Reklama

Kościół

Żywa Kaplica w prezencie dla Franciszka

Papież Franciszek chciał, aby jego druga encyklika była poświęcona środowisku. Jej tytuł Laudato si’ (Pochwalony bądź) wywodzi się z Pieśni słonecznej św. Franciszka, który chwali Pana za Jego stworzenia.

Niedziela Ogólnopolska 36/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

Encyklika

Franciszek

papież Franciszek

Laudato si'

Włodzimierz Rędzioch

Consuela Fabriani na tle Żywej kaplicy, która powstała w 5. rocznicę wydania encykliki Laudato si

Consuela Fabriani na tle Żywej kaplicy, która powstała w 5. rocznicę wydania
encykliki Laudato si

Wybór słów św. Franciszka z Asyżu nie był przypadkowy, ponieważ dla papieża jest on „w najwyższym stopniu wzorem troski o to, co słabe, oraz patronem ekologii integralnej, przeżywanej z radością i autentycznością”. Głównym tematem papieskiego dokumentu jest związek między kryzysem środowiskowym a kryzysem społecznym, czyli ekologia integralna.

Encyklika Franciszka odbiła się szerokim echem w świecie i zmobilizowała wiele osób do różnorodnych działań. Wśród nich był australijsko-kanadyjski kompozytor Julian Darius Revie, który zainspirowany Laudato si’, postacią św. Franciszka z Asyżu i agendą na rzecz zrównoważonego rozwoju ONZ 2030 (agenda ta, przyjęta przez państwa członkowskie ONZ w 2015 r., określa 17 celów zrównoważonego rozwoju dotyczących takich obszarów, jak: ubóstwo, głód, zdrowie, edukacja, zmiany klimatu, pokój czy sprawiedliwość społeczna), stworzył The Living Chapel (Żywą Kaplicę). Jak wyjaśnia twórca projektu: „Wszystko zaczęło się od pomysłu utworu muzycznego zainspirowanego słowami papieża zawartymi w encyklice Laudato si’, gdy zaprasza ludzkość do harmonijnego współżycia ze światem przyrody. Faktycznie, dla mnie, jako kompozytora, słowo «harmonia» ma specyficzne znaczenie techniczne, które popchnęło mnie w kierunku nowej interpretacji jego znaczenia. W ten sposób narodziła się Żywa Kaplica jako synteza muzyki, przyrody i człowieczeństwa (...). Z czasem idea Żywej Kaplicy przekształciła się w ruch ekologiczny zajmujący się sadzeniem drzew na całym świecie i zakładaniem ogrodów Laudato si’, co stało się naszym głównym celem – muzyka jest tylko jej dopełnieniem. Żywa Kaplica jest praktycznie żywym instrumentem muzycznym, w którym znajdują się dziesiątki bębnów (steel drums), które powstały z recyklingu beczek po oleju”.

Żywa Kaplica została zaprojektowana i zbudowana przez międzynarodowy zespół kierowany przez architekt Gillean Denny, którą wspierało ponad stu studentów z Wydziału Architektury Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii. Według Denny, Żywa Kaplica jest współczesną wersją Porcjunkuli z Asyżu, o tych samych wymiarach, ale otwartą ku górze, która prawie w całości pokryta jest wiecznie zielonymi roślinami. W Żywej Kaplicy ogród i kaplica połączyły się w jedną całość, tworząc żywą architekturę. Została ona zbudowana w Ogrodzie Botanicznym w Rzymie, niedaleko Watykanu, pod nadzorem architekta krajobrazu, Consueli Fabriani, przy wsparciu Fabia Attorra, dyrektora Ogrodu Botanicznego. Instalacja wykonana jest z aluminium pochodzącego z recyklingu. System nawadniający zasilany jest przez panele słoneczne i ma cykl ciągłego, kropelkowego podlewania roślin. Równocześnie woda, spływając na zregenerowane metalowe elementy przekształcone w instrumenty muzyczne (steel drums), „tworzy” muzykę w harmonii z przyrodą.

Reklama

Jak wyjaśnia Fabriani, „nasza inicjatywa jest również częścią projektu Trillion Tree Campaign (Kampania Trylionów Drzew), który polega na sadzeniu jak największej liczby drzew w celu zwalczania zmian klimatycznych. Chcemy zachęcić ludzi do sadzenia jak największej liczby drzew – zaczniemy rozprowadzać drzewka we Włoszech wśród tych, którzy chcą założyć ogród Laudato si’. Nie możemy ich wysyłać za granicę, ale mamy już sygnały z całego świata, z miejsca gdzie powstają takie ogrody. Są one zakładane nie tylko na poziomie państwowym, ale także przez małe organizacje, stowarzyszenia i ruchy wrażliwe na środowisko, a nawet przez szkoły czy osoby prywatne.

Globalny ruch na rzecz sadzenia nowych ogrodów Laudato si’ na całym świecie działa we współpracy z Mountain Partnership („Partnerstwo górskie” to międzynarodowy, dobrowolny sojusz działający przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, mający na celu poprawę warunków życia ludów górskich i ochronę środowiska górskiego – przyp. autora). Fabriani zaznacza, że Żywa Kaplica powstała z myślą o zjednoczeniu ludzi wszystkich wyznań wokół wspólnej idei ochrony naszej planety. Ma być ona miejscem duchowości, refleksji i inspiracji do działań na rzecz środowiska. Architekt chciała nadać konstrukcji wymiary Porcjunkuli (6 x 9 m), kaplicy symbolicznie związanej ze św. Franciszkiem, a ostatecznym przeznaczeniem Żywej Kaplicy jest właśnie Asyż.

Fabriani podkreśla, że kaplica w Ogrodzie Botanicznym w Rzymie jest otoczona beczkami po oleju używanymi jako wielkie wazy na kolekcję starych, „zapomnianych” gatunków drzew owocowych pochodzących z Umbrii, podarowanych przez Fundację Archeologiczną Arborea Onlus, młodych drzew leśnych z Europy Środkowo-Południowej oraz roślin typowych dla makii śródziemnomorskiej. To z tych drzew i roślin powstanie ogród Laudato si’. W projekt Żywa Kaplica zaangażowała się papieska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. 20 września, z okazji ceremonii sadzenia drzew, ks. Joshtrom Isaac Kureethadam, koordynator sekcji „Ekologia i Stworzenie” w watykańskiej dykasterii, odprawi Mszę św. w kaplicy.

2020-09-02 10:38

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Maroka

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dzisiaj rano Ojciec Święty udał się do bazyliki Santa Maria Maggiore i zawierzył Maryi - Salus Populi Romani swoją podróż apostolską do Maroka.

Dzisiejsza wizyta Franciszka w bazylice Santa Maria Maggiore była 71 od początku pontyfikatu, a piątą w roku bieżącym. Podczas swoich 28 podróży zagranicznych (w tym rozpoczynającej się jutro pielgrzymki do Maroka) Ojciec Swięty odwiedził 40 państw, w tym 9 w których większość stanowią muzułmanie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję