Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Mocniejsi niż wicher

Uczestnicy bitwy pod Osuchami zostali upamiętnieni. W Muzeum Ziemi Biłgorajskiej otwarto wystawę historyczną im poświęconą.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2020, str. II

[ TEMATY ]

historia

Joanna Ferens

Historia na fotografiach

Historia na fotografiach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa w biłgorajskim muzeum jest elementem obchodów 76. rocznicy tego militarnego starcia. – Wszyscy musimy zdawać sobie sprawę, że na terenie powiatu biłgorajskiego odbyła się największa w Polsce bitwa partyzancka II wojny światowej. To w Osuchach w 1944 r., ok. 1200 partyzantów stawiło czoła 30 tys. niemieckich żołnierzy wspieranych przez artylerię i lotnictwo. Oni walczyli o wolną Polskę. Zależy nam, by te wydarzenia były godnie upamiętnione i pozostały w świadomości ludzkiej – stwierdził Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski.

By nie zapomnieć

Reklama

Autorka wystawy, Maria Działo tłumaczyła, iż ekspozycja jest szczegółowa i konkretna. – Wystawa w sposób synkretyczny i ciekawy dla odbiorców, zwłaszcza młodego pokolenia, przedstawia harmonogram oraz przebieg bitwy, jej konsekwencje i znaczenie. Opatrzona jest słowem wstępnym naświetlającym tło wydarzeń. Następnie ukazuje przygotowania do akcji „Burza”, które na naszym terenie były mocno zaawansowane. Jej założeniem było wystąpienie wojsk polskich w roli gospodarza na obszarze, na który wkroczyła Armia Czerwona. Bano się kolejnej okupacji, tego, że Niemców zastąpią Sowieci. Przedstawiamy także poszczególne oddziały partyzanckie i ich działania zbrojne – przebijanie się przez niemiecki pierścień pod Osuchami. Nie zabrakło informacji o tragicznym dla Polaków finale bitwy, rozstrzelaniu pojmanych partyzantów w lesie Rapy koło Biłgoraja. Ekspozycja przybliża również historię tworzenia największego cmentarza partyzanckiego w Polsce – powiedziała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Budowa muzeum

– W Osuchach ma powstać Muzeum Partyzantów Polskich „Osuchy 44”. Bitwa pod Osuchami odbyła się w lasach Puszczy Solskiej w dniach 25-26 czerwca 1944 r. i była największą bitwą partyzancką okupowanej Polski, i punktem kulminacyjnym niemieckiej akcji przeciw partyzanckiej Sturmwind II (Wicher II). Upamiętniono ją na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic. Zależy nam, aby te wydarzenia były godnie uczczone i trafiły do jak najszerszego grona ludzi. Prace nad muzeum są zaawansowane i wierzę, że powstanie ono, i będzie miejscem naszej pamięci oraz czci dla ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę – poinformował Szarlip.

Na terenie powiatu biłgorajskiego odbyła się największa w Polsce bitwa partyzancka II wojny światowej.

Podziel się cytatem

Patronat nad wydarzeniem objęli poseł na Sejm RP Beata Strzałka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, wspomniany Andrzej Szarlip oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej. Wydarzenie odbyło się w ramach programu „Warto być Polakiem”, organizowanym przez Samorząd Województwa Lubelskiego. Celem programu jest m.in. pielęgnowanie polskości oraz wartości patriotycznych, ochrona narodowego dziedzictwa, przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski, a także kultywowanie pamięci o bohaterach.

2020-07-08 08:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apokalipsa kresowego świata

Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 28-29

[ TEMATY ]

historia

NAC

Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17 września 1939 r

Kolumny
piechoty sowieckiej
wkraczające do Polski
17 września 1939 r

O sowieckiej agresji na Rzeczpospolitą we wrześniu 1939 r. i dziedzictwie utraconych Kresów z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją – długoletnim rektorem Uniwersytetu Opolskiego, kierownikiem Katedry Historii Kultury i Biografistyki na Wydziale Nauk Społecznych tej uczelni, autorem wielotomowego cyklu pt. „Kresowa Atlantyda” – rozmawia Sławomir Błaut

SŁAWOMIR BŁAUT: – 17 września 1939 r. to czarna karta w historii Polski. Jak zapamiętali ten dzień świadkowie, których Pan Profesor poznał w trakcie pisania historii Kresów?
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

2026-06-24 21:24

Renata Czerwińska.

We wspomnienie św. Jana Chrzciciela toruńska katedra obchodziła swoje święto patronalne.

Eucharystii w intencji miasta i jego mieszkańców przewodniczył i homilię wygłosił bp Arkadiusz Okroj. Mszę św. koncelebrowali również bp Józef Szamocki, biskup senior Andrzej Suski, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Marek Rumiński oraz wielu zaproszonych kapłanów. W świątyni zgromadzili się m.in. proboszcz parafii prawosławnej ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciel Zakonu Bożogrobców, przedstawiciele władz miasta, województwa i samorządu, siostry zakonne oraz wielu wiernych świeckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję