworów patriotycznych w scenerii rynku, a poźniej w innym miejscu i w okresie świątecznym, bożonarodzeniowym, kolęd. A przyszłoroczny koncert w plenerze Parku Sybiraków, jak wynika z kalendarza, wypadnie cztery dni po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

2019-11-19 12:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: koncert „Dom na Skale” dedykowany Karolowi Wojtyle

[ TEMATY ]

koncert

Margita Kotas

Z obchodzonym w Polsce Dniem Papieskim zbiegnie się w Rzymie niedzielny koncert „Dom na skale” z udziałem krakowskiej piosenkarki Agnieszki Chrzanowskiej i włoskiego wirtuoza akordeonu Marco Lo Russo oraz innych znakomitych krakowskich muzyków. Dedykowany jest on Karolowi Wojtyle – poecie. Promuje we Włoszech Małopolskę, a szczególnie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Miejscem koncertu 12 października będzie Bazylika Santa Maria in Aracoeli na Wzgórzu Kapitolińskim w Rzymie. Wejście na koncert jest bezpłatne.

Celem koncertu na Kapitolu jest przybliżenie włoskiej publiczności Małopolski jako miejsca, gdzie kształtowała się osobowość oraz wrażliwość artystyczna Karola Wojtyły - gdzie ukształtował się jako człowiek, poeta, kapłan i późniejszy papież. Wykonane zostaną piosenki z tekstami poetów działających w Małopolsce (w tym także poezji Karola Wojtyły) oraz utworów instrumentalnych. Włoski aktor teatralny i filmowy Renato Raimo odczyta fragmenty prozy nestora włoskiego dziennikarstwa, pisarza i watykanisty Franco Bucarellego, poświęcone Karolowi Wojtyle. W trakcie koncertu wyświetlane będą tłumaczenia utworów śpiewanych po polsku, grecku i angielsku. Pojawią się także artystyczne zdjęcia młodego fotografa Marcina Brzózki, wykonane w różnych zakątkach Małopolski.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Papież do polskiej młodzieży: roztropnie rozeznawajcie powołanie

2026-06-24 11:00

[ TEMATY ]

Papież do Polaków

Vatican Media

Leon XIV pozdrowił Polaków przybyłych na audiencję generalną na Placu św. Piotra. Zwracając się do polskiej młodzieży mówił o odkrywaniu Boga w pięknie stworzenia oraz zapewnił o modlitwie o mądre wybory szkół i studiów - informuje Vatican News.

Ojciec Święty w słowie skierowanym do Polaków podczas środowej audiencji generalnej mówił o czasie wakacji i czasie wyborów życiowych, przed jakimi stoi młodzież.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję