Reklama

Niedziela Małopolska

W obronie rodziny

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski został laureatem nagrody im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego – Ojca Rodziny.

Niedziela małopolska 5/2020, str. I

[ TEMATY ]

nagroda

abp Marek Jędraszewski

Anna Bandura

Abp Marek Jędraszewski przyjmuje wyróżnienie z rąk redaktora naczelnego „Źródła” dr. inż. Adama Kisiela

Abp Marek Jędraszewski przyjmuje wyróżnienie z rąk redaktora naczelnego „Źródła” dr. inż. Adama Kisiela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz 24. wręczono nagrodę im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego, którą w 1997 r. ustanowiła Fundacja „Źródło”. Kapituła wręczyła wyróżnienie abp. Jędraszewskiemu na konferencji prasowej 24 stycznia w Sali Senackiej Politechniki Krakowskiej.

Nagroda przyznawana jest osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się w działalności na rzecz umacniania rodzin w Polsce. – Te szczególne zasługi metropolity krakowskiego, to te w posłudze myślenia wypełnianej jako naukowca, biskupa, pasterza polskich rodzin. Wyrażają się w odnajdywaniu dróg, które powinny prowadzić rodziny ku zbawieniu. Odnajdywaniu drogowskazów. Ksiądz arcybiskup te drogowskazy nie tylko odnajduje, ale w pełnej prawdzie i niekiedy wbrew poprawności politycznej pokazuje otwarcie wszystkim rodzinom – powiedział w rozmowie z Niedzielą prof. Janusz Kawecki. I zaznaczył: – To wszystko słyszeliśmy w przekazach od naszych czytelników, które docierały do tygodnika, a przez to do Kapituły. W tym roku Kapituła jednomyślnie zaproponowała metropolitę krakowskiego na laureata nagrody, a ksiądz arcybiskup zgodził się to wyróżnienie przyjąć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W swoim przemówieniu abp Jędraszewski podziękował członkom Kapituły, a także tym, którzy odważnie przybliżają biblijną prawdę o człowieku: – (…) Stąd moja wielka wdzięczność dla Państwa, którzy zechcieli mnie tym wyróżnieniem obdarować, ale jeszcze większa wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy mają odwagę świadczyć o wielkości człowieka we współczesnym świecie, o jego powołaniu do pełni życia, do świętości, o jego powołaniu także, by wszędzie tam, gdzie jest, realizował w sobie Boży zamysł. I żeby wszędzie tam, gdzie kroczy, przyjmował Chrystusa jako klucz do zrozumienia siebie, jako moc do dążenia do swej pełni.

Arcybiskup Jędraszewski zadedykował otrzymaną nagrodę wszystkim tym, którzy mają odwagę bronić prawdy o człowieku, nawet jeżeli dla tej prawdy cierpią. Podsumował swoje wystąpienie słowami: – Doskonale wiemy i tego też nas Pan Jezus uczy: zwycięstwo, jeśli przychodzi, to przychodzi przez cierpienie i krzyż, bo krzyż Chrystusa jest krzyżem zwycięstwa.

Drogi, które odnajdujemy, powinny prowadzić rodziny ku zbawieniu.

Podziel się cytatem

Po wręczeniu nagrody goście wraz z metropolitą krakowskim udali się do bazyliki św. Floriana, gdzie ksiądz arcybiskup odprawił Mszę św. dziękczynną.

Jerzy Ciesielski, student, absolwent, a później profesor Politechniki Krakowskiej, żył w latach 1929-70. Posługiwał w krakowskim duszpasterstwie akademickim, gdzie zaprzyjaźnił się z Karolem Wojtyłą. Zginął w katastrofie statku na Nilu, próbując uratować dwoje swoich dzieci.

17 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret uznający heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Ludźmierzu: Europa i świat patrzą na chrześcijańskie świadectwo Polski

[ TEMATY ]

Europa

abp Marek Jędraszewski

Ludźmierz

chrześcijańskie świadectwo

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu 15.08.2025 r.

Odpust w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu 15.08.2025 r.

- Europa i świat patrzy na chrześcijańskie świadectwo Polski. Dobrze, że przychodzimy do Uśmiechniętej Pani w Ludźmierzu i pod jej płaszczem szukamy schronienia, orędownictwa i miłośnicy matczynej - mówił abp Marek Jędraszewski na sumie odpustowej 15 sierpnia w sanktuarium w Ludźmierzu. Święto Wniebowzięcia NMP obchodzono tam pod hasłem „Z Maryją - o wierności”, do Królowej Podhala w dzień i w nocy przybyło kilka tysięcy wiernych.

Uroczysta suma odpustowa była sprawowana przy ołtarzu polowym w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym. Abp Marek Jędraszewski podziękował pielgrzymom, że nieustannie przychodzą do Uśmiechniętej Pani do Ludźmierza, by schować się pod jej płaszczem. - To u niej szukamy bezpieczeństwa i miłości matczynej. Jest dla nas Królową, bo jako pierwsza została wniebowzięta do nieba. Wiemy, że możemy do niej przychodzić i szukać pokrzepienia, Ona nas zawsze wysłucha, tak jest i dzisiaj w czasie uroczystości Wniebowzięcia NMP - mówił abp Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

W Watykanie rozpoczyna się nadzwyczajny konsystorz

2026-06-26 07:08

[ TEMATY ]

konsystorz

flickr.com/episkopatnews

Sytuacja na świecie i wyzwania dla Kościoła, poszukiwanie dróg dialogu w obliczu wojen- to niektóre tematy rozpoczynającego się w piątek w Watykanie nadzwyczajnego konsystorza, czyli zgromadzenia kardynałów, zwołanego przez papieża Leona XIV. Ważne zadanie otrzymał metropolita krakowski kardynał Grzegorz Ryś.

Pierwsze takie zgromadzenie odbyło się w styczniu tego roku, a jednym z jego zasadniczych tematów była przyszłość Kościoła i stojące przed nim wyzwania oraz ewangelizacja.
CZYTAJ DALEJ

Wielka radość

2026-06-27 06:26

Paweł Wysoki

W parafii św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej już po raz 5. odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Łączy nas miłość i rodzina”.

Rodzinna niedziela, z Mszą św., parkiem rozrywki dla najmłodszych, strefami kulinarną i wystawienniczą, ale też sceną wypełnioną artystami, rokrocznie wyczekiwana jest przez mieszkańców parafii i gminy z taką samą niecierpliwością. W jej przygotowanie włącza się nie tylko parafia, ale też Urząd Gminy z podległymi instytucjami, Ośrodek Pomocy Rodzinie, lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy. – To nasze wspólne dzieło – mówią zgodnie proboszcz ks. Edward Kuś i sekretarz gminy Magdalena Niewiarowska. – We współczesnych czasach, naznaczonych kryzysem rodziny, taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Jesteśmy tu razem jako poszczególne rodziny, ale też jako jedna rodzina parafialna i gminna – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję