Reklama

Niedziela Sandomierska

Budować fundamenty

Ważnym miejscem na mapie diecezji, gdzie kultywowana jest pamięć o św. Janie Pawle II, jest Szkoła Podstawowa w Pysznicy.

Niedziela sandomierska 21/2020, str. III

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Szkoła Posdstawowa w Pysznicy

Archiwum szkoły

Pomnik św. Jana Pawła przed szkolnym budynkiem

Pomnik św. Jana Pawła przed szkolnym budynkiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Imię wielkiego rodaka Publicznej Szkole Podstawowej w Pysznicy nadano Uchwałą Rady Gminy w Pysznicy 25 lutego 1999 r. Inicjatorką przedsięwzięcia była ówczesna dyrektor szkoły Ludwika Błażejowicz. Tablicę upamiętniającą nadanie szkole imienia poświęcił Ojciec Święty podczas wizyty apostolskiej w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r., którą 19 czerwca odsłonił ówczesny ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Wacław Świerzawski.

Szkoła, wzbogacając ciągły proces wychowania o wartości płynące z depozytu wiary, przyjęła misję: „Budować fundamenty pod ich przyszłe życie”. Przesłanie zaczerpnięto z homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II 14 czerwca 1999 r. w Łowiczu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Społeczność szkolna, należąc do Ogólnopolskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, uczestniczy w Ogólnopolskich Pielgrzymkach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Dołączyła również do grupy współinicjatorów utworzenia Sandomierskiej Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II, aktywnie uczestnicząc w realizacji corocznego programu tejże grupy. Od 2001 r. jest inicjatorem integracji szkół, noszących imię świętego w diecezji sandomierskiej, przez organizację corocznego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży, który od 2008 r. ma zasięg międzywojewódzki.

Reklama

W szkole organizowanie są konkursy związane z kultywowaniem tradycji ludowej i twórczości regionalnej towarzyszącej obchodom świąt kościelnych oraz nawiązujące do pracy i osoby patrona, do rocznic i wydarzeń wielkiego pontyfikatu. W związku z tym opracowano i wydano 24 antologie prac plastycznych i literackich dzieci oraz młodzieży.

W kalendarz imprez szkolnych na stałe wpisały się uroczystości związane z rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, z rocznicą jego kanonizacji oraz statutowe Święto Szkoły przypadające na dzień 16 października.

1 września 2010 r. w hołdzie wielkiemu rodakowi oraz dla upamiętnienia otwarcia nowego obiektu szkolnego i nadania Gimnazjum Publicznemu w Pysznicy imienia Jana Pawła II poświęcono pomnik świętego i sztandar. 18 maja 2011 r. otwarto salę Jana Pawła II. Pierwszą część ekspozycji stanowią plansze wypełnione treściami związanymi z dziełem życia i nauczaniem wielkiego Polaka. W drugiej części rozmieszczono informacje i fotografie świadczące o „wzrastaniu” z patronem od 1999 r. Ekspozycję zamykają „ślady obecności” – osobiste pamiątki nauczycieli, uczniów, osób związanych ze szkołą, którzy „poczuli dotyk” Jana Pawła II, ten dosłowny – przez osobisty kontakt i ten wyrażony przez różnorodne inicjatywy i działania.

W czerwcu 2019 r. szkoła świętowała 20-lecie nadania imienia Jana Pawła II. Z tej okazji podczas uroczystego koncertu absolwenci, dzieląc się swoimi przemyśleniami i twórczymi refleksjami, raz jeszcze sięgnęli do osobistych wspomnień i poetyckich wypowiedzi z lat szkolnych.

W związku z ustanowieniem przez Sejm roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II oraz obchodami stulecia urodzin patrona szkoły na maj br. zaplanowany został uroczysty koncert dla społeczności lokalnej, który – z wiadomych względów – nie odbył się. W ciągu roku szkolnego rozpoczęto realizację różnorodnych inicjatywy klasowych, konkursów szkolnych oraz przygotowania do udziału w konkursach ogłoszonych przez Ogólnopolską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II. Zwieńczeniem obchodów Roku Świętego Jana Pawła II będzie organizacja Jubileuszowego XX Międzywojewódzkiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży pod hasłem: „Przyszłość jest w waszych sercach i rękach” – zgodnie z przesłaniem Jana Pawła II, które skierował do młodzieży podczas Światowych Dni Młodzieży w Toronto.

2020-05-20 11:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przy stole ze Świętym

Niedziela sandomierska 23/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wspomnienia

Archiwum Kurii

Jan Paweł II w Sandomierzu

Jan Paweł II w Sandomierzu
Co działo się od chwili, gdy Jan Paweł II zakończył odprawianie Mszy św. na sandomierskiej Skarpie. Niewielu wie, co nastapilo potem. A kolejnym punktem programu był, oczywiście, obiad. Wraz z kardynałami i arcybiskupami sprawującymi Eucharystię udał się Ojciec Święty do pałacu biskupiego na krótki wypoczynek oraz wspomniany obiad. Dotarliśmy do osób, które gotowały wówczas dla Papieża.
CZYTAJ DALEJ

W. Brytania: Starmer zapowiedział rezygnację ze stanowiska premiera

2026-06-22 10:56

[ TEMATY ]

Keir Starmer

PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek na Downing Street, że zrezygnuje ze stanowiska. Ogłosił, że pozostanie liderem Partii Pracy i szefem rządu do czasu wyłonienia jego następcy.

- Moje ugrupowanie (Partia Pracy - PAP) pyta teraz, czy jestem najlepszą osobą, by poprowadzić nas do następnych wyborów. Usłyszałem odpowiedź mojej partii i akceptuję ją z godnością - powiedział Starmer. Zapewnił, że wszystkie jego decyzje były podyktowane przede wszystkim dobrem kraju. - To dlatego zrezygnuję z bycia liderem Partii Pracy. Rozmawiałem dziś rano z Jego Królewską Mością (Karolem III), by poinformować go o tej decyzji – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w archidiecezji krakowskiej. Kogo powołał na stanowiska kard. Grzegorz Ryś?

2026-06-23 09:02

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

Kard. Grzegorz Ryś wręczył dekrety

- Chciałbym, żebyśmy wszyscy w tej sali teraz mieli oczy Izajasza. Żebyśmy widzieli Tego, którego tak po ludzku nie widać, który jest Najwyższy, który jest Święty – powiedział kard. Grzegorz Ryś podczas wręczania nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Spotkanie rozpoczęto od odczytania fragmentu Księgi Proroka Izajasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję