Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 21/2020, str. 11

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jasna Góra ma nowego przeora

W duchu wiary, wiedząc, że to jest też odpowiedź na wolę Bożą, zgodziłem się przyjąć ten wybór. Mam świadomość, jak złożone zadanie mnie czeka – powiedział o. Samuel Pacholski, nowy przeor Jasnej Góry na konferencji prasowej w dniu wyboru, 9 maja br. – Bo Jasna Góra to z jednej strony klasztor, gdzie mieszka i pracuje blisko 100 zakonników, a z drugiej – największe sanktuarium w Polsce, a więc liczni pielgrzymi, goście krajowi i zagraniczni, episkopaty różnych krajów. A zatem ogrom prac do wykonania. Ale liczę na to, że w takim gronie współpracowników jakoś temu podołam – podkreślił.

Ojciec Samuel Pacholski ma 48 lat. Paulinem jest od 27 lat, kapłanem – od lat 21. Studiował w Krakowie, Jerozolimie i Warszawie, gdzie uzyskał specjalizację z teologii pastoralnej. Od 6 lat był członkiem komisji duszpasterskiej zakonu, a ostatnio pełnił funkcję dyrektora wydawnictwa Paulinianum. Jest 131. przeorem Jasnej Góry. Jak zauważył, posługę przychodzi mu rozpocząć w szczególnie trudnym czasie – epidemii COVID-19. W dniu wyboru podczas wieczornego Apelu Jasnogórskiego o. Samuel zawierzył swoją posługę Maryi Jasnogórskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biegiem i na rowerach

Pod hasłem „Nie lękajcie się” przybyła na Jasną Górę 6. Biegowa Pielgrzymka z Knurowa na Śląsku. Jej uczestnicy – sześciu biegaczy i czworo rowerzystów – dotarli do celu 17 maja, by uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Reklama

W czasie drogi modlili się także w intencji ustania epidemii COVID-19. Pielgrzymka nie mogła liczyć więcej osób z powodu zagrożenia epidemiologicznego. Pielgrzymi musieli też zachowywać od siebie odpowiednie odstępy. Cały czas mieli na twarzach maseczki. Rowerzyści trasę liczącą 85 km pokonali w całości, a biegacze przemierzyli dystans w sztafecie – każdy przebiegł ok. 20 km. Jednym z uczestników pielgrzymki był franciszkański diakon z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach.

Pielgrzymka zakończyła się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył o. Kazimierz Maniecki, paulin.

Pielgrzymowanie w czasie pandemii

Na Jasnej Górze 14 maja br. odbyło się spotkanie kierowników pieszych pielgrzymek w sprawie tegorocznego sezonu pielgrzymkowego. W związku z sytuacją epidemiczną księża wraz z bp. Krzysztofem Zadarką, przewodniczącym Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, rozmawiali o możliwościach organizowania tegorocznych pielgrzymek pieszych, ale także innych, zarówno na Jasną Górę, jak i do innych polskich miejsc pielgrzymkowych.

Na spotkanie przyjechało ok. 50 dyrektorów i kierowników diecezjalnych pielgrzymek na Jasną Górę. Księża spotkali się z krajowym koordynatorem pielgrzymek, paulinami i przedstawicielami różnych służb. Jak poinformował bp Zadarko, prowadzone były już wstępne wideokonsultacje z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także rozmowy z ojcami paulinami. – Dzisiaj można powiedzieć, że pielgrzymki są możliwe do zorganizowania, jednak w bardzo okrojonym, wręcz symbolicznym zakresie. Chcemy podtrzymać ten symbol pielgrzymowania i nadać mu charakter jak najbardziej bezpieczny – zaznaczył ksiądz biskup. – Ważny będzie w szczególności rys pokutny.

Ostateczne decyzje będą zapadały w najbliższych tygodniach i będą zależały od aktualnej sytuacji epidemicznej.

2020-05-20 11:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służba w przekazie prawdy i dźwiganie człowieka

Do służby człowiekowi w przekazie prawdy zachęcał dziennikarzy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski, który w Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu i Niedzielę Słowa Bożego przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Pozdrawiając uczestników liturgii, zauważył, że przeżywany w Kościele okres zwykły „nie oznacza przeciętności”. – Poprzez tajemnicę źródła, którym jest Eucharystia, jest dla nas zawsze darem wejścia Boga w nasze ludzkie życie po to, żebyśmy zrealizowali plan Jego współpracy i zbawienia – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

„W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?”. Kardynał Ryś z medytacją na konsystorzu w Watykanie

2026-06-23 06:58

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Rozważanie wprowadzające do tego tematu podczas planowanego w piątek 26 i sobotę 27 czerwca nadzwyczajnego konsystorza Kolegium Kardynalskiego wygłosi metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

26 czerwca o godz. 7.30 papież będzie przewodniczył Mszy świętej w Bazylice św. Piotra; a o godz. 9.30 w Auli Pawła VI rozpocznie obrady przemówieniem wprowadzającym, po powitaniu wygłoszonym przez kard. Giovanniego Battistę Re, dziekana Kolegium Kardynalskiego. Pierwsza sesja, poświęcona tematowi „W jakim świecie mamy głosić Ewangelię?” przewiduje medytację biblijną kard. Grzegorza Rysia oraz prace w grupach. Po południu druga sesja będzie poświęcona tematowi „Kultura władzy a cywilizacja miłości”, do której wprowadzi kard. Víctor Manuel Fernández, opierając się na rozdziale V encykliki „Magnifica humanitas”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję