Świat odkrywa nową świętą
Papież Franciszek podpisał dekret beatyfikacyjny s. Marii Laury Mainetti, uznawszy, że zmarła śmiercią męczeńską. Włoska zakonnica została zamordowana przez trzy nastolatki w Chiavennie w Lombardii w satanistycznym rytuale. Doszło do tego w 2000 r. – w jubileuszowym roku chrześcijaństwa. Morderczynie znały zakonnicę, gdyż uczyła je religii. Wywabiły ją z klasztoru oznajmiając, że ciężarna kobieta potrzebuje pomocy. Siostra Maria niezwłocznie wyruszyła na ratunek, na jej drodze stanęły jednak zabójczynie z nożami.
VATICAN NEWS
Bez Caritas ani rusz
Kolumbijska Caritas okazała się niezastąpiona podczas lockdownu w tym kraju. Dzięki jej pracownikom i wolontariuszom 1,5 mln ludzi otrzymywało w tym trudnym czasie jedzenie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Już w kwietniu Caritas rozpoczęła ścisłą współpracę z kolumbijskim Bankiem Żywności, aby przyjść z pomocą najuboższym, którzy zostali z dnia na dzień odcięci od możliwości zarobkowania, przemieszczania się i przede wszystkim od żywności. Przez 2 miesiące ludzie Caritas rozdali ponad 15 mln kg żywności.
CNA
Ogniska antychrześcijańskiej fobii
Reklama
W czasie odkrywania nowych ognisk epidemii COVID-19 na drugi plan zeszły jeszcze gorsze ogniska – szerzącej się na całym niemal świecie antychrześcijańskiej fobii. Według najnowszego raportu, w Nigerii, najludniejszym państwie afrykańskim, od poczatku tego roku (tj. w ciągu 6 miesięcy) zamordowano 620 wyznawców Chrystusa. Chrześcijanie zginęli z rąk islamskich dżihadystów z Boko Haram i mniej znanego Militant Fulani Herdsmen.
Coraz trudniejsza sytuacja nigeryjskich chrześcijan nie wzbudza zainteresowania ani głównych sił społecznych w tym kraju, ani światowej opinii publicznej. Politycy czynią w tej sprawie niewiele, a niektórzy wręcz oskarżają chrześcijan, że są oni w zmowie z dżihadystami. Ci ostatni czują się bardzo pewni mimo tego, że wyznawcy Chrystusa stanowią połowę nigeryjskiej populacji. W ciągu 11 lat w Nigerii życie straciło 32 tys. chrześcijan.
Ignatius Press
Niezwykła książka
Kardynał George Pell opublikuje swój „więzienny dziennik”, w którym dzieli się refleksjami nad swoim życiem w więzieniu, nad Kościołem katolickim, pracą w Watykanie, polityką, społeczeństwem i sportem. Pierwszy tom dziennika ma zostać opublikowany wiosną 2021 r. przez amerykańskiego wydawcę Ignatius Press. 79-letni kardynał spędził w więzieniu 404 dni, zanim Sąd Najwyższy Australii uniewinnił go 7 kwietnia br. od zarzutów rzekomego seksualnego molestowania małoletnich.
Ignatius Press apeluje na swojej stronie internetowej o darowizny na pokrycie kosztów prawnych i sądowych sprawy kardynała. „Przeczytałem już pierwszą połowę dziennika i jest on nadzwyczajny. Na pewno będzie to duchowa klasyka. Ponieważ cały dziennik ma ok. 1000 stron, opublikujemy go w trzech lub czterech tomach” – powiedział o. Joseph Fessio SJ, redaktor naczelny Ignatius Press. Wypowiedź tę zamieszczono na głównej stronie wydawcy.
OUR SUNDAY VISITOR
Czy cel uświęca środki?
Cały świat czeka na szczepionkę przeciw COVID-19. Firmy farmaceutyczne pracują pełną parą. Trwa wielki wyścig. Kto będzie pierwszy? Kto przyniesie ratunek tysiącom ludzi? Kto zyska sławę i kto zarobi olbrzymie pieniądze? Rodzi się też pytanie: czy przy pracach nad szczepionką wszystkie środki są dozwolone, tzn. czy działania wątpliwe moralnie są dopuszczalne? Co np. z wykorzystaniem w pracach komórek pochodzących z abortowanych zarodków czy płodów? Na tę kwestię zwracają uwagę liderzy duchowi, szczególnie obrońcy życia. Tak się bowiem składa, że 5 z 10 szczepionek skierowanych do etapu prób na ludziach korzysta z linii komórkowych pobranych z abortowanych zarodków i płodów. W tej sprawie wypowiedzieli się już biskupi z Hiszpanii i USA. Hierarchowie nawołują, aby podczas prac badawczych uwzględnić aspekt etyczny. Sprawę bada również Papieska Akademia Życia, która zapowiedziała przygotowanie stanowiska w tej kwestii.