Reklama

Głos z Torunia

Spotkanie z Matką

Święty Ociec Pio mówił: „Kochajcie Maryję i czyńcie wszystko, co możecie, aby Ją ludzie kochali”. O wielkiej miłości do Matki Bożej kolejny raz dali świadectwo diecezjanie w Toruniu.

Niedziela toruńska 28/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Toruń

Maryja

św. o. Pio

Ewa Melerska

Gościem specjalnym spotkania był br. Marian Markiewicz, współpracownik Jana Pawła II

Gościem specjalnym spotkania był br. Marian Markiewicz, współpracownik Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do odpustu ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy przebiegały w zupełnie inny sposób, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Uroczystościom nie towarzyszyła procesja ulicami miasta, podczas której modlono się przy czterech ołtarzach. W tym roku przygotowanie przybrało wymiar duchowy.

Oczekiwanie

Ikona Maryi z Dzieciątkiem nawiedziła największe parafie w Toruniu i Chełmży. Przed obrazem trwali na modlitwie wierni, którzy powierzali Matce swoje sprawy i prosili o pomoc w potrzebach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ojcowie redemptoryści każdego dnia, wspólnie z parafianami, prowadzili czuwania, odmawiali nowennę do Matki Bożej oraz przybliżali wszystkim historię i symbolikę obrazu.

Świętowanie

Zwieńczeniem 7-dniowej peregrynacji ikony była Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Mszy św. 27 czerwca, w uroczystość głównej Patronki diecezji, przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. O. Wojciech Zagrodzki, redemptorysta, w powitaniu złożył podziękowania wobec zebranych na wspólnej modlitwie i wszystkich, którzy zaangażowali się w pomoc w przygotowaniach, wyraził również ogromną radość ze wszystkich duchowych spotkań w parafiach.

Reklama

Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na dwa fakty z życia Matki Bożej. Po pierwsze, jest Ona wezwaniem do jedności w Kościele i zachęca wszystkich ludzi do modlitwy: – Maryja ukazana jest na kartach Pisma Świętego oraz w tradycji jako modląca się, Jej słowa są modlitwą – podkreślił.

Drugim tematem, który rozważał bp Śmigiel, było pierwszeństwo Matki Bożej: – Maryja była zawsze u początku ważnych wydarzeń związanych z Jezusem i uczniami. Niektórych wydarzeń była nawet dyskretną inicjatorką – tak dokonał się cud w Kanie Galilejskiej – mówił. Maryja towarzyszyła Jezusowi aż po krzyż, była też w Wieczerniku z Apostołami na modlitwie – to był początek Kościoła. To Ona towarzyszyła Jezusowi, wspierała Go swoją obecnością, dobrym słowem i pomocą.

– Duch przychodzi tam, gdzie jest miłość i wspólnota – zauważył kaznodzieja i dodał, że „jedność ewangeliczna to wspieranie się wzajemnie, troska o siebie nawzajem, odpowiedzialność jednych za drugich”. Należy zauważyć, że Apostołowie nie byli nieskazitelni, wielu z nich upadało, zapierało się Jezusa, nie byli do końca odważni ani wierni swojemu Panu, jednak trwali na modlitwie.

Maryja była zawsze u początku ważnych wydarzeń związanych z Jezusem.

Podziel się cytatem

Zawierzenie

Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy znany i czczony jest na całym świecie dzięki Zgromadzeniu Najświętszego Odkupiciela. Papież Pius IX miał powiedzieć redemptorystom: „Uczyńcie ten obraz znany na całym świecie”, a oni do dziś całym sercem wypełniają powierzone zadanie. Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na to, że kult Matki Bożej w diecezji toruńskiej to nie tylko obecność ikony. – W naszych parafiach nie tylko jest ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ikona, która ma bardzo bogatą symbolikę, ale regularnie odmawiana jest nowenna. To jedna z praktyk ciągłej modlitwy – podkreślił hierarcha.

Ważnym punktem sobotnich uroczystości było zawierzenie naszej diecezji Matce Bożej Nieustającej Pomocy. Bp Śmigiel z wielką wiarą po raz kolejny oddał cześć Maryi, dziękując za Jej pomoc i opiekę. W modlitwie polecił rodziny, kapłanów i osoby konsekrowane, młodzież, chorych, biednych i samotnych. – Dziś Kościół toruński staje przed Twoim wizerunkiem, aby z Tobą wielbić Boga Odkupiciela, aby dziękować za Twoje macierzyńskie pośrednictwo, aby uczyć się od Ciebie zawierzenia, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem – prosił.

2020-07-08 08:41

Oceń: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na wzór serca Jezusa

Niedziela toruńska 47/2025, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

Bóg wzywa po imieniu

Bóg wzywa po imieniu

Wciąż są młodzi ludzie, którzy odpowiadają na wezwanie Jezusa, wybierając Go w tajemnicy kapłaństwa, choć tak naprawdę On pierwszy ich wybiera – mówił bp Józef Szamocki podczas Eucharystii w toruńskiej katedrze.

W trakcie Mszy św. 9 listopada odbył się obrzęd admissio, czyli włączenia nowych mężczyzn do grona kandydatów do przyjęcia święceń. To szczególny moment w formacji seminaryjnej, w którym alumni publicznie potwierdzają swoją decyzję pójścia za Chrystusem i gotowość do dalszego przygotowania do święceń diakonatu oraz prezbiteratu. Do grona kandydatów zostali włączeni alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej: Paweł Malinowski, Mikołaj Kot i Kamil Tracki. Dla każdego z nich to ważny krok w drodze ku służbie Bogu i ludziom. Przed Eucharystią odbyły się obłóczyny dwóch alumnów trzeciego roku – Michała i Kamila – którzy po raz pierwszy przywdziali strój duchowny. Czas pomiędzy obrzędem admissio a przyjęciem święceń to okres intensywnego wzrastania w wierze i pogłębiania relacji z Chrystusem. – Chcę wykorzystać każdy miesiąc na formowanie się i zacieśnianie relacji z Bogiem – podkreśla kl. Paweł Malinowski.
CZYTAJ DALEJ

Lekarz sygnalista ze Szpitala Południowego ma być przesłuchany w prokuraturze

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Waldemar Żurek przekazał, że według jego informacji były pracownik Szpitala Południowego dr Emil Jędrzejewski ma zostać w środę przesłuchany. Chodzi o medyka, który miał informować prezydenta Warszawy o nieprawidłowościach w placówce, a w szczególności na SOR.

W reakcji na zarzuty ws. funkcjonowania Szpitala Południowego w Warszawie i udziału w nich Dawida Kacprzyka, które w Kanale Zero postawił były pracownik tej placówki dr Emil Jędrzejewski prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował we wtorek, że zwróci się w środę z wnioskiem do Prokuratora Generalnego o pilne podjęcie stosownych czynności wyjaśniających. Lekarz stwierdził m.in., że na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Szpitala Południowego procedury medyczne były wykonywane w sposób wadliwy, a w wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów. Z dramatycznych relacji lekarza wynika również, że w placówce miało dochodzić do fałszowania dokumentacji medycznej.
CZYTAJ DALEJ

Duch Święty nie zna ograniczeń

2026-06-25 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Joanna Popławska

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Kard. Konrad Krajewski udziela bierzmowania osobom niepełnosprawnym

Życzę przede wszystkim rodzicom, aby dostrzegali potęgę Ducha Świętego, który jest w nas i pomaga także wtedy, gdy nie rozumiemy, dlaczego spotykają nas takie, a nie inne doświadczenia – mówił kard. Konrad Krajewski podczas uroczystości bierzmowania osób z niepełnosprawnościami w kościele św. Franciszka z Asyżu w Łodzi.

Sakrament bierzmowania przyjęło 17 młodych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, przygotowywanych przez wiele miesięcy przez katechetów i rodziców. We Mszy św. uczestniczyły rodziny kandydatów, katecheci oraz społeczności dwóch szkół specjalnych: Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 oraz z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 3 w Łodzi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję