Reklama

Niedziela Przemyska

Pomóc dziecku

Caritas Archidiecezji Przemyskiej prowadzi pięć świetlic socjoterapeutycznych dla dzieci i młodzieży. Dziś poznajemy świetlicę w Grodzisku Dolnym k. Leżajska.

Niedziela przemyska 25/2020, str. VI

[ TEMATY ]

dzieci

wspólnota

Archiwum Caritas

Dzieci uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty

Dzieci uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówki te funkcjonują w Łańcucie, Przemyślu, Sanoku, Ustrzykach Dolnych i Grodzisku Dolnym. Mimo trudnych warunków epidemicznych, dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników świetlic podopieczni nie zostali pozbawieni wsparcia i opieki w tym niełatwym czasie. Prowadzone były wirtualne zajęcia. Dzieci i młodzież aktywnie włączyły się w akcję „Wdzięczni Medykom”. Pod koniec maja wznowiliśmy zajęcia w naszych świetlicach.

Świetlica w Grodzisku Dolnym

Świetlica socjoterapeutyczna w Grodzisku Dolnym k. Leżajska działa od 1 marca 2017 roku. Pomoc kierowana jest do dzieci i młodzieży (od 10 do 18 lat) pochodzących z rodzin wielodzietnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, mających problemy w nauce czy zachowaniem w szkole, wychowujących się w niekorzystnych warunkach materialnych. Ze świadczonej w ośrodku pomocy korzysta 50 podopiecznych. W roku szkolnym świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do 19.00.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważna nauka

Z racji na prowadzoną działalność wychowawczą i edukacyjną, w placówce zatrudnienie znaleźli m.in.: pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, nauczyciele przedmiotowi, lektor języka angielskiego, nauczyciel informatyki, robotyki, a także nauczyciel zajęć techniczno-naukowych. Priorytetem zatrudnionych w świetlicy pracowników jest codzienna pomoc w odrobieniu z podopiecznymi zadań domowych oraz wsparcie w przygotowaniu się do bieżących i kolejnych lekcji szkolnych. Po tych zajęciach podopieczni zasiadają do wspólnego obiadu. Następnie korzystają z zajęć dodatkowych np. z języka angielskiego, informatyki oraz techniczno-naukowych. W godzinach popołudniowych prowadzone są także zajęcia z psychologiem oraz terapeutami. Każdy z pracowników nastawiony jest na pracę z dzieckiem, na niesienie pomocy w każdej trudnej sytuacji zarówno szkolnej, jak i osobistej. Specjaliści pracujący w placówce oprócz pomocy edukacyjnej prowadzą także zajęcia profilaktyczne i socjoterapeutyczne. Ich celem jest m.in.: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zagrożeniom wynikającym z sytuacji stresowych, podnoszenie świadomości na temat negatywnych skutków zachowań ryzykownych, uzależnień, konfliktów, zachowań aspołecznych i naruszających normy prawne. Pracownicy prowadzą szereg zajęć mających na celu podnoszenie samooceny wychowanków, wzajemnego zrozumienia i akceptacji siebie oraz otoczenia. Ważnym obszarem pracy wychowawców jest także uczenie młodych kultury osobistej, zasad dobrego wychowania, okazywania szacunku innym, dojrzałych relacji z innymi, odpowiednich postaw obywatelskich i moralnych, form aktywnego spędzania wolnego czasu oraz promocja idei wolontariatu.

Rozwijają pasje

Przez cały rok prowadzone są także zajęcia pobudzające ciekawość świata i rozwijające zainteresowania i pasje (czytelnictwo, projekcje filmowe, akademie teatralne, gry i zabawy planszowe, doświadczenia chemiczne), zajęcia uczące zdrowego stylu życia i promujące aktywność fizyczną (turnieje sportowe, zabawy taneczne). Nie brakuje również wspólnych spacerów i wycieczek plenerowych. W każdy piątek podopieczni uczestniczą także w spotkaniach parafialnej grupy Światło-Życie, gdzie pogłębiają swoją duchowość, poznają przesłanie Pisma Świętego, nauczanie Kościoła oraz uczą się bycia odpowiedzialnym podmiotem wspólnoty religijnej.

2020-06-17 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: rozpoczął się Misericordia Fest

[ TEMATY ]

wspólnota

Prawie 900 osób uczestniczy w Misericordia Fest, dorocznym spotkaniu członków wspólnot Przymierza Miłosierdzia z całego kraju. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę rano w hali sportowej Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej. W dwudniowym wydarzeniu, którego transmisję na żywo można śledzić za pomocą strony www.mf2017.pl, uczestniczą ojcowie założyciele, ks. Antonello Cadeddu i ks. Enrique Porcu.

Misericordia Fest, który po raz pierwszy odbywa się w Poznaniu, przebiega pod hasłem „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła” (Łk 1,45). Jak wyjaśniają jego organizatorzy, członkowie wszystkich ośmiu polskich wspólnot Przymierza Miłosierdzia spotykają się raz w roku, aby wspólnie z misjonarzami i ojcami założycielami świętować, uwielbiać Boga i modlić się za siebie nawzajem.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję