Reklama

Niedziela Wrocławska

Rak nie może czekać

Jasne, przestronne korytarze i ściana drzew pobliskiego parku odbijająca się w oknach sali do chemioterapii. Najcięższe choroby leczone są w nowym Ośrodku Diagnostyki, Profilaktyki i Terapii Nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Leczeniem nowotworów zajmowano się przy Kamieńskiego od dawna, pierwszy Ośrodek powstał w 2001 r. Początkowo specjalizował się w diagnostyce i leczeniu nowotworów piersi, w 2004 r. utworzono Oddział Chemioterapii i Chirurgii Onkologicznej, a później poradnię onkologiczną. Z biegiem czasu, gdy liczba zachorowań na nowotwory drastycznie wzrastała, wiadomo było, że oddziały nie będą w stanie przyjść z pomocą wszystkim chorym. Budowa nowego budynku była konieczna.

– W 2018 r. ruszył projekt „Kompleksowa opieka onkologiczna Twoją szansą na zdrowie – budowa Ośrodka Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu poprzez rozbudowę głównego zespołu budynków Szpitala”. I tak, za ponad 35 mln zł powstał pawilon wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny. Inwestycja podniosła standardy leczenia, zwiększyła możliwości diagnostyczne i pozwoliła na podjęcie terapii leczenia nowotworów na najwyższym poziomie – mówi Anna Wojtysiak, kierownik nowego ośrodka. – Zależało nam na tym, aby połączyć nowoczesne rozwiązania, stosowane na świecie, z wygodą i komfortem potrzebnym pacjentom. Przychodzą do nas chorzy, którzy walczą o życie. Choroby nowotworowe leczy się długo, ważne jest, aby stworzyć warunki z najwyższym standardem leczenia. I to nam się udało – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ośrodek zapewnia profilaktykę, diagnostykę i terapię nowotworów. Zatrudnia specjalistów medycyny wewnętrznej, radiologii, radioterapii, genetyki medycznej, patologii, rehabilitacji i psychologii onkologicznej. – Obecność psychologa w ośrodku jest bardzo ważna – tłumaczy pani Anna. – Diagnoza o nowotworze często wymaga terapii całej rodziny, a specjalista wie, jakiej pomocy potrzebują nasi pacjenci.

Ośrodek Diagnostyki, Profilaktyki i Terapii Nowotworów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, kierowany przez prof. Wojciecha Witkiewicza, mieści się przy ul. Kamieńskiego 73 a we Wrocławiu.

Podziel się cytatem

Oficjalnego otwarcia nie było, ale ośrodek działa pełną parą. Nowy pawilon jest tak zorganizowany, aby pacjenci diagnozowani i leczeni nie przebywali razem. – Terapie onkologiczne są długie, chemioterapia wywołuje wiele niepożądanych objawów, nasi pacjenci potrzebują ciszy i spokoju, dlatego w sali do chemioterapii dziennej zapewniliśmy wygodne, żółte fotele, możliwość oglądania telewizji, czytania książek, a nawet relaksu – opowiada pani Anna, gdy odwiedzamy kolejne sale. Profilaktyka i diagnostyka są tak ważnymi ogniwami w terapii, że ośrodek postawił na nowoczesny sprzęt. Pracownie endoskopii, mammografii, USG, tomografii i rezonansu działają pełną parą. – Można u nas wykonać biopsje mammotomiczne i węzła wartowniczego, obejmujemy opieką kobiety z genem raka piersi BRCA, wykonujemy też testy genetyczne, które pozwalają ustalić, czy pacjent, który się urodził ma podwyższone ryzyko zachorowania na raka z powodu odziedziczonej mutacji genu. Na Oddziale Chirurgii Onkologicznej operujemy nowotwory przewodu pokarmowego, skóry, tarczycy, a na Oddziale Ginekologii Onkologicznej leczymy pacjentki z nowotworami żeńskich narządów płciowych. W ciągu roku przyjmujemy ponad tysiąc osób. Ośrodek jest nowy, ale już teraz widzimy, że potrzeby są tak duże, że pawilon mógłby być większy – mówi pani kierownik.

2020-03-10 10:35

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Biskup polowy odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego

Z okazji przypadającego 11 lutego XXXII Światowego Dnia Chorego biskup polowy Wiesław Lechowicz odwiedził pacjentów i lekarzy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św., podczas której udzielił sakramentu namaszczenia chorych, a także spotkał się z pacjentami, kadrą i kapelanami szpitala. Światowy Dzień Chorego był także okazją do wręczenia odznaczeń lekarzom i pracownikom instytutu.

Podczas Mszy św. sprawowanej w kaplicy szpitala WIM pw. św. Rafała Kalinowskiego biskup polowy wraz z kapelanami WIM modlił się w intencji chorych oraz tych, którzy niosą im pomoc. Zebranych powitał ks. ppłk Robert Dębiński, koordynujący posługę duszpasterską w WIM.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję