Mając na uwadze ograniczenie tego typu zjawisk, a co za tym idziezapewnienie Państwu bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania poniżej prezentujemymetody jakimi posługują się sprawcy przy dokonywaniu tego typu przestępstw:
-oszuści podają się za akwizytorów, kupców oferujących do sprzedaży różnegorodzaju produkty po atrakcyjnie niskich cenach (np. sprzęt AGD, RTV, kosmetyki,odzież).
-metoda „pod legendą” - dotyczy sytuacji w której sprawca podaje się zaprzedstawiciela określonego zawodu (pracownik zakładu energetycznego,wodociągów, gazowni, spółdzielni, MOPS-u) aby zdobyć Państwa zaufanie.
Sposobem jego działania jest poinformowanie Państwa o celu wizyty, po czymwykorzystując nieuwagę dokonuje kradzieży mienia, najczęściej pieniędzy.Ponadto oszuści "podszywając się" za pracowników opieki społecznej, urzęduskarbowego czy ZUS-u mogą twierdzić, że ich wizyta spowodowana jest wypłatadodatkowego świadczenia pieniężnego lub materialnego, przyznaniem większejemerytury lub renty czy zwrotem podatku dochodowego , a w celu uzyskania tychpieniędzy lub świadczeń konieczne jest wniesienie opłaty manipulacyjnej lubprzekazanie pieniędzy na zakup znaczków skarbowych. Takie działanie sprawcy mana celu wskazanie miejsca przechowywanych pieniędzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
-metoda „na pracownika”- dotyczy osoby, która twierdzi, iż przyszła coś naprawić,posiadając przy tym określone narzędzia, dokumenty. Może także zażądać zaliczki nawykonanie danej usługi. Często sprawcy również powołują się , że są pracownikami socjalnymi bądż pielęgniarka środowiskowa oferując swoją pomoc.
-metoda na „wnuczka - sprawca podaje sie za członka najbliższej rodziny (krewnego) znajdującego się w trudnej sytuacji materialnej lub też chcącego nabyć korzystnie określoną rzecz.
Komenda Miejska Policji również ostrzega przed nowymi sposobami jakimi posługują się sprawcy przestępstw, którzy nie pozostają bierni i ciągle mody?kują swoje metody, dalej wykorzystując zaufanie osób starszych lub chorych.
- metoda na VAT- sprawcy wykorzystując otwartość, jak i trudną sytuację pacjentów hospicjów; dopuszczają się kradzieży ich tożsamości, by móc później wyłudzić od Państwa zwrot podatku VAT. Przestępcy za kilkaset złotych kupują tożsamość osób chorych i zakładają na ich nazwisko ?kcyjne ?rmy. Najczęściej są to osoby w hospicjach lub osoby bezdomne, z nałogami, lub po prostu W trudnej sytuacji życiowej.
W przypadku wątpliwości co do zamiarów i wiarygodności osoby, która pojawi się u Państwa proszę kontaktować się bezpośrednio z daną instytucją na telefon alarmowy Pogotowia Policji „997” lub Centrum Powiadamiania Ratowniczego ,,l12”.
Należy zauważyć, iż o terminach planowanych przeglądów, napraw administratorzy spółdzielni wcześniej informują mieszkańców indywidualnie lub poprzez umieszczenie informacji na tablicy ogłoszeń klatek schodowych. Prosimy pamiętać aby być rozważnym i nie wpuszczać osób obcych do mieszkań ponieważ można się stać ofiarą przestępstwa. Nie zawsze osoba stojąca za Waszymi drzwiami jest tym za kogo się podaje.